SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[DeAgostini] Vasa - Dziadek
Autor Wiadomość
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-03-10, 07:53   

Zeszyt nr 113
5.03.2019

Szlifowanie elementów masztów

Przygotowanie elementów masztów jest czasochłonne i pracochłonne. Wykorzystując wiertarkę (uchwyt o średnicy przynajmniej 12 mm), kilka ścisków, kawałek deski z wkręconą śrubą można w bardzo prosty sposób wykonać prymitywną tokarkę. „Urządzenie” doskonale spełnia swoją rolę i zdecydowanie ułatwi oraz przyspieszy wykonanie poszczególnych elementów masztów. Drewniane pręty szlifowałem kilkoma rodzajami papieru ściernego (80, 240, 400, 600). Rękę, która operuje papierem ściernym ze względu na tworzącą się wysoką temperaturę dobrze jest zaopatrzyć w solidną rękawicę. Ważne aby na koniec pracy każdemu elementowi dokładnie oznaczyć nazwę.





Malowanie części dachu galeryjki C152 i dekoracji rufy C152a, b, c, d, e.




_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
REKLAMA
Admirał Wszechflot i Mórz

Posty: 1805
Wysłany: 2019-03-17, 09:49   

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-03-17, 09:49   

Zeszyt nr 114
12 marca 2019

Szlifowanie prętów rei

Pręty pod reje szlifowałem przy pomocy „urządzenia” opisanego w poprzedniej relacji. W porównaniu z toczeniem prętów poszczególnych odcinków masztów jest trudniej z racji zwężania obu końców obrabianego materiału. Wykluczonym jest w takim wypadku wkręcenie w uchwyt wiertarki wcześniej obrobionej pierwszej końcówki rei. Można oczywiście osłaniać mocowaną końcówkę taśmami izolacyjnymi czy malarskimi, ale stożkowe zakończenie mocno to utrudnia i może spowodować po wkręceniu w uchwyt efekt tzw. „bicia”. Na szczęście poza najdłuższym prętem wszystkie pozostałe mają wystarczającą długość, aby po zamocowaniu i wyszlifowaniu całości rei część mocowaną z odciskami uchwytu odciąć.







Malowanie części daszka galeryjki C153, malowanie dekoracji rufy C153a, b, c,






Montaż i malowanie figurki C157





_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-03-28, 10:37   

Zeszyt nr 115
19.03.2019

Dyby

Dyby to ważny element konstrukcji masztów. Umożliwiają wzajemne sztywne połączenie kolejnych części masztu. W modelarstwie „kolekcyjnym” najczęściej posiadały czopowe złącze z częścią niższą masztu. Tutaj połączenie będzie „na styk”. Oznacza to zdecydowaną trudność w uzyskaniu stabilizacji poszczególnych odcinków w czasie montażu.

Podczas pracy z dybami trzeba uważać, aby nie pomylić, które przypadają do określonego marsa i które należy odpowiednio wypiłować a które nie. Podobieństwo bardzo umożliwia pomyłkę.







Działo




Malowanie części daszka galeryjki C154 oraz dekoracji rufy C154a, b, c.

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-03-28, 10:49   

Zeszyt nr 116
27.03.2019


Malowanie części dachu galeryjki C155 oraz dekoracji rufy C155a, b, c, d, e, f, g, h, i




Malowanie dekoracji sprawia oczywiście taką samą trudność jak 100 numerów temu jest jednak już działaniem rutynowym i przez to zdecydowanie mniej stresującym.

Irytującym natomiast na pewno jest błąd instrukcji popełniony rok i kilka miesięcy temu (zeszyt nr 45), który odkrywa się dopiero na etapie zeszytu nr 116. Błąd napotkałem podczas próby ustalenia miejsca montażu tralek pod balustradę w sekcji B nadburcia (rysunek 10 – B2 i B3). A więc już po wklejeniu parapetu na nadburcie B. Różnica 10 mm.

Ponieważ zaistniała sytuacja nie powinna skutkować większymi następstwami na dalszych etapach prac (będą tam ustawione dwa działa i kołkownica) postanowiłem brnąć dalej w błąd i jedynie zmienić rozmieszczenie tralek w sekcjach B i C ujmując jedną z odcinka B i dokładając trzecią w części C.








_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-05-08, 15:33   

Zeszyt nr 117


Malowanie elementów podstawy galeryjki C156, C157, C158, C159 i dekoracji klap C20

Uff! Kolekcja zdecydowanie przyspiesza i zaczynam mieć problem z utrzymaniem tygodniowego rytmu relacji. W miarę równomierne, proporcjonalne rozłożenie ilości pracy przy modelach w okresie wydawniczym kolekcji to marzenie większości uprawiających taką formę modelarstwa.

Po długich miesiącach pracy z elementami wyposażenia pokładów, dekoracjami itp. nadszedł czas przeniesienia się do stoczni i kontynuacji budowy okrętu. W zasadzie już od etapu opisanego w poprzedniej relacji nasz model będzie już tylko piękniał a zmieniający się wygląd będzie zdecydowanie nagrodą dla modelarza.






Montaż drabinek

Drabinki już dużo wcześniej wykonałem samodzielnie. Po dopasowaniu i wklejeniu w wyznaczone miejsca prezentują się zadowalająco. Podczas waloryzacji drabinek uważałem na zachowanie ich szerokości, aby później już zgodnie z instrukcją można było pomieścić elementy zdobienia ścianek pokładów.




Montaż gretingów

Montaż gretingów nie zapowiadał niespodzianek a jednak. Większe „koryto” imitujące dolny pokład okazało się o 1 mm dłuższe niż mający je zakryć greting. Wszystkie części wycinane laserowo użyte do wykonania obu mających przystawać po zmontowaniu elementów powinny w oczywisty sposób współgrać. Jak to bywa w kolekcjach – tak nie jest. Aby temu zaradzić wkleiłem poprzeczną listewkę i zmniejszyłem powierzchnię pokrywaną przez greting.




Montaż kabestanu




Aktualnie montowane części miałem wcześniej wymalowane i zabezpieczone lakierem bezbarwnym. Po ich wklejeniu mogłem lakierem zabezpieczyć również poszczególne pokłady. Jest to korzystne właśnie teraz ponieważ podczas wklejania płaskich gretingów do wyoblonego pokładu w jednej płaszczyźnie i wklęsłego w drugiej powstają bardzo duże naprężenia. Lakier, który dostaje się i wypełnia mikroszpary pomiędzy klejonymi powierzchniami znacznie połączenia te wzmacnia.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-05-08, 15:49   

Zeszyt nr 118

Mocowanie dekoracji pawęży

Etap trudny dla osób odkładających „na później” malowanie figurek i dekoracji, ponieważ teraz wszystko się oddali w czasie. Etap też trudny dla tych, którzy elementy malowane mają gotowe. Trzeba je bowiem odnaleźć, zidentyfikować i przyporządkować do miejsca montażu a to nie jest takie łatwe.







Budowa galeryjek lewej burty i montaż dekoracji

Bardzo trudnym wymagającym setki przymiarek i dopasowań jest klejenie „na styk” elementów daszków i podstaw galeryjek. Połączenie w całość i dopasowanie do burty niezwykle wymagające. Do tego dochodzi irytujące zrywanie części listew odbojowych powodujące trwałe uszkodzenia kadłuba w odcinku rufowym.

W zależności od rodzaju podłoża i wielkości powierzchni styku używałem kleju CA lub żywic dwuskładnikowych. Całość wzmocni zastosowany na etapie końcowym bezbarwny lakier akrylowy.





_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-05-09, 10:21   

Zeszyt nr 119

Malowanie dekoracji 161




Budowa galeryjek prawej burty, montaż dekoracji galeryjek, montaż kompletnych galeryjek na prawej i lewej burcie, wklejenie dekoracji C151 i C162 na galeryjkach obydwu burt.


Wielokrotnie powtarzane przymiarki i poprawki szlifierskie zbudowanych galeryjek są bezwzględnie wymagane do osiągnięcia zadowalającego efektu po ich zamontowaniu na burtach. Oprócz samego procesu doskonałego dopasowania galeryjek do burt ogromne znaczenie ma też ich symetryczne ustawienie. Wszelka niedokładność natychmiast zostanie uwypuklona podczas montażu listew ozdobnych na pawęży, które łączą wystające obramowania galeryjek.







Montaż listewek ozdobnych na pawęży, montaż kolumn dekoracyjnych C38, C40, C41 i C42, na bokach pawęży, dekoracje pawęży.







Malując kolorami kolejne dekoracje byłem proporcjonalnie wraz z ich ilością sceptyczny, co do słuszności wyboru na początku kolekcji (można było malować na złoto). Ten etap stanowi przełom. Efekt wizualny rewelacyjny.


Przygotowanie drzwi ścianek pokładów

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-05-09, 10:30   

Zeszyt nr 120

Malowanie dekoracji ścianek C165, C166, C167, C168, C169 i listew ozdobnych




Montaż drzwi




Montaż dekoracji ścianek


_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu