SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Dwunastu Apostołów] - darczello5
Autor Wiadomość
darczello5
Nadkapitan


Posty: 346
Skąd: Opole
Wysłany: 2015-07-20, 23:00   [Dwunastu Apostołów] Poszywania cd.

Poszywania cd.

Jak widać nie wbijam już ćwieków i wygląda to o niebo lepiej a robota idzie sprawniej :-) .
Mam tylko spore zastrzeżenia co do jakości listewek, te z ostatniej przesyłki są fatalne
(krzywo powycinane, różne grubości od 1 nawet do 3mm). Reklamacja już złożona :-)




Tak jak pisałem w poście u Dziadka zaczynam wprowadzać zmiany i na pierwszy rzut idzie pokład.
Jak zobaczyłem wykonanie pokładu w Sewerynie u Pawła, to doszedłem do wniosku, że mój będzie wyglądał kiepsko ;-) .
Nabyłem już fornir z olchy, a deseczki będą miały wymiar 2mm na 80mm.
Na zdjęciu pierwsza próbka (tak na szybko wykonana :mrgreen: )



Układ deseczek będzie nie ze zdjęcia, ale jak u Pawła.
Powiedzcie mi tylko czy bardzo przekombinuję jak zrobię plankę królewską o wym. 3mm na 80mm i odbicie lustrzane (nie daje mi to spokoju ;-) ) :?:
_________________
Pozdrawiam Darek

 
 
REKLAMA

Posty: 346
Wysłany: 2015-07-27, 11:57   

 
 
darczello5
Nadkapitan


Posty: 346
Skąd: Opole
Wysłany: 2015-07-27, 11:57   

C.d. poszywania
Jak do tej pory to był najtrudniejszy etap i do tego okupiony krwią ;-) . Sporo się nagimnastykowałem z listewkami aby uzyskać na przodzie ładne płynne kształty i to charakterystyczne przełamanie w górnej części ale udało się <super> .
Co prawda są małe braki na krawędziach ale najpierw wzmocnię burty od wewnątrz a potem to uzupełnię i ładnie wyrównam.





Skonstruowałem sobie w wolnej chwili taki przyrząd do produkcji klepek na pokład (podpatrzyłem u Pawła ;-) ) i jak na razie sprawdza się bardzo dobrze. Fornir tnę na sucho ostrym nożykiem robiąc 2-3 krotne nacięcie i ładnie wychodzi. Dachtunek wykonuję moją sprawdzoną metodą.
_________________
Pozdrawiam Darek

 
 
darczello5
Nadkapitan


Posty: 346
Skąd: Opole
Wysłany: 2015-07-31, 10:13   

Kolejny mały krok do przodu.
Wzmocnienia wklejone od środka, braki uzupełnione i wszystko wyrównane.
Burty będą węższe od tego co podaje DeA (według instrukcji to w rzeczywistości musiały by mieć ok. 80 cm grubości). Być może się mylę (poprawcie mnie) ale z rysunków, które znalazłem wynika, że miały ok. 30-40 cm i tego mam zamiar się trzymać.
Pierwsze kroki poczynione i zeszlifowałem nadmiar wręg, efekt na poniższych zdjęciach:


_________________
Pozdrawiam Darek

 
 
darczello5
Nadkapitan


Posty: 346
Skąd: Opole
Wysłany: 2015-08-11, 00:12   

Trafiła mi się wolna godzinka, wystarczyło aby zrobić to :mrgreen: :



Tryton napisał:
Cytat:
To co mi się już mniej podoba to "skrzynki" na zejściówki. Już w kolekcji Santisima Trinidad zastosowano podobne uproszczenie, ale jak pamiętam niektórzy koledzy robili większy fragment pokładu, jak mogliby skomentować "ortodoksi" przecież nie schodzili po schodach do skrzynek tylko na niższy pokład :lol: .
Powiem szczerze zamiast tych skrzynek robiłbym pod zejściówkami pokłady.


Od początku też o tym myślałem ale jakoś tak uległem instrukcji ;-) . Ciągle nie dawało mi to spokoju, stąd taka a nie inna decyzja (zostanie wykonany powiększony fragment niższego pokładu).
Pokład, który wyciąłem zostanie odtworzony wraz z pokładnikami ale nie daje mi spokoju greting. W instrukcji DeA jest on po prostu naklejony na pokładzie a ja chciałbym uzyskać na całej długości prześwit na niższe piętro.
Co o tym sądzicie ?
_________________
Pozdrawiam Darek

 
 
darczello5
Nadkapitan


Posty: 346
Skąd: Opole
Wysłany: 2015-09-15, 23:38   

Po dłuższej przerwie pomału zbieram się do dalszej pracy. W dalszym ciągu czasu jak na lekarstwo ale już coś tam tworzę :).
Zacząłem od dolnego pokładu. Na zdjęciu poniżej pierwsze próby z wybarwieniem i niestety nie wyszło tak jak chciałem (na małej powierzchni było dobrze a tu jak widać) :-/ .


Nie pozostało mi nic innego jak zeszlifować to co nabazgrałem i zrobić od nowa. Kolejna próba pozytywna :-) więc zabrałem się za montaż:


W między czasie stworzyłem sobie taki oto prosty przyrządzik do narysowania linii pomocniczych pod ambrazury. Otwory wykonałem nie wiertłem a stożkowym frezem aby ołówek dobrze leżał i nie kołysał się podczas rysowania.


Czas na odbudowę głównego pokładu i tu pewnie oberwie mi się za to co narobiłem :mrgreen: ale zależało mi na uzyskaniu prześwitu pod gretingiem i usztywnieniu środkowej części pokładu. Jak jest bardzo źle to jestem gotów to poprawić :-) tylko coś doradźcie.


Linie pomocnicze narysowane a na chwilę obecną mozolne wyznaczanie otworów pod działa.
_________________
Pozdrawiam Darek

 
 
darczello5
Nadkapitan


Posty: 346
Skąd: Opole
Wysłany: 2015-09-17, 21:09   

Dalsza demolka pokładu ;-) . Ambrazury narysowane


Do wycinania otworów używam ostrego noża wzdłuż listewek (idzie sprawnie) a w poprzek miniwiertarki z tarczą tnącą o średnicy 1cm.
_________________
Pozdrawiam Darek

 
 
darczello5
Nadkapitan


Posty: 346
Skąd: Opole
Wysłany: 2015-09-21, 21:11   

Korniki się narobiły ale ambrazury gotowe <beer> .
Pozostały jeszcze do obróbki otwory na dziobie ale to w swoim czasie.




Kolejny etap, dolne poszycie.
_________________
Pozdrawiam Darek

 
 
darczello5
Nadkapitan


Posty: 346
Skąd: Opole
Wysłany: 2015-09-26, 00:51   

Prace przy poszyciu dolnym
Niestety tu stocznia już się nie nada i stworzyłem sobie z kawałka blatu kuchennego coś w rodzaju kowadełka na którym leży model.



A, że stocznia się zwolniła to zadokował w niej kolejny budowany już od podstaw model Karl & Marie :-) .
Będzie to taki model na odstresowanie i raczej rzadko będę przy nim dłubał. Relacja zważywszy, że rysunki pochodzą z Kogi raczej będzie tam, ale i tu się pojawią zdjęcia w odpowiednim dziale :-) . Na dolnym zdjęciu szkielecik złożony na sucho.
_________________
Pozdrawiam Darek

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu