SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Gretingi / BEZ ZDJĘĆ
Autor Wiadomość
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-09-13, 08:53   Gretingi / BEZ ZDJĘĆ

Witam.
Chciałem pokazać jak wykonuje swoje gretingi do HMS Victory.
Posiadam stojak, szlifierkę i stół krzyżowy Proxxona i przy pomocy tego zestawu wykonałem nowe gretingi, bo to co dało DeA to jakiś żart.
Nie wiem czy to jakaś nowość w wykonaniu gretingów, ale ja wymyśliłem to tak:
Pierw trzeba mieć listewki z których powstanie greting i tu musiałem zamówić listewki z gruszy u Pana Mirka, bo póki co nie jestem w stanie sam sobie ich wykonać.
Listewkę o wym. 1 x 4 mm, tnę na żądany wymiar z lekkim naddatkiem materiału i sklejam w pakiety po 6 szt.


Na końcach listewek nakładam małą (naprawdę małą) ilość kleju do drewna i sklejam listewki na końcach.


Wyschnięte pakiety pojedynczo mocuje w imadle i gotowe do frezowania. Frez 1 mm.


Po zrobieniu wszystkich pakietów jakie były potrzebne do złożenia gretingu powstaje takie coś.




Przyłożone na sucho do pokładu.



Uploaded with ImageShack.us
To na tyle.
Pozdrawiam.
_________________

 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2012-09-13, 12:44   

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-09-13, 12:44   

Dzięki piotras za pokazanie swojej metody <super> .

Dorzucę swoje trzy grosze, tytułem uzupełnienia.

W naszym "światku" modelarskim przyjęło się, że bok kwadratowego otworu (oczka) w gretingu jest równy szerokości listewki, dlatego te zestawowe gretingi są nie do przyjęcia i piotras wykonał swoje gretingi uwzględniając tę zasadę.
W zestawowych czy kupnych gretingach występują jeszcze indywidualne błędy jak np. w rozstawie szczelin - widać to na zdjęciach, ale jak modelarz decyduje się na zestawowe, musi to skorygować robiąc selekcję błędnych elementów.

Muszę jeszcze dodać, że konstrukcja gretingu piotrasa jest taka sama jak zestawowa czy w kupnych gretingach (listwy "grzebykowe") - modelarsko jak najbardziej poprawna (sam z takich korzystam), ale błędna ze sztuką szkutniczą.
W rzeczywistych gretingach listwy wzdłużne (grating batten) są węższe (na wysokości) od poprzecznych (grating ledge) - taka konstrukcja "wpuszcza" więcej światła do wnętrza - bo głównie po to były kratownice (ale to jest info dla dbających o szczegóły ;-) ). Listwy wzdłużne (wierzchnie grating batten) gretingów biegną wzdłuż pokładów (zgodnie z deskowaniem).




Greting był elementem ruchomym (zdejmowanym np. do załadunku czy chłosty ;-) ) i miał na krawędziach też listwy (a nie otwarte końcówki listew, które by się wyłamywały w czasie zdejmowania, składowania czy zakładania).
U wielu modelarzy taką krawędzią jest zrębnica - nie mając wiedzy na ten temat, w pierwszym modelu SJB też tak zrobiłem wg instrukcji z kolekcji :oops: :lol:

Zdjęcie ilustruje to o czym pisałem:



lepiej to widać na gretingu ze zrębnicą z dwóch gatunków drewna



nie jest to ideał, bo nie dysponuję takimi narzędziami jak piotras, posiłkowałem się kupnymi listwami gretingów (najmniejszymi jakie były dostępne).

Ostatnią kwestią jest wierzch gretingów. Na starych żaglowcach (XVI/XVII w.) były płaskie i przykrywane drewnianymi pokrywami, późniejsze były półokrągłe, wypukłe. Na zrębnice z kratownicami były w czasie złej pogody (deszcz, sztorm) zakładane brezenty i ta wypukłość była po to, aby woda swobodnie spływała.

Zobacz też:
» GRETINGI / KRATOWNICE / Gratings
http://santisimatrinidad....c.php?p=737#737
» [Vasa] Zeszyt 61 / GRETINGI
http://santisimatrinidad....0&p=15511#15511


_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu