SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[HMS Bounty] Dziadek / Relacja z budowy
Autor Wiadomość
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2016-01-30, 12:30   

Mechanizm wciągarki

Nie jest przewidziany w instrukcji Del Prado, natomiast bardzo rozbudowany w rosyjskojęzycznej wersji modelu.




_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
REKLAMA
Admirał Wszechflot i Mórz

Posty: 1806
Wysłany: 2016-02-01, 18:48   

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2016-02-01, 18:48   

Maszty "na pokład"

"Uzbroiłem" maszty w bloczki. Robiłem to m.in. na kolanach siedząc. Instrukcja te czynności proponowała wykonywać po wklejeniu masztów. Więc nie tylko logika DeA jest denerwująca.





Przewiąz

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2016-02-06, 12:44   

Jufersy, odciągi i wanty na "parterze"

Przypomina mi się jak podnosiłem alarm bo wanty foka na Sovereignie muskały burty z powodu mało odstających od burt ław wantowych.
Na moim (Del Prado) Bounty mocowania dolne jufersów na ławach "ślizgają" się po burtach, a górne opierają się na nich całkowicie. Aby było zgodnie ze "sztuką" lawy powinny odstawać na zewnątrz dodatkowo o co najmniej 1,5 cm! Ponieważ ławy są wklejane wcześniej do wewnątrz kadłuba nie ma mowy o ich przerobieniu.

To powoduje, że aby wykonać wiązanie jufersów i przeciągnąć nici przez otwory dolnego jufersa należy go mieć w powietrzu, a to wymusza montowanie want w całkowicie odwrotnej kolejności. Dodatkowo ponieważ otwory w ławach są duże instrukcja każe od spodu blokować jufersy prętem mosiężnym i dodatkowo zastosować łańcuszki. Pręt wygląda ohydnie a łańcuszek skromniutko wykonałem więc odciągi, które blokują jufersa od spodu (dlatego są szerokie u góry) a zakończone są blachami pozostałymi po reklamacji Victory. Trochę przypominają łezkę, ale narobiłem wariantów jak Pyrkosz w Va Banku blaszek do alarmu i ten wzór zwyciężył.










_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2016-02-08, 15:23   

Wyblinki na wantach "parter"

Instrukcja Del Prado proponuje wyblinki tą samą nicią co wanty - 0,5 mm brązowe.
Zrobiłem jasne 0,35 mm. Odbite światło na foto przekłamuje, więc sprawiają wrażenie grubszych od want.
Nie szkodzi, bo osobiście uważam że drabinki "wantowo - wyblinkowe" to element najbardziej ozdabiający okręt żaglowy.




_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2016-02-12, 19:35   

Jufersy, wanty i wyblinki na stengach








Na bramstengach foka i grota instrukcja Del Prado nie pokazuje want ani wyblinek. Nie ma też w ogóle podwantek . Niektóre inne plany Bounty pokazują podwantki oraz wanty i wyblinki na stengach. Replika zamiast podwantek miała od jufersów metalowe odciągi mocowane opaską do masztu. Więc decyzja co robić i czy robić prawie otwarta. Co ciekawe na etapie budowy platform na stengach wydawnictwo proponowało wypiłowanie wycięć na czołach belek aby nie "ślizgały się później liny". Tego "później" i jakie liny do końca instrukcji już nie ma.

Coś - przynajmniej same wanty bez jufersów wypada zamontować choćby właśnie z racji tych wypiłowań. A poza tym odciągam czasowo montaż olinowania i ożaglowania, bo pomimo posiadania materiałów (najlepsza rosyjska wersja) trudno je będzie zrobić w związku z ogromnymi różnicami pomiędzy planami i moim modelem w układzie mocującym na wysokości pokładu.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2016-02-15, 17:44   

Jufersy, wanty i wyblinki na bramstengach fokmasztu i grotmasztu

Nie miało być nic, ale były wypiłowania na belkach platform. Opierając się na zdjęciach repliki zamontowałem po cztery wanty na każdym z masztów i wywiązałem wyblinki. <ouch>

Dałem się zrobić w konia, bo zakładałem że jufersy w tym modelu będą ciemne. Okazało się, że są plastikowe i nie ma ich jak malować. Później jak to w zwyczaju kolekcji oczywiście jufersów było o wiele za mało i trzeba było dokupić drewniane. Gdybym to wcześniej przewidział można było dokupić wszystkie drewniane i je pomalować.

Koniec z wyblinkami jest też końcem pewnego etapu prac przy modelu. Dlatego kilka fotek pokazujących dotychczasową robotę.












_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2016-02-17, 17:22   

Topenanty i noki rei

W instrukcji topenanty są wykonane z przedłużonych mosiężnych uchwytów oczkowych wklejanych w reje. Na replice były wykonane z linki stalowej mocowane do rei uchami.
Ja zrobiłem bardziej tradycyjnie linką 0,5 mm i noki 0.35.


_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2016-02-19, 19:08   

Reje fokmasztu i grotmasztu "uzbrojone"


_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu