SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Cięcie forniru - dwa cięcia jednocześnie
Autor Wiadomość
hebel
Chorąży

Posty: 97
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2015-01-07, 08:36   

Czy tak cienkie materiały jak forniry lub obłogi da się ciąć w taki sposób, aby w jednym kroku powstała gotowa listewka?
(np. dwa noże, lub dwie piły Proxxona o grubości 0,5mm (z dystansem o odpowiedniej szerokości).
 
 
REKLAMA

Posty: 991
Wysłany: 2015-01-07, 09:58   

_________________

 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-07, 09:58   

Ja osobiście tnę fornir na dwa sposoby. Pierwszy jest opisany TU. Warunek, gilotyna musi być ostra. Do cięcia obłogu 2mm nie polecam. Obecnie posiadam piłę Proxxsona i tnę, bez problemu, fornir i obłóg frezem 100 zębnym.
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
Wredny
gardemaryn


Posty: 69
Skąd: Reda
Wysłany: 2015-01-07, 11:43   

ja próbowałem nożykiem, kilka cięć, ale słabo to wychodzi, próbowałem piły do forniru (wygląda jak mała kielnia z ząbkami) raczej nadaje się do grubszych kawałków...
ostatnią metodą jaką stosuję to namoczenie kawałka forniru w wodzie (robię to 2 raz, najpierw kąpiel całonocna w wodzie, i potem już przed samym cięciem moczę jeszcze raz) i cięcie ostrym nożykiem - wychodzi o wiele lepiej :)
może kiedyś dorobię się Proxona
_________________
Semper fidelis
 
 
hebel
Chorąży

Posty: 97
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2015-01-07, 17:06   

No ale mnie chodziło o to czy da radę zrobić dwa cięcia jednocześnie.....
Tzn. czy dwa obracające się ostrza piły o grubości 0,5mm oddalone od siebie np. o 5mm nie połamią tak cienkiej listewki.
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2015-01-07, 19:31   

Ale po co ??? :roll:
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-01-07, 20:28   

No właśnie. Po co?
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
hebel
Chorąży

Posty: 97
Skąd: Bełchatów
Wysłany: 2015-01-07, 20:57   

1- mniej czasu (o połowę),
2- lepsza precyzja (zmniejszenie o połowę ilości czynności, to połowa błędów i niedokładności) - przecież przy cięciu mechanicznym chyba najważniejszym elementem jest zapewnienie równomiernego posuwu i docisku, co przy tak delikatnych elementach nie jest łatwe,
3- jeśli będę wycinać listewki z rozpołowionych dość cienkich gałęzi, to takie cięcie zespołem pił umożliwi mi ich prowadzenie bez precyzyjnego trasowania linii - wystarczy wówczas pilnować aby środek takiej połówki patyka szedł dokładnie pomiędzy piłami (ewentualnie dla ułatwienia można od góry zeszlifować np. 1mm dzięki czemu w górnej części otrzyma się płaski pasek o szerokości ok. 6mm i piły będzie można prowadzić po krawędziach tego paska) - dzięki temu otrzymam belkę z której w następnym etapie wykonam listewki,
4- pocięcie tak uzyskanej belki na listewki również będzie łatwiejsze, szybsze i dokładniejsze jeśli dałoby się to zrobić zespołem pił.

Pytanie dla mnie jest istotne ponieważ wykonanie stosownego wałka do takiego zespołu pił nie jest tanie. Jeśli więc okaże się, że w ten sposób nie da się zrobić listewek, to szkoda mojej kasy.
Domyślam się, że przy grubości deski >1mm i szerokości >5mm może się udać.
Czego jednak można się spodziewać przy mniejszych przekrojach? Jaki jest minimalny?
 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-01-07, 21:32   

Przyznam szczerze, że nigdzie czegoś takiego nie widziałem (może duże przemysłowe tartaki mają takie instalacje). Myślę, że z cięciem cienkich materiałów nie będzie problemu (na pewno mniejszy niż z obcinaniem wałka), forniry na małych piłach się tnie dość fajnie. Ale na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad kwestią regulacji. Zrobisz 5 mm - OK, ale czy to jest jeden jedyny i uniwersalny wymiar, którego potrzebujesz? Nie będziesz potrzebował np. 4,5 mm albo 7 mm?

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu