SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Galeon] Dyskusje
Autor Wiadomość
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2014-05-16, 01:35   

http://santisimatrinidad....php?p=9041#9041

czy to mogło pływać czy zaraz ma iść do galerii albo muzeum
Andrzej :mrgreen: <hura> <beer>
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2014-05-16, 10:22   

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-05-16, 10:22   

Rozumiem, że to pytanie raczej z tych retorycznych, na które nie oczekuje się odpowiedzi, ale coś jest na rzeczy, bo jak uczy historia, to najbardziej zdobny (w swoim czasie) Sovereign of the Seas przestał w stoczni kilkanaście lat, bo szkoda go było użyć w bojach ;-) :lol:
Mojemu galeonowi jeszcze daleko do "jakości muzealnej" ;-) , ale jestem zadowolony, że coraz mniej przypomina model zestawowy. No cóż, jak przez lata nagromadziło się jako taką wiedzę, naoglądało mnogość modeli i relacji z budów, to trzeba ją jakoś spożytkować 8-)
Jeszcze jakby udało mi się wymienić tę "pasmanterię" na własne linki, to mógłbym spać spokojniej ;-) :lol: , na razie uczę się z tym żyć :roll:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2014-05-16, 13:30   

A Vasa się od razu utopił,dał się wydobyć po 333 latach i sru od razu do muzeum a
był bardziej zdobiony.
Andrzej :-D <beer>
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2014-06-05, 22:23   

No i dziwisz się Ludzie tylko spojrzą na twoją relację i już nie mają odwagi ale <hura>
dzięki dużo się uczę choć jestem stary
Andrzej :-D
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-06-23, 12:13   Figurki

W relacji pisałem o figurkach z czekoladowych jajek. Właśnie znalazłem w necie katalog - moja kolekcja ;-) jest zaledwie procentem.

http://sitekreator.bg/iva...er-surpise.html

Użyłem nazw wykorzystanych figurek (ROMAN1, ROMAN2, MUSKETEER1) - do porównania jakby ktoś posiadał, a jak nie posiada, to fotki z w/w katalogu:

Rzymianie



ROMAN1 wersje stalowa, z brązu, miedziana i srebrna mają inny symbol legionu (z orłem), nawet bardziej mi się podoba, szkoda, że trafiłem unikat bez orła :evil:



Dioramka - srebrne figurki



Muszkieterzy



Dioramka



Do gościa z tyczką, wykorzystałem rękę Szkota (SCOT4)




PS



Na przykładzie lustra La Belle widać zgodność kierunku ornamentyki z liniami na burcie. Właśnie takie rozwiązanie bardziej mi się podoba od tego, który wykonałem :oops:
Niestety w galeonie jest inny kąt i to deczko komplikowało układ nóg.

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2014-07-25, 00:00   [Galeon] Ozdoby

http://santisimatrinidad....php?p=9210#9210

To już nie jest model tylko dzieło sztuki <super>
Andrzej :roll:
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2015-03-16, 21:00   

Karolu mam mosiężne działa 1/100 z Victory 12 funtówki i 24 funtówki odstąpię za free (32 funtówki po obcięciu będą robić za 24 funtówki) każdej zorty przynajmniej po 20 sztuk.
jeżeli spasują do galeonu podaj adres podsyłam .
Andrzej :roll:
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-08-13, 21:33   Zastrzał (śtryba)

Jakiś czas temu, na innym forum, nasz kolega Jurek podniósł kwestię zastrzału w odrzwiach

halny55 napisał/a:
...
Pozwoliłem sobie na małą uwagę. Zastrzał (śtryba) powinien być zamocowany w ten oto sposób.


...

Oczywiście forum jest od tego, aby dzielić się wiedzą i wyłapywać wszelkie błędy, ale...
no właśnie takie uwagi powinny być podparte źródłem wiedzy, bo to co znalazłem w necie jakoś mnie nie przekonuje.
Jedyne informacje pochodzą z portalu Dziedzictwo kulturowe wsi opolskiej
http://www.dziedzictwowsi...i-wiejskie.html
Drzwi wiejskie


    DRZWI DESKOWE

    Drzwi deskowe należą do najprostszych konstrukcji. Wykonane z pionowych desek złączonych poziomymi listwami.
    Deski łączono do czoła na przylgę lub wpust. Do końca XVIII w. stosowano zawiasy drewniane, potem zaczęto używać zawiasy kute z żelaza.
    Przy szerokości skrzydła powyżej 1 m, stosowano usztywniający, skośny zastrzał (śtryba), zacięty w dolną listwę od strony zawiasów i w górną od strony klamki lub skobla


i tu widać, że proponowany przez Jurka sposób dotyczy drzwi ze wsi opolskiej i to powyżej 1 m szerokości, a nie z XVII w. galeonu. A jeżeli już wstawiłem drzwi wiejskie (opolskie) to raczej są to drzwi opierzane ;-)
Dobrze, że chociaż "jodełka" się zgadza, a i "zielozko cy racej uobroncke" mam :lol: .
Z tego samego portalu:

    DRZWI OPIERZANE

    Drzwi opierzane (zwane też klepkowe, zdwojone) wykonane są z dwóch warstw desek. Tylnią stronę stanowią zwykłe drzwi deskowe, na które z przedniej strony nabito deski lub klepki deskowe, układane w różne wzory i układy zdobnicze np. w jodełkę, w romby, kwadraty, ukośnie itp. Drzwi często nabijano z zewnątrz dodatkowo gwoździami kowalskimi, niekiedy z ozdobnymi główkami, a pośrodku umieszczano drewniany lub żelazny uchwyt, zwany gryfem, względnie rączkę (zielozko lub uobroncka do prziciongania drzwi) służącą do przyciągania drzwi, również kowalskiej roboty. Przy odrzwiach zakończonych półkoliście, drzwi te były często też wykończone półkoliście. Drzwi opierzane występowały częściej jako jednoskrzydłowe, późniejsze jako dwuskrzydłowe

A tu nic na temat śtryba, był..., nie był..., w lewo skos..., w prawo skos... a jakie zawiasy - zapewne również kowalskiej roboty :roll:

Na tych na których się wzorowałem było tak jak zrobiłem, widocznie wykonawca nie pochodził z opolskiej wsi :-P
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu