SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Deskowanie pokładu
Autor Wiadomość
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2013-04-03, 10:31   

Koledzy, wszystkie metody jakie byście nie wymyślili będą dobre i skuteczne jeśli tylko zapewnią wam efekt, który chcieliście otrzymać :-)
Co do mojej metody z markerem dodam tylko, że to opcja dla tych, co nie mają farby w sprayu ;-) Tomek Aleksiński pokazuje na szkicu malowanie deseczki sprayem i dopiero cięcie. Oczywiście można i tak. Osobiście zrezygnowałem z tej metody, gdyż ma pewne wady, ale to tylko w moim odczuciu. Już wyjaśniam dlaczego.
Impregnacja krawędzi deseczek jaką zastosowałem po szlifowaniu wynikła z dwu powodów:
1. Zabezpieczenie krawędzi przed nasiąkaniem przy barwieniu
2. Związanie klejem pyłków od szlifowania i użycie ich w połączeniu z klejem jako szpachli dającej gładką krawędź deseczki.
Ten drugi powód daje efekt, który nie jest widoczny przy niewielkiej liczbie deseczek, ale zauważalny w porównaniu wyglądu pokładów wykonanych innymi metodami. Może to być oczywiście poczytane jako malkontenctwo, ale w skali odwzorowania modelu nierówne krawędzie w skali realnej to byłyby poprostu dziury w pokładzie ;-)
I jeszcze jedno moje spostrzeżenie na koniec - każde dychtowanie na pokładzie musi być przemyślane pod kątem finalnego wykończenia pokładu. Mam na myśli to, iż jeśli będzie pokład "cyklinowany" to wyrówna się wszystko ładnie i zetnie z nierównościami dychtunku bez pozostawiania śladów - deski nie ulegną zabrudzeniu. Jeśli pokład będzie szlifowany papierem ściernym, to materiał dychtunku może ulec roztarciu po deskach (do tego celu używam wyłącznie białego papieru ściernego). Jeśli natomiast nie będzie się szlifowało ostatecznie pokładu, to kwestia powyższa jest nieistotna. Teoretycznie forniry mają stałą grubość i deski powinny licować idealnie, chyba, że warstwa kleju lub podkładu na którym kleimy dechy będą psuć efekt gładkiego pokładu.
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
REKLAMA

Posty: 16
Wysłany: 2015-08-30, 08:49   Dokładność deseczek

 
 
kitano
marynarz


Posty: 16
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-08-30, 08:49   Dokładność deseczek

Witam.
Mam pytanko, może trochę banalne, ale dość istotne. Walczę z tym już od jakiegoś czasu ze skutkiem mizernym. Mianowicie, doświadczeni modelarze, jak Wam się udaje uzyskać tak równiutkie, idealne, takie same deseczki? Są one przycięte z długości na odpowiedni wymiar - to OK, rozumiem, wiem i radzę. Ale jak Wam się udaje je ścienić do szerokości zgodnej ze skalą (w moim przypadku do około 3,5 - 4 mm) tak, że wszystkie są równiutkie, prościutkie, wszystkie kąty proste... Przerobiłem już całą masę materiału i wszystko jest do kosza. Stosuję metodę Emila, czyli pakiecik, szlifowanie, impregnacja klejem, farba (choć próbowałem już z bejcą, ołówkiem), szlifowanie 2-giej strony z jednoczesnym ścienianiem. Oczywiście, chodzi mi o deseczki na pokrycie pokładu.

I zazwyczaj wychodzi lipa, deseczki nie są idealne. Macie jakieś jigi, maszyny, patenty, którymi się pochwalicie? A jeśli wszystko to robicie tylko papierkiem ściernym i ręczne szlifowanie to pełen szacun. Wtedy będę wiedział, że mój model powstanie w przyszłym wieku, jak się nauczę szlifować z taką precyzją...

Pozdrawiam
_________________
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2015-08-30, 10:13   Re: Dokładność deseczek

kitano napisał/a:

Przerobiłem już całą masę materiału i wszystko jest do kosza. Stosuję metodę Emila, czyli pakiecik, szlifowanie, impregnacja klejem, farba (choć próbowałem już z bejcą, ołówkiem), szlifowanie 2-giej strony z jednoczesnym ścienianiem...
...I zazwyczaj wychodzi lipa, deseczki nie są idealne.


Może trzeba zweryfikować marzenia do rzeczywistości. Bo coś mi się wydaje, że jeśli cytowane metody nie zdały w Twojej ocenie oczekiwanego rezultatu, to albo wykonawca jest całkowitym antytalentem, albo wyobrażenia odbiegają od rzeczywistości.

Myślę że powinieneś budować ten model tak jak potrafisz.tym bardziej że jak twierdzisz jest pierwszym drewnianym. Po drodze napotkasz jeszcze tyle "prawdziwych" trudności, że wyidealizowane deseczki na pokład staną się zwykłym "pryszczem"

Dając takie rady zawsze przypominam kolegę tnącego na plaży podczas urlopu deseczki do swojego dopiero co rozpoczętego modelu. Niestety szybko modelarsko poległ.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
kitano
marynarz


Posty: 16
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-08-30, 10:32   

Dziadek, masz rację, jestem całkowicie początkującym modelarzem, dopiero się uczę i poznaję. Owszem, powinienem trochę zweryfikować wyobrażenie o moich możliwościach, to prawda. Ale... :-)

Każdy by chciał, żeby jego "wytwór" był piękny, nieskazitelny, idealny :-) Dlatego, na razie zamiast kleić cokolwiek uczę się, próbuję, poznaję. Deseczki akurat miałem w zapasie. Wiele lat temu był z DA JSB w częściach. Udało mi się kupić połowę kolekcji gdzieś na Allegro, zacząłem, później musiałem wyjechać więc zaprzestałem składania. Po powrocie z emigracji okazało się, że zostały tylko gazety z częściami, to co złożyłem przepadło z różnych przyczyn... Dzięki temu mam na razie na czym ćwiczyć nie zużywając materiału Santissimy...

Jeśli nie znajdę sposobu na idealne, będę kleił najlepiej jak potrafię, ale skoro modelarstwo to szkoła cierpliwości, precyzji i wytrwałości, to się uczę, próbuję i się staram... Wszelkie rady są mile widziane, forum przeglądam na bieżąco, czerpię nauki z postów doświadczonych kolegów i traktuję to jako zabawę, odskocznię od codzienności, więc wielkiej spiny nie mam. Chcę tylko żeby nie wyglądało to jak poklejone gałęzie, które mają coś tam przypominać.

A forum ma między innymi pomóc, podpowiedzieć, doradzić. Tak mi się wydaje...

A przy okazji, Dziadek, jestem pod wielkim wrażeniem Twoich modeli i cały czas na bieżąco czytam Twoje relacje. To co robisz i jak to wygląda na prawdę robi wrażenie... Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś dorównać Twoim jak również kilku innych kolegów umiejętnościom. Po prostu pięknie :-)
_________________
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2015-08-30, 11:02   

W jaki sposób mamy Ci pomóc skoro nie widzimy efektów Twojej pracy ? Jeśli wykorzystałeś opisane na Forum sposoby wykonania deseczek i jak twierdzisz nic z tego nie wychodzi, a my tego nie widzimy to trudno nam radzić.

Z doświadczenie opartego na tym Forum próbuję Cię zdopingować do rozpoczęcia prac "właściwych", bo to cieszy, wciąga, napędza dodatkowo usprawiedliwia przed rodziną itp.

Natomiast bezowocne próbowanie w imię "wyższego celu" zniecierpliwi najbardziej wytrwałego i zabawa się kończy. Często takie "próbowanie" i "wieczna nauka" ma podłoże lękowe przed nowym wyzwaniem. Nie piszę o Tobie tylko o tym co można bez problemu zaobserwować na tym Forum. Zobacz ilość szumnych zapowiedzi związanych z "12" i "Błyskawicą". I co? G...o!

Przecież modelarstwo polega na budowaniu modelu a nie na dozgonnym studiowaniu jego planów i próbowaniu technologii.

Kolego rób model, reszta przyjdzie sama i zaręczam, że będziesz z efektu końcowego zadowolony. A ewentualny niedosyt, że można było zrobić lepiej będzie wynikał ze zdobytego po drodze doświadczenia, świadomości swojej wartości. Zrobisz wtedy następny lepszy, a ten wcześniejszy będzie cieszył oczy i Twoje i innych. Ale będzie! I o to głównie chodzi. Model musi istnieć materialnie, inaczej modelarstwa nie ma! <super>
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
kitano
marynarz


Posty: 16
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-08-30, 11:27   



Nie wiem czy dobrze wstawiłem kod, zdjęcie wstawiam po raz pierwszy. W razie czego będę edytował do skutku :-)

Chodzi mi o szlifowanie, bo tylko tak na razie robiłem te listewki. Kwestia malowania i przesiąkania farby jest do pominięcia, wiem, że miejscami wygląda to nieładnie, ale nie to jest kwestią tej sprawy. Chodzi o to, że pomiędzy poszczególnymi listewkami tworzą się brzydkie szczeliny, dziury. Podczas szlifowania nie udaje się uzyskać ładnej, prostej linii, listewki są ścienione za bardzo na końcach, grubsze na środku. Nie wszystkie listewki wychodzą tej samej szerokości. Domyślam się, że można by było tego uniknąć, gdyby listewki były wycinane z deski, odpowiednio pomalowanej, wyszlifowanej i przygotowanej według odpowiednich wymiarów.

Stąd było to pierwsze pytanie o Wasze metody. Nie szukam dziury w całym, chciałem po prostu poznać Wasze metody na to...

Wiem, że modelarz powinien budować modele a nie szukać problemów. Ale taki mam charakter, jak znajduję jakiś problem, szukam rozwiązania jak najlepszego i w żadnym wypadku nie ma to żadnego wpływu na mój zapał. Po prostu model będzie powstawał o kilka lat dłużej :-)
_________________
 
 
Andi
Admirał


Posty: 732
Skąd: Wołów
Wysłany: 2015-08-30, 11:30   

Witaj. Metoda Emiljusa jest bardzo przejrzysta. Nie powinna nastręczac wielu kłopotów. Bądź cierpliwy w tym co robisz a efekty przyjdą same. Niektóre listewki będą trochę odbiegały od ideału ale na pokładzie będzie wiele miejsca gdzie ustawisz np. beczki, działa, skrzynki na kule itp. W ten sposób można trochę ukryć niedociągnięcia. Oczywiście nie namawiam Cię do robienia fuszerek. Musisz wykazać dużo uporu i cierpliwości. Każdy początkujący modelarz musi się z tym zmierzyć. Pozdrawiam.
_________________
Andi


 
 
kitano
marynarz


Posty: 16
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-08-30, 11:39   

No właśnie Andi, chodzi mi o upór i cierpliwość. Dlatego zanim pokleję to chcę poćwiczyć, nauczyć się żeby zrobić najlepiej jak będę potrafił. To co nakleiłem to jest na najniższym pokładzie, którego instrukcja w ogóle nie przewidziała do oklejenia, będzie niewidoczny. Dobre miejsce treningowe :-)
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu