SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Dłuta
Autor Wiadomość
ostry_gl
bosmat


Posty: 49
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-06-03, 22:33   Dłuta

Cześć
Przymierzam się ostatnio do kupna kompletu dłut snycerskich firmy narex.
http://www.dluta.pl/dluta...start-6-cz.html
Wiem, że nie są tanie, ale mam już dwa narzędzia tej firmy i są super jakości.
Czy takie dłuta przydadzą się do naszych celów?
_________________
Pozdrawiam,

Łukasz
 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2016-06-04, 13:14   

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-06-04, 13:14   

Mam kilka kompletów dłut rzeźbiarskich i jedyne zastosowanie ich w modelarstwie widzę w toczeniu w drewnie luf dział, słupków podstawek, okrąglaków na maszty, reje - bardzo rzadko, tralek - tylko zgrubsza, bo do szczegółów to potrzeba minidłut.
Ze względu na skalę do największych rzeźb (figury galionu) tylko do zgrubnego rzeźbienia, do szczegółów i mniejszych rzeźb czy ornamentów bardziej przydatne będą minidłuta (najczęściej robione z igieł maszyn do szycia), frezy dentystyczne - do miniurządzeń wielofunkcyjnych - choć coraz częściej "własna twórczość rzeźbiarska" zastępowana jest "produktami CNC" czy "drukami 3D" - http://santisimatrinidad....php?p=1566#1566

Do wszelkich prac snycerskich w domu to jak najbardziej, ale w modelarstwie mają bardzo znikome zastosowanie.

Zobacz tematy:
» Rzeźbienia w drewnie
http://santisimatrinidad....topic.php?t=394
» Rzeźbienia - Alternatywa rzeźbień
http://santisimatrinidad....topic.php?t=207
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
ostry_gl
bosmat


Posty: 49
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-06-04, 14:25   

Dziękuję za radę. Myślałem o zastosowaniu tego typu dłut w formowaniu wypełnienia i ścinaniu naddatków przy wręgach, lub innych wstępnych pracach przy przygotowaniu rzeźb. Ewentualnie przy struganiu różnych elementów, tam gdzie nożyk jest zbyt delikatny. Widziałem dziś w markecie komplet dłutek za 17 zł. Rozumiem, że warto iść w jakość i zamówić te droższe?
Może dłuta do drzeworytu przydadzą się bardziej?
http://www.dluta.pl/dluta...profi-5-cz.html
_________________
Pozdrawiam,

Łukasz
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-06-04, 21:55   

Wręgi masz ze sklejki, a dłutom ze sklejką jakoś nie po drodze ;-) - sklejka jest twarda, z klejem i bardzo niewdzięczna do obróbki dłutem, poza tym dłuta na sklejce szybko się tępią.

Mam wrażenie, że nigdy nie miałeś do czynienia z dłutami.
Dam przykład.
Model musisz unieruchomić, w czymś "zakotwiczyć" np. w imadle, bo do operowania dłutem potrzebne są dwie ręce (nie ma takiej opcji, że jedną ręką trzymasz model, a drugą "dłutujesz", a jeszcze na kolanie - wtedy łatwo o kalectwo). Jeżeli masz możliwość na sztywno unieruchomić model (żeby nie latał w trakcie pracy), to oczywiście wstępnie możesz dłutować (nie jest to takie absurdalne, jakby się mogło większości wydawać), ale jest duża szansa na uszkodzenie modelu.

Ivan Trtanj przy pracy na targach modelarskich



czasem trzeba pomagać sobie pobijakiem

Do skosowania i profilowania bardziej przydatne są tarniki (rzadzej pilniki) najczęściej papier ścierny (przy doświadczeniu można zgrubsza wyprofilować miniurządzeniami - nie podaję nazw bo to kryptoreklama ;-) ). Spotkałem się również z miniheblami - też bardziej przydatne niż dłuta i bezpieczniejsze.



Przy obróbce w/w narzędziami też warto unieruchomić model (łatwiej się pracuje), ale już nie jest to tak konieczne jak przy dłutach.

Wg mnie do modelarstwa kupno dłut to zbyteczny wydatek - baaardzo rzadko będą w użyciu, ale to jest moja subiektywna opinia.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
ostry_gl
bosmat


Posty: 49
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-06-04, 22:19   

Przekonałeś mnie. Trochę się napaliłem na nową zabawkę :-) na szczęście jeszcze nie zamówiłem.
Jutro wrzucę do relacji wyszlifowane dziób i rufę - faktycznie tarnik, szlifierka, pr....on (nie robiąc reklamy) i papier ścierny się przydały, a w garażu jest siwo.
A dłuta odpuszczę sobie :-)
_________________
Pozdrawiam,

Łukasz
 
 
Tryton
Kontradmirał
Moderator


Posty: 536
Skąd: 3city
Wysłany: 2016-06-05, 11:12   

Jak tylko skończysz model i zechcesz robić rzeźbioną podstawkę czy wieko gabloty, to wtedy pomyśl o dłutach





Mniej czy bardziej ozdobne ;-)




Powodzenia w modelarstwie.

PS.W intarsji dłutka też się mogą przydać

http://santisimatrinidad....c.php?p=657#657

_________________
Tryton




 
 
Mumin
dejman


Posty: 14
Skąd: Knurów
Wysłany: 2016-06-06, 07:34   

Tryton napisał/a:
Jak tylko skończysz model i zechcesz robić rzeźbioną podstawkę czy wieko gabloty, to wtedy pomyśl o dłutach


Kiedyś wpadły mi w ręce (chyba na forum MSW) wytyczne angielskich? amerykańskich? muzeów nt. modeli nautycznych. I tam jednym z punktów było "podstawa/gablota powinna być jak najprostsza aby nie odwracać uwagi od modelu".

Mumin
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-06-06, 21:22   

No i dłuta poszły się je... <cenzura> :oops:
Dobrze, że to nie wytyczne UE, bo strach byłoby zignorować ;-)
Jako, że nasze forum ma aspiracje edukacyjne, dzięki za info.
Wątpię żeby Łukasz budował z myślą o anglosaskich muzeach (choć nigdy nic nie wiadomo ;-) ) ale jak ktoś zechce zrobić rzeźbienia w podstawce czy gablocie, to żadne wytyczne muzealne (nawet Wielkiego Brata), mu nie przeszkodzą :-P Model, jak i gablota będzie stała u nas i ma nas cieszyć, a jak trafi do muzeum to sobie wymienią ;-) :lol:
To oczywiście moje subiektywne zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu