SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Galeon] Dyskusje
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-02-25, 18:44   [Galeon] Galeria

Jak pisałem powyżej o galerii balkonowej
http://santisimatrinidad....php?p=5740#5740

Cytat:
...
Wg przykładów zgromadzonych od czasu budowy postanowiłem zmodyfikować i ten detal.
...


GALERIA

Opierając się na materiałach, najbardziej prawdopodobna wydaje mi się galeria jak w modelu Czerwony Lew i na moim galeonie wyglądałoby to tak:



Jest tylko mały szkopuł, balkon ma zaokrąglone narożniki, a nie chce mi się przerabiać na "kanciaste". Poza tym chcę mieć balkon bardziej ozdobny i z tralkami, i z płycinami (przez moment nawet pomyślałem o płycinach z kaboszonami z kamieni szlachetnych, półszlachetnych, minerałów [mój ulubiony malachit, turkus czy opale] czy chociażby bursztynu). Niestety w mojej kolekcji nie znalazłem odpowiednich wielkości (oprócz opala).



______________________
Kaboszon, szlif kaboszonowy, szlif gładki – (fr. cabochon – główka od szpilki) – najwcześniejsza forma szlifowania kamienia. Szlif ten nie posiada fasetek, czyli ścianek, ani ostrych krawędzi. Jest obły, o zaokrąglonych ściankach.


Kaboszon malachit
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2013-03-01, 11:45   Podstawka

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-01, 11:45   Podstawka

Podstawka

Paradoksalnie, ale na etapie wykonania ozdób na pawęży, powrócił szybciej niż myślałem problem montażu podstawki.
http://santisimatrinidad....php?p=5955#5955
Niestety nie montowałem nakrętek na etapie montażu owrężenia, więc teraz przy prawie ukończonym modelu będę musiał wywiercić otwory w kilu (6,6 mm) pod długie wkręty do drewna (75 - 80 mm) lub pod tulejki rozporowe M4, co będzie nie lada wyczynem i niestety będę potrzebował dodatkowych rąk do pomocy :-/ .
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-03-06, 08:36   

Karol,
możesz moim zdaniem zrobić inaczej. Zamiast ryzykować wiercenie otworów 5 mm w stępce, która ma 6,6 mm (zapas niewielki a to jednak niezbyt twarde drewno), wywierć otwory 4 mm i osadź w nich długie gwintowane pręty M3 (np. na distal, który jak wiem, lubisz), które z kolei po "przewleczeniu" przez podstawkę na wylot, możesz dociągnąć nakrętkami od dołu. Model i tak całe swoje życie funkcjonuje z podstawką, więc problemu być nie powinno.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-06, 13:13   [Galeon] Podstawka

Ryzyko wiercenia nie polega na szerokości kilu tylko na samym dyskomforcie wiercenia w gotowym modelu (w zasadzie nie mam "dobrych" punktów podparcia). Na burtach nie położysz bo przeszkadzają działa, na dziobie bukszpryt z marsem i stengą, na rufie latarnia, ster no i był balkon. Samemu nijak, a wiercić i tak trzeba.

Yemar napisał/a:
...
Model i tak całe swoje życie funkcjonuje z podstawką, więc problemu być nie powinno.
...

No i tego właśnie najmniej jestem pewny ;-)
Jak zauważyłeś, nic u mnie nie jest na wieczność (przerabiam SM, ST i teraz galeon), być może i podstawkę kiedyś zechcę zmienić na jakieś "fikuśne kobyłki" i te pręty mi to niestety uniemożliwią ;-)

Wracając do kilu, to mógłbym nawet wiercić ø=10 mm, bo jak zauważysz na słupkach mam "kołnierze" ø=14 mm (w nich będzie wycięta szczelina na kil) i te "kołnierze" dokładnie zasłaniać będą boki kilu, więc czy on tam będzie czy nie, przy tej opcji podstawki to nie ma znaczenia.
Jednak ma znaczenie, jeśli kiedyś ja czy moi potomkowie :lol: zechcą zmienić podstawkę (nie mogę zostawić tu bajzlu ;-) ).

Wyprzedzę trochę relację, bo w łikend udało mi się przy wydatnej pomocy dŻona wywiercić te otworki (ø=4,8) i osadzić (przykleiłem Distalem) tulejki M4.

Wyjaśnię przy okazji na czym polega paradoks montażu tych tulejek teraz. Na tym etapie nie mam możliwości przymiarki elementów dekoracji. Mam zdemontowane tralki galerii i jedyny sensowny punkt podparcia modelu do wiercenia otworów w kilu to balkon (i tak właśnie zrobiłem).
Muszę teraz zrobić stelaż, do którego będę mógł przykręcić model w nietypowej dla niego pozycji dziobem w dół :lol:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-03-06, 13:46   

Ano... jak to mówią, każdy orze jak może :-D . Powodzenia.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-06, 22:48   Podstawka

Przymierzam się do podstawki dwukolorowej z dębiny i meranti:



_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2013-03-06, 22:51   

Jak dla mnie za wymyślna wole proste rzeczy ale to moje zdanie
Andrzej :roll:
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-06, 23:55   

Jednak to XVII wiek, barok, a to zobowiązuje ;-) .
Lubię prostotę, ale bardziej lubię "fikuśne" rzeczy, bardziej dekoracyjne, dlatego wziąłem na warsztat galeon i mam zamiar "nawtykać" tyle dekoracji :shock: (zgodnych z epoką) ile się tylko da ;-) .
Zobacz Vasę, Batavię (1628), każdy pachoł ma rzeźbioną głowę :lol: czy chociażby Sovereigna (1637) - tyle ozdób :shock: , że z 10 jednostek by zadowoliły :lol: , o Soleil Royal (1669) nie wspomnę, bo to druga połowa XVII w. ;-) :lol:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu