SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Dwunastu Apostołów] darczello5 / Dyskusje
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-10-12, 22:35   

Szczere kondolencje.
Dobrze, że znów "dłubiesz" bo robisz to profesjonalnie i świetnie ci to wychodzi. Modelarstwo nie powetuje ci straty, ale choć przez chwile zajmie myśli.
Jeszcze raz wyrazy współczucia i trzymaj się.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 991
Wysłany: 2017-10-13, 21:34   

_________________

 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-13, 21:34   

Coś wiem na temat "doła". Czas, bardzo powoli ale leczy rany. Trzymaj się i buduj dalej bo tworzysz piękny model.
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
darczello5
Nadkapitan


Posty: 346
Skąd: Opole
Wysłany: 2017-10-14, 17:30   

Wielkie dzięki.
_________________
Pozdrawiam Darek

 
 
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-20, 21:37   

Pięknie to wygląda. Darku brnij dalej. Ja na razie utknąłem na dobre na lądzie, m.in. układam YDY 3x1,5mm2 i 3x2,5mm2 na ścianach we wnętrzach docelowej przystani.
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
darczello5
Nadkapitan


Posty: 346
Skąd: Opole
Wysłany: 2017-10-21, 11:28   

Wielkie dzięki Paweł.

P.S.
Nie zapomnij o 4*1,5mm2 do lamp, 5*1,5mm2 na schodowy (jeżeli masz), no i koniecznie jakiś siłowy do modelarni ;-)
_________________
Pozdrawiam Darek

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-02-11, 19:22   

Z przyjemnością śledzę twoją relację - można dawać za wzór <super>

darczello5 napisał/a:
...
Nie wiem czy tak to ma wyglądać, ale dorobiłem też gniazda masztów:
...

Koncepcja ze wszech miar słuszna, ale (nie jestem w temacie XII * i nie wiem czy nie we wszystkich, ale) przynajmniej w tych dużych łodziach powinno być jeszcze jedno gniazdo na drugi maszt

http://santisimatrinidad....p?p=10986#10986



Planik 20 wiosłowego barkasa



Jedna z łodzi do modelu XII, bodajże 12 wiosłowy kuter z relacji konstantin.fom
http://forum.modelsworld....5start1275.html




inne przykłady



bo te największe miały nawet do trzech masztów ;-) (w różnym umiejscowieniu)






Nie wiem czy te detale są niezbędne, bo to zależy jak łodzie będą eksponowane i czy będzie je widać, czy to tylko "sztuka dla sztuki".
Bez względu na to, świetna robota. <super> <super> <super>

PS
*) Niejako wymusiłeś na mnie ;-) (żeby wejść w temat) przejrzałem moje archiwa i to co znalazłem zebrałem w wątku:
» ŁODZIE OKRĘTOWE na DWUNASTU APOSTOŁACH
http://santisimatrinidad....p?p=15348#15348

Jak coś masz to śmiało zamieszczaj (innych kolegów też zachęcam).
PS2
Możesz podać długości swoich łodzi i nazwy, jeżeli zostały użyte w kolekcji (gdzie ci wygodnie: relacja, dyskusje lub w ww. wątku).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
darczello5
Nadkapitan


Posty: 346
Skąd: Opole
Wysłany: 2018-02-13, 01:05   

Wielkie dzięki Karol :-)
Jeżeli chodzi o budowę modelu to bardzo mocno sugeruję się modelem wykonanym przez Michaiła Smirnowa a w jego szalupach jest tylko po jednym gnieździe na maszty (dopiero teraz jak mi uświadomiłeś to w tej największej dopatrzyłem się drugiego, dorobi się ;-) ).

Karol napisał/a:
...
Nie wiem czy te detale są niezbędne, bo to zależy jak łodzie będą eksponowane i czy będzie je widać, czy to tylko "sztuka dla sztuki".
...


Będę chciał wyeksponować łodzie podobnie jak wyżej wspomniany wykonawca dlatego staram się wykonać je najlepiej jak potrafię

Karol napisał/a:
...
Możesz podać długości swoich łodzi i nazwy, jeżeli zostały użyte w kolekcji
...


Powiem szczerze, że nie znam nazw poszczególnych szalup, a w kolekcji też nic o tym nie doczytałem. Jak znajdę chwilę to przejrzę dokładniej instrukcje, może coś się znajdzie.
_________________
Pozdrawiam Darek

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-02-13, 13:13   

Darek napisał/a:
...
w kolekcji też nic o tym nie doczytałem. Jak znajdę chwilę to przejrzę dokładniej instrukcje, może coś się znajdzie.
...


W instrukcji nie szukaj, przejrzałem i ani wzmianki - tylko łódź lub szalupa :-/ , myślałem że może w części merytorycznej coś było. Na razie musimy się zadowolić tłumaczeniem z planów ;-)

A apropos planów, to po ich przestudiowaniu i zdjęć modelu Michaiła, mam wrażenie, że te dwie najmniejsze skrajne łodzie po prawej stronie są w innej skali.



O ile te pośrednie 4 łodzie między największą (20 wiosłową), a tymi najmniejszymi mają zbliżone odległości między ławkami i odległość ławki od dulki, to te dwie mają dulki stanowczo za daleko od ławek, a ta z jedną ławką to już chyba skrajnie daleko - na moje oko, to odległości dulki od ławki na wszystkich łodziach powinny być zbliżone, o ile nie takie same ;-) ,


dulki, wycięcia powinny być dużo bliżej ławek

(jak powiększych łódź 100 krotnie, to siedząc na ławce nie dasz rady wiosłować - dulka od ławki [między pionami] ma max. odległość 40 - 50 cm) - stąd to wrażenie innej skali. Zmierz odległości z którejś z tych czterech i porównaj z tą "extremalną".



Co prawda ta największa (20 wiosłowa) wygląda na "nieco przykrótką" do tych czterech - ławki tu są bliżej, ale to już tak nie razi, jak te "njmniejsze".

Gdyby te łodzie były przykryte brezentem lub dnem do góry nic bym ci nie pisał, ale...

Cytat:
...
Będę chciał wyeksponować łodzie podobnie jak wyżej wspomniany wykonawca dlatego staram się wykonać je najlepiej jak potrafię
...


A tak to wygląda na 34 stopowej 16 wiosłowej szalupie (launch największa łódź) z Victory - zobacz odległość ławka-dulka - wioślarz siedzi tyłem do dziobu.



i na modelu od wewnętrznej strony burty

Jak pamiętam (chociaż słabo, bo to dawno było ;-) ), te dulki sprawiły mi nieco problemu, choć z innych przyczyn.
http://santisimatrinidad....php?p=2144#2144

Cytat:
...
Możesz podać długości swoich łodzi
...


Prosiłem o długości, żeby porównać z tym co mi wyszło po przeliczeniu z planów (jak pamiętam w kolekcji Victory były dość spore rozbieżności, więc i tu się nie spodziewam cudów).

20 wiosłowy barkas - długość 12,8 cm; szerokość 3,7 cm;
14 wiosłowy półbarkas - dł. 9,75 cm; szer. 2,49 cm;
16 wiosłowy kuter roboczy - dł. 9,75 cm; szer. 2,49 cm;
12 wiosłowy kuter - dł. 8,53 cm; szer. 2,22 cm;
10 wiosłowa werejka - dł. 7,62 cm; szer. 2,13 cm;
6 wiosłowy wąski gig - długość 10,39 cm; szerokość 1,31 cm;
6 wiosłowy welbot - dł. 9,20 cm; szer. 1,47 cm;
i trzy małe
6 wiosłowy jol lub jola - dł. 5,58 cm; szer. 1,93 cm;
4 wiosłowa jola - dł. 4,3 cm; szer. 1,5 cm;
2 wiosłowa jola - dł. 2,7 cm; szer. 1,14 cm.

W temacie łodzi na XII uzupełniłem m.in. o przelicznik na metry, co łatwiej da wymiary w skali, zerknij czy się nie pomyliłem.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu