SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
OKNA
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-09-04, 17:45   OKNA

OKNO

MATERIAŁY
• Do wykonania okna mogą nam posłużyć cienkie listwy drewna lub fornir 0,5 mm, z drzew o zwartej strukturze włókien (bez porów) jak bukszpan, klon, olcha, brzoza, lipa, ew. buk, można także użyć gatunków drzew owocowych, np. jabłoń, grusza, czereśnia czy śliwa
Ja okna robiłem z drewna wawy (samba) i forniru 0,6 mm brzoza, jesion (biel między kanalikami). Po szlifowaniu uzyskałem grubość 0,5 mm.
• Nitka impregnowana w Caponie,
• grubsze folie bezbarwne lub kolorowe (żółta, niebieska) np. klisza rentgenowska na szyby,
• grubsza folia mleczna lub folia samoprzylepna mleczna mat (w przypadku gdy nie chcemy aby było widoczne wnętrze.

NARZĘDZIA
• mini piłka modelarska 0,25 mm lub 0,5 mm o bardzo drobnych zębach lub włosówka lub tarczowa do wykonania nacięć;
• nożyk segmentowy lub precyzyjny;
• precyzyjna linijka z podziałką milimetrową (metalowa, posłuży też do cięcia);
• imadełko (małe) modelarskie lub klips stalowy (do trzymania pakiecików listewek);
• klej CA (cyjanoakrylany - stykowy, szybkoschnący);
• paper ścierny drobnoziarnisty.

Przygotowałem kilka pasków fornirów ok. 1 cm szerokości w klipsach (może być imadło) - na skrajne fornir bukowy (twardy ma zabezpieczać przed wyłamywaniem w trakcie nacinania) i po trasowaniu zrobiłem nacięcia na ok. 3/4 mm. Mam brzeszczoty 0,25 mm, więc aby mieć nacięcie 0,5 mm do nacinania użyłem dwóch brzeszczotów (można dać zęby w przeciwnych kierunkach).





Z naciętych pasków odciąłem listewki ok. 2 mm szerokości.



Po przycięciu na długość wg projektu, złożyłem kratownice szprosów (analogicznie jak gretingi).



Dokleiłem listewki tworząc ramiak okna. Następnie na drobnoziarnistym papierze ściernym zeszlifowałem okna z obu stron do ok. 0,8 mm i nakleiłem na szybkę (klisza rentgenowska oklejona folią klejącą półprzeźroczystą).



OKNO ŁUKOWE

Ramiak zrobiłem z forniru wygiętego na gorąco (na parze). Szprosy jak wyżej.



I gotowe okienko




Jak to wygląda na modelu można zobaczyć w relacji:
http://santisimatrinidad....c.php?p=949#949
http://santisimatrinidad....php?p=2228#2228
http://santisimatrinidad....php?p=2425#2425
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 165
Wysłany: 2009-09-06, 18:32   

_________________

 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2009-09-06, 18:32   

<hura> <super> <dzieki> co więcej powiedzieć, świetnie pokazane , jestem pod wrażeniem i techniki i efektu
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2009-09-06, 20:38   OKNA

Dzięki Emilu, mam nadzieję, że się jeszcze komuś przyda.

OKNA

Dzisiaj robiłem okna wg drugiego pomysłu na dwa sposoby.
:arrow: W pierwszym sposobie listewki przygotowywałem analogicznie jak w poście powyżej, tylko płytsze nacięcia na ok. 1/3 mm. Po sklejeniu ramiaka wygląda to tak.



I wkleiłem szprosy z nitki zaimpregnowanej i usztywnionej Caponem.

:arrow: Drugi sposób polega na sklejeniu ramiaka z dwoma pionowymi szprosami bez nacięć.


Trasowanie.

Rzazy na ok. 1/3 mm i szprosy poziome zrobione z nici usztywnionej Caponem (białą nić można oczywiście podbarwić herbatą, bejcą lub farbką na kolor jaki będziemy potrzebować, jeżeli nie chcemy malować).




Po zrobieniu okna zeszlifowałem do ok. 0,8 mm.

Tak przygotowane okno można pomalować na biało lub na inny kolor. Ja caponuje, więc po pierwszym malowaniu włoski nie powinny się już unosić, ale najlepiej jest po wyschnięciu pierwszej warstwy lekko szlifnąć (zmatowić) powierzchnię i pomalować drugi raz. W razie potrzeby można te czynności jeszcze raz powtórzyć.

Szybkoschnącym CA przykleiłem do szybki.




Jak już pisałem szyby z kliszy i folii.



Efekt w relacji:
http://santisimatrinidad....c.php?p=953#953

SZYBKI

Szybki są zrobione z kliszy ze starego zdjęcia rentgenowskiego. Preparuję to w ten sposób:
stare niepotrzebne zdjęcie rentgenowskie moczę w wodzie, następnie zeskrobuję zmiękczoną błonkę światłoczułą (to co jest zdjęciem) i pozostaje sztywna folia o niebieskim zabarwieniu, która idealnie nadaje się do szybek.



Zamiast kliszy rentgenowskiej można użyć grubszej folii z opakowań (np. kolekcji DeA, w pierwszych 2 zeszytach elementy były pakowane w taką folie).



Bezbarwną folię można pomalować lakierami transparentnymi (niekryjące, przeźroczyste) najlepiej w sprayu lub malować aerografem, z pędzla jeżeli są nierozlewne i szybkoschnące pozostają smugi.



Arkusiki grubszej transparentnej folii, bodajże A4, różne kolory można czasem kupić w punktach KSERO, gdzie bindują dokumenty - robią z nich okładki.

Zobacz też jako uzupełnienie:
» Okna galerii rufowej
http://santisimatrinidad....php?p=1948#1948
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2015-01-27, 15:59   [Victory] Okna galerii / 1:84

Dla robiących w oryginalnych kolorach pomysł zrobienia szprosów z forniru i przyklejeniu ich do kliszy rewelka.

Rufa - okna galerii

Szprosy to paski z tapety samoprzylepnej w odpowiednim kolorze, naklejone na przeźroczystą kliszę (grubszą folię), a potem pomalowane błyszczącym modelarskim bezbarwnym lakierem.
Dla ułatwienia pod klisze podłożyłem oryginalne żółte klisze z kolekcji - nie musiałem się bawić w wymiarowanie.
W oryginale te szprosy w oknach są bardzo delikatne, nawet mi się wydaje, że zrobiłem je ciut za grube.






Andrzej :roll:
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu