SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[SotS] Dyskusje / asd1
Autor Wiadomość
asd1
mat


Posty: 38
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2013-04-20, 17:18   [SotS] Dyskusje / asd1

Witam, za niedługo dam jakieś fotki, tylko obczaję jak to zrobić.

Mam problem, nigdzie nie mogę znaleść listewek lipowych 1x5mm i 1x7mm, może ktoś wie gdzie je zdobyć.
_________________
Pozdrawiam ASD1

 
 
REKLAMA

Posty: 113
Wysłany: 2013-04-26, 14:55   -Sovereign of the Seas-

 
 
Robert36
Porucznik


Posty: 113
Skąd: Skołyszyn
Wysłany: 2013-04-26, 14:55   -Sovereign of the Seas-

Witam kolegę :-D
Ze zdjęć zauważyłem drogę na skróty przy poszywaniu części dziobowej, moim skromnym zdaniem nie jest to droga do sukcesu w dziedzinie modelarstwa szkutniczego, do każdego elementu jaki musimy wykonać przy modelu trzeba włożyć dużo serca poprzeć to jak największą starannością i wykonać to jak najlepiej tylko potrafimy. Ja przynajmniej tak podchodzę do sprawy. Dodatkowo idąc na skróty nie nabywamy doświadczenia w tej dziedzinie, wiem jest to pierwsze poszycie na które położymy szpachlę ale to nie oto w tym wszystkim chodzi. Listewki układane w części dziobowej w tak krótkich odcinkach jak u Ciebie mogą spowodować brak obłości bo inaczej zachowuje się listewka krótka niż listewka układana na całej swojej długości, przy profilowaniu ona tworzy obłości szczególnie w części dziobowej. Szpachlą może być ciężko wydobyć te właśnie obłości bo będzie wtedy dylemat ile jej tak dokładnie w tym miejscu nałożyć aby wszystko było proporcjonalne lewa jak i prawa burta, kolejną rzeczą jest grubość szpachli im grubsza warstwa tym większe ryzyko jej pękania.
Ja też bałem się tego poszywania bo jest to też mój pierwszy model szkutniczy ale pewien gość, fachowiec w tej dziedzinie a jest nim Dziadek tutaj z forum powiedział mi tak:
"...że pierwsze poszycie to nie matematyka, tam gdzie trzeba będzie to się pod szpachluje i będzie dobrze..." wziąłem sobie te słowa do serca i ruszyłem z poszyciem i jestem już prawie na etapie końcowym, momentami było ciężko ale starałem się to wykonać jak najlepiej potrafię i jestem zadowolony.
To jest tylko moja opinia na ten temat <super>
_________________


____________________
- Pozdrawiam Roberto -
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2013-04-26, 20:18   

Robert trochę przesadza. To właśnie Twoja robota świadczy o tym, że zamiast matematyki można trochę poimprowizować. Na włoskich forach tak właśnie niektórzy poszywali pierwszą warstwę kadłuba. Szpachla załatwiła resztę. U nas na forum też koledzy pokazują jakie fiki-miki robią z kadłubami. Ja przy Victory faktycznie zrobiłem tylko jedno poszycie ale innym materiałem niż bambus. Nim nie da się zrobić równego poszycia.
Rób swoje i do przodu.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
mario1985
Kapitan


Posty: 271
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-04-26, 20:36   

Zgadzam się z Dziadkiem.Ja na własnym przykładzie to wiem bo w Victory poszłem na łatwiznę i uprościłem rufę ale na drugim poszyciu wyprowadziłem to jak trzeba.
 
 
Robert36
Porucznik


Posty: 113
Skąd: Skołyszyn
Wysłany: 2013-04-26, 21:00   -Sovereign of the Seas-

Witam Wszystkich, za dużo napisałem :mrgreen: , w sumie każdego indywidualna sprawa jak kto co robi. Tylko zastanawiam się po co pisać komentarze typu "popraw to, ja bym to zmienił itp." improwizacja wszystko załatwi a nauka i nabieranie doświadczenia zrzucić na drugi plan albo w ogóle się tym nie przejmować, ślepy nie zauważy a głupi będzie myślał, że to tak ma wyglądać. Będąc na forum KOGA tam goście potrafią nieźle zjechać kogoś za taką improwizację.
Muszę się napić piwka z żonką zakupiłem ciemnego porterka i trzeba wlać w gardełko <beer>
_________________


____________________
- Pozdrawiam Roberto -
 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-04-26, 23:16   

A ja się zgadzam z Robertem. Co z tego, że jest to pierwsze poszycie i będzie zakryte. Właśnie dzięki temu, że będzie zakryte można poćwiczyć technikę i nie bać się pomylić, żeby później, przy fornirze już się nie zastanawiać. Ale jeżeli niechlujstwo i drogę na skróty stosuje się od fundamentu, to jak będzie wyglądała elewacja? Oczywiście każdy buduje model dla siebie i jego sprawa jak i co zrobi, ale jeżeli pokazuje swoje dokonania publicznie, robi to chyba między innymi po to, żeby usłyszeć krytyczne uwagi.

Ja bym to wszystko urwał i położył jeszcze raz. Poszycie wraz z wręgami stanowi podstawową konstrukcję naszych modeli i powinno być zrobione starannie i dokładnie, nieważne czy to pierwsza warstwa, druga, czy piętnasta. Sorki za szczerość, ale takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2013-04-27, 06:56   

Nie zapominajcie że na tym forum podziwiamy kolegów którzy robią prawdziwe cacka używając do montażu pierwszego poszycia zszywek tapicerskich, podpowiadają aby nie żałować kleju a szpachla samochodowa oblepia prawie cały kadłub. Efekt końcowy natomiast jest fantastyczny.
Do nich też kierujecie swoje przemyślenia?
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
asd1
mat


Posty: 38
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2013-04-27, 08:26   

Witam, macie racje trzeba uzyskać jak najlepszy rezultat wizualny i praktyczny, każdy z nas ma prawo do własnej interpretacji własnego modelu, ale zgadzam się z waszymi opiniami. Po to jest forum, aby dyskutować o sukcesach i porażkach, na pewno dostosuje się do waszej opinii, dzięki.
_________________
Pozdrawiam ASD1

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu