SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Galeon] Kabestan 2
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-04-17, 23:55   [Galeon] Kabestan 2

KABESTAN 2

Jak już pisałem, robię jeszcze jeden kabestan.
W pokładzie mam pod kabestan otwór ø= 5,5 mm, więc wał nowego kabestanu będzie miał dwie średnice
dolną ø= 5,5 mm pod pokład i górną bębna ø= 8,5 mm i długości 26 mm nad pokładem.

Wał można wykonać tocząc z jednego kawałka drewna (okrąglaka). Ja mam jeszcze okrąglak z którego robiłem pierwszy kabestan (i nie chce mi się montować tokareczki :oops: ), więc dokleję mahoniowe listewki 2 x 2 mm (12 szt.), odpowiednio sfazowane, na górną część bębna. Zresztą wszystkie detale kabestanu zrobię z mahoniu, więc odpadnie mi bejcowanie (dlaczego nie chcę bejcować napiszę za kilka postów w relacji jak dojdę do wymiany listew na grodzi).

Powiększanie średnicy w ten sposób wziąłem z pomysłu wykonania beczek (w ten sam sposób można przygotować rdzenie beczek, z tym, że dokładnie trzeba spasowywać listewki, następnie toczymy beczki i widać dokładne równe klepkowanie - pozostaje jeszcze kwestia obręczy i pokryw).
http://www.modelismonaval...e%20toneles.pdf

Jeżeli mamy jaśniejszy i ciemniejszy materiał to jak chcemy, żeby było to widoczne, dajemy na zmianę (na przemian) lub jeżeli robimy z jednego kawałka listwy, to co drugą okręcamy o 180°, a jeżeli nie robi to nam różnicy, to kleimy na chybił trafił.





Po sklejeniu trzeba zdjąć ze średnicy (ø= 9,5 mm) i nadać okrągłości, co uzyskałem za pomocą wiertarki i papieru ściernego na klocku.





Całość "dopieszczona" gąbką ścierną. Mam już bazę pod otwory.
Wymiary:
wysokość ... 26 mm
ø= 8,5 mm
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2013-04-19, 16:16   [Galeon] Kabestan2 / Otwory pod handszpaki

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-04-19, 16:16   [Galeon] Kabestan2 / Otwory pod handszpaki

Otwory pod handszpaki

Otwory w kabestanie są o przekroju kwadratu (w mojej skali 2 x 2 mm), aby uzyskać przelotowość, i możliwość wkładania i wyciągania "handszpaków", to przy tej metodzie należałoby wywiercić je już w okrąglaku (przed oklejaniem listewkami) wiertłem ø= 2,9 - 3 mm (ø otworu musi być większe niż przekątna kwadratu 2 x 2 mm ;-) ).
Otwory wewnątrz bejcujemy na kolor listewek którymi będziemy oklejać wał kabestanu lub bejcować wykończeniowo.
Naklejając listewki pozostawiamy 2 mm przerwy na otworach.

W wale toczonym (monolicie) czy po oklejeniu, jak ja to zrobiłem, już jest nieco trudniej uzyskać przelotowość. Maksymalny otwór jaki można wywiercić to ø= 2 mm, następnie iglakiem o przekroju kwadratowym nadajemy kształt kwadratu (do 2 mm), a przelotowość uzyskamy za pomocą dłutka (np. z igieł maszyn do szycia - przydatne do mikrorzeźbień ;-) ). Mój iglak ma 2,5 x 2,5 mm i przelotowości nim nie uzyskam.

Tyle teorii.

Najpierw określiłem linię podstawy głowicy (15 mm od podstawy bębna), wymierzyłem usytuowanie otworów (3, 5, 7 mm od linii) i wiertłem 1,8 wywierciłem otwory (wierciłem z dwóch stron - to żeby uniknąć wyrwania i postrzępienia otworu przy przewierceniu się na wylot). Następnie iglakiem powiększyłem do kwadratowego otworu 2 x 2 mm.






Otwory wewnątrz zabejcowałem, a głowicę zaszelakowałem.

Żebra

wysokość ...... 16 mm (końcowo 15 mm)
szerokość ...... 4,4 mm (4 mm)
grubość ........... 2 mm
grubość klina .. 1,5 mm

Trochę ze względów oszczędnościowych rozmieściłem na listewce szer. 8 mm elementy żeber, ale deczko niewygodnie do wycinania. Wycinam nieco większe elementy, żeby mieć zapas na doszlifowanie. Dodam, że na żebra mahoń nie jest najlepszym materiałem, na 11 żeber w dwóch się rozszczepił (w jednym na wypuście, a w drugim szpic na dole).




i znów "pan inspektor"



Mając w głowicy trzy (sześć) otwory na wzór mniejszego kabestanu powinienem dać sześć żeber, ale niezbyt mi się to podoba, więc dam osiem - tyle co w pierwszym kabestanie.

cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-04-20, 10:30   [Galeon] Żebra cd.

Kontynuacja

Przy wydatnej pomocy ducha szlachcica wkleiliśmy żebra :lol:




następnie kliny między żebrami






Zrobiłem też imitację gwoździowania ;-) i zaszelakowałem całość



cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-04-22, 20:20   [Galeon] Handszpaki

Handszpaki

Kolejnym detalem (detalami) były handszpaki (w XVII w. były to długie drągi)



które to na wzór handszpaków z Amsterdama wyprofilowałem z kwadratu do przekroju ośmioboku



W moim kabestanie wygląda to tak







Następnie z drutu miedzianego ø= 0,5 mm wyklepałem taśmę szer. ok. 2 mm. Przyciąłem na 1 mm i zrobiłem obejmy, które poczerniłem i wkleiłem na głowicy. Jednak chciałem przetestować lutowanie obejmy i tu zaczęły się schody. Najpierw z górnej obejmy usunąłem poczernienie, odtłuściłem. Na głowicy się niestety nie dało zlutować, gdyż po podgrzaniu klej puścił, a blaszka zaczęła się prostować :evil: . Musiałem zdjąć obejmę, oczyścić wszystko z kleju i zlutować poza kabestanem, po kilku minutach w końcu złapało. Wkleiłem obejmę i poszlifowałem lut.




słabo widać to lutowanie

cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-04-23, 22:22   [Galeon] Kabestan 2

Kontynuacja

Gwoździowanie i patynowanie obręczy, zaszelakowałem również handszpaki








cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-04-23, 22:40   [Galeon] Kabestan 2 - finisz

Kontynuacja

Wiertłem ø= 0,5 mm wywierciłem otworki w żebrach i zrobiłem gwoździowanie wklejając drucik miedziany. Drucik odcinam cążkami nacinając dwa razy. Pierwsze nacięcie (żeby nie przeciąć) okręcam cążki o 90° i cięcie. Młoteczkiem rozklepałem "łepek" i szlif gąbką ścierną. Jeszcze na osi wywierciłem otwór ø= 1,4 mm i tak jak w poprzednim kabestanie wkleiłem drucik - wchodzi w dolną część kabestanu. Zbyteczne, ale jeszcze zabejcowałem dolny wał kabestanu :-)





Sesja w świetle dziennym




cdn.

Jeszcze wspólna fotka obu bohaterów i z jednym się żegnamy (któregoś trzeba nominować ;-) )



Jeżeli ktoś ma ochotę zabawić się w jury ;-) , to zapraszam do głosowania
http://santisimatrinidad....opic.php?t=1123
<dzieki> tym, którzy już głosowali :lol:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-06, 23:33   [Galeon] Kabestan 2 / Podstawa z zapadkami

Podstawa z zapadkami

Przymiarka na pokładzie (ścieniłem jeszcze handszpaki).



Teraz jak już wiem jak funkcjonowały zapadki blokujące, zdecydowałem, że będzie to element ruchomy, szybka decyzja i oderwałem podstawę, gdyż łatwiej rewitalizować ten detal poza modelem.



Na podstawę nakleiłem listwy desek, z listewki 2 x 2 mm zrobiłem zapadki, z mosiężnego drutu ø= 0,7 mm zrobiłem gwoździe rozklepując łepek.




Przymiarka, żeby określić długość zapadek




cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-07, 23:33   [Galeon] Kabestan / Podstawa

Kontynuacja

Podstawę ścieniłem (na grubości) do 1,5 mm, tak samo "listwę" zapadki.
Teraz całość ma "wysokość" 3,5 mm (poprzednio 6 mm).
Zaszelakowałem elementy i poczerniłem osie zapadek.











Na razie to wszystko, detale idą do pudełka, a...
zeszlifowałem imitację gwoździowania na krawędziach żeber, trzeba będzie to jeszcze poprawić
(niestety zdjęcia ujawniły fuszerkę :shock: :oops: ), nowe gwoździowanie trzeba zrobić przy użyciu lepszych szkieł ;-)
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu