SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Santisima Trinidad] Dyskusje / Dudek
Autor Wiadomość
Dudek
stary zejman


Posty: 22
Skąd: Tychy
  Wysłany: 2013-10-16, 12:19   [Santisima Trinidad] Dyskusje / Dudek



Witam
po kilku latach przerwy wziąłem się za dokończenie swojego modelu ST wydanego w zeszytach DeAgostini. Z tego względu, że nie jestem wprawnym modelarzem model składam w całości wg instrukcji bez żadnych modyfikacji. Niestety natrafiłem na pewien problem dotyczący ilości ambrazur na czwartym pokładzie. W gazecie powinno znajdować się 34 ramy ambrazur bez furt (17 na każdej burcie). Wg instrukcji na każdej burcie znajduje się po 16 ambrazur. DeAgostini natomiast dodało do gazety 33 ramy bez furt i 106 ram z furtami (naliczyłem na 3 pokładach 102 ambrazury).
moglibyście mi podpowiedzieć jak powinno być w rzeczywistości?
na górnym pokładzie mają być tylko ramy bez furt i w jakiej ilości?
 
 
REKLAMA

Posty: 5607
  Wysłany: 2013-10-16, 22:33   [Santisima] Re: Ambrazury 4 pokład

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-10-16, 22:33   [Santisima] Re: Ambrazury 4 pokład

Dudek napisał/a:
...
Niestety natrafiłem na pewien problem dotyczący ilości ambrazur na czwartym pokładzie. W gazecie powinno znajdować się 34 ramy ambrazur bez furt (17 na każdej burcie).
[...]
DeAgostini natomiast dodało do gazety 33 ramy bez furt i 106 ram z furtami (naliczyłem na 3 pokładach 102 ambrazury).
moglibyście mi podpowiedzieć jak powinno być w rzeczywistości?
na górnym pokładzie mają być tylko ramy bez furt i w jakiej ilości?


Witaj
Początkowo również budowałem wg instrukcji i jak widać na zdjęciu mam po 17 otworów czwartej linii, czyli powinny być 34 ramki (bez furt).



Później to zmodyfikowałem dodając po otworze na burtę, robiąc po 4 okna
http://santisimatrinidad....php?p=3797#3797
Prawdę mówiąc jeszcze nie podjąłem decyzji czy dam ramki (odlewy), czy zastosuję inne rozwiązanie :oops:

Dudek napisał/a:
...
Wg instrukcji na każdej burcie znajduje się po 16 ambrazur.
...

Faktycznie w zeszycie 73 instrukcja (73h) mówi o 16 ramach na burtę, ale jak widać na zdjęciach, otworów, a co za tym idzie i ram jest 17, więc jest to wg mnie błąd w druku.

Na pozostałych pokładach naliczyłem 52 otwory na burcie, czyli 104 ramy z klapami.
Z tego wynika, że dostałeś o jedną ramkę za mało i dwie ramki z klapami za dużo.

No cóż, na reklamację już chyba za późno, więc będziesz musiał jakoś to rozwiązać.
Przedstawię kilka wariantów:
1. Wymiana z innym budującym, który ma odwrotną sytuację ;-)
2. Ja bym zrobił odlew z Distalu w formie z modeliny (plasteliny lub silikonu) i podmalowałbym (tak zresztą robiłem ramki z klapami).
3. Można zrobić ramkę z forniru, ale może różnić się od pozostałych, więc można zrobić wszystkie (34) ramki z forniru (lub innego materiału).
4. Jeżeli nie robi Ci to różnicy to można użyć ramki z klapą, ale bez klapy (nie jest to nowum, widziałem takie rozwiązanie w hiszpańskiej relacji z budowy zestawu - pewnie kiedyś nie mieli ramek bez klap).
5. Doświadczeni modelarze polecaliby zrobić wszystkie ramki i klapy ambrazur samodzielnie (zostawiając te metalowe odlewy w "szufladzie").

Wybór należy do Ciebie.
Powodzenia i zachęcam do założenia relacji :-) , łatwiej będzie można się ustosunkować do przyszłych problemów w budowie :roll: .
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
gruby9999
Szyper


Posty: 216
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-10-17, 22:48   [Santisima]

Zadzwoń do wydawnictwa i zapytaj czy byłaby jeszcze możliwość reklamacji,
ja bodajże w zeszłym roku reklamowałem dwa numery i przysłali bez problemu.
_________________
Pozdrawiam Michał

 
 
Dudek
stary zejman


Posty: 22
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-10-18, 13:18   Re: [Santisima]

gruby9999 napisał/a:
Zadzwoń do wydawnictwa i zapytaj czy byłaby jeszcze możliwość reklamacji,
ja bodajże w zeszłym roku reklamowałem dwa numery i przysłali bez problemu.

musiał bym dojść do tego w którym numerze miałem błąd żeby reklamować, a wszystkie części są już ładnie posegregowane :-P , prawdopodobnie wkleję po prostu ramę furtową bez furty, albo dokupię jakiś numer z ramami na allegro 8-)
Co do relacji z budowy to czemu nie, już na jednym forum zacząłem coś takiego robić tyle, że od połowy budowy. nie wiem tylko czy mam co pokazywać przy waszych modelach :mrgreen:
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2013-10-18, 15:28   

Ostatni numer w którym były obramowania.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dudek
stary zejman


Posty: 22
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-10-18, 21:27   

Dziadek napisał/a:
Ostatni numer w którym były obramowania.

Już taki kupiłem licząc, że będzie tam 7 ambrazur, a było tylko 6 :-P
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-10-18, 22:50   Re: [Santisima]

Dudek napisał/a:
...
nie wiem tylko czy mam co pokazywać przy waszych modelach :mrgreen:
...

Tym się w ogóle nie przejmuj... .
Jednocześnie zapraszam do neofitów (przywitalnia), gdzie możesz się nam przedstawić, gdyż nie każdy chce "rozmawiać" z nieznajomym ;-)

Powodzenia w budowie.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-10-31, 08:33   

Cześć,
czuję się zaproszony do dyskusji :-P . Chciałbym zwrócić uwagę na to, co sam już zauważyłeś, a mianowicie boczne "elewacje" galerii rufowej.

Ja sam wychodzę z założenia, że podczas pracy z modelem, trzeba włożyć mniej więcej tyle samo czasu i wysiłku zarówno w wykonanie detalu/elementu dobrze, jak i w sknocenie go. Dlatego oczywiście warto w świadomości mieć ten pierwszy wariant.

Galeria w jej bocznych częściach rzeczywiście nie wygląda najpiękniej, ale wg mnie jest to przede wszystkim wina pośpiechu, a - chyba to przyznasz - nie budujemy modeli na wyścigi. Gdyby to był mój model, wywaliłbym to co jest i zrobił jeszcze raz. Ty zrobisz jak będziesz chciał. Myślę jednak, że po jakimś czasie, dłuższym lub krótszym, sam dojdziesz do wniosku, że to nie to. Wtedy poprawki będą jednak znacznie trudniejsze (pewnie Karol - Karrex mógłby coś na ten temat powiedzieć, jak sądzę).

Proponuję też (skoro już włożyłeś tyle pracy w działa), żebyś poukładał talie odrzutowe tak, żeby wyglądały bardziej naturalnie (w rzeczywistości to były liny grubości niemalże ręki, bardzo ciężkie, i żadnym prawem nie mogłyby "piać do góry"). To jest chwila roboty, a efekt bezcenny.

Mam nadzieję, że nie uraziłem Cię swoimi uwagami. Wynikają one tylko i wyłącznie z życzliwości i własnych doświadczeń.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu