SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Endeavour (Dziadek 2016)
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-01-16, 14:16   

Dziadek napisał/a:
...
Mam po angielsku "bits" z określeniami jakiego pokładu i masztu dotyczy.
W tłumaczeniu prostym "bity" bardziej szerokim "kawałek" i pochodne.
...

Tomek Aleksiński napisał:
"... Co do tych BITTS, to musisz sie dowiedziec od kolegi, o które konkretnie mu chodzi. Najogólniej chyba polska nazwa nań jest PACHOŁY. Na kadłubie typowego żaglowca jest kilka rodzajów tych BITTS. Na dolnym pokładzie, nieco ku przodowi od śródokręcia, znajdują się bardzo masywne tzw. RIDING BITTS - konstrukcja składająca się ze swego rodzaju ramy z poprzecznie do niej zamontowanymi poziomymi belkami, wokół których okręca się linę zwaną CABLE, która jest z kolei przymocowana do grubych lin kotwicznych. Te konkretnie pachoły wraz z kabestanem służyły do podnoszenia i opuszczania kotwicy. Muszę odnaleźć stosowną ilustrację i Ci podesłać, ktora pozwoli zrozumieć cały mechanizm tych funkcji.
Na wierzchnim pokladzie, przy stopach masztów znajdowały się inne PACHOŁY, tzn. BRACE BITTS czy JEER BITTS które służyły do zamocowywania wokół nich stosownych lin olinowania ruchomego (od żagli). Owe BITTS były typowo zlokalizowane nieco ku tyłowi od przynależnego im masztu. Natomiast tzw. TOPSAIL SHEER BITTS były typowo nieco ku przodowi od ich masztu i też służyły do okręcania wokół nich lin o tej samej nazwie, tj. umocowanych do odpowiedniego żagla (tu - tzw. topsail ). ..."

Kilka zdjęć Tomka z pokładu Endeavour






Zobacz też:
:arrow: Knighthead XVII w. / Pachoł, knecht
http://santisimatrinidad....highlight=#6857


_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA
Admirał Wszechflot i Mórz

Posty: 1805
Wysłany: 2017-01-16, 14:45   

Ostatnio zmieniony przez Dziadek 2017-01-16, 14:35, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2017-01-16, 14:45   

Dzięki, dzięki cały czas pozostaję w skłonie uniżonym. Ale są goście "mądrale" piękne. :roll:

Nie wiedziałem że ten mój Endeaovur to taka klasyka żeglarstwa. Pewno do końca roboty przy nim jeszcze te "Encyklopedie" się przydadzą. Dla nich też szczególne podziękowania. :lol:
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2017-09-28, 11:41   

Pogoda już prawie modelarska (u mnie akurat nie dziś bo super słońce), więc można powoli wracać do rozpoczętego "dzieła".


Przy okazji zachęcam innych do powrotu do swoich rozgrzebanych modeli, bo nam Forum zdechnie. [/b]
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-09-28, 14:51   

Święte słowa. Nie mam tylko pod ręką nikogo, kto by mnie kopnął w 4 litery.
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2017-09-28, 18:04   

Myślałem że jak pójdę na dziadowiznę to będę miał więcej czasu o ironio trzeba by jeszcze zastrzelić żandarma w spódnicy ile to różnych pomysłów w tej kobiecej główce
Andrzej :shock:
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-05-28, 10:17   

Karol napisał/a:
Dziadek napisał/a:
...
Zdjęcia nie daję bo mój kochany k...a j...o mać "magazyn" Fmix właśnie 7 maja 2018 r. kończy działalność i wszystko co zamieściłem na forum w ciągu ostatnich dwóch lat prawdopodobnie w przyszłym tygodniu szlag trafi. <ouch>
...

Tak jak pisał Marek, zdjęcia z jego dwóch relacji zniknęły całkowicie <cenzura> w tym z budowy VASY.
Jako że relacje Marka są (nie ukrywajmy) sztandarowymi naszego forum, admiralicja ;-) w ww. relacji Vasy przywróciła już zdjęcia w kilkanastu postach (początek i koniec relacji) i dołoży wszelkich starań, aby jak najszybciej wstawić pozostałe.
...

Drugą relacją Marka z której zdjęcia zniknęły całkowicie (o zgrozo trzeci raz) jest relacja z budowy Endeavour'a, o ile w relacji Vasy udało mi się już przywrócić wszystkie zdjęcia,
http://santisimatrinidad....?t=1892&start=0
to w Endeavour przywróciłem nieco ponad połowę (przed zniknięciem udało mi się pobrać tylko do numeru 56 i trzy ostatnie 87, 88 i 89).
http://santisimatrinidad....?t=1868&start=0
Mam nadzieję, że jak Marek skończy Vasę (i będzie miał nieco więcej czasu ;-) ) i powróci do budowy Endeavour'a, wyskrobie trochę cierpliwości ;-) i czasu na przywrócenie brakujących zdjęć (o ile je jeszcze ma w domowym archiwum).

Jedynym hostingiem, z którego korzystam od 10 lat i który nie szwankuje jest https://imgur.com/
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-05-28, 11:27   

Widać ten obrazek ?



i ten ?



będę się uczył Imgur-a
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-05-28, 11:35   

Widać oba.
Pozdrawiam
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu