SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Dyskusje- pomoce
Autor Wiadomość
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-05-09, 09:33   

Różnica w rozstawie otworów na jufersach jest zbyt mała żeby miała wpływ na długość want. Bardziej może chodzić o zbyt duże różnice użytej siły przy naciąganiu want podczas ich montażu.

Technik łączenia wanty z jufersem jest kilka i w zasadzie żadna nie ma związku z "zapachem burty" :lol:
Wypróbowałem kilka, ale chyba najprostsza i skuteczna to odpowiedni szablon (Twój całkiem przyzwoity) do ustalenia odległości pomiędzy górnym i dolnym jufersem. Następnie jednakowy na wszystkich naciąg wanty na jufersach i zamocowanie tymczasowe krokodylkiem. Dalej węzeł pojedynczy z oplotu przy jufersie, przełożenie końców oplotu za wantą (zawsze jednakowo np lewy koniec za prawym) i węzeł z przodu, przełożenie końców za wantą i węzeł. Co trzy, cztery węzły trzymając wantę pęsetą dociskam wiązanie w dół do jufersa. Wielokrotność pomiędzy 8 a 12 węzłów daje fajnie wyglądający oplot wanty przy jufersie. Później już tylko wzmocnienie ostatniego węzła rozrzedzonym klejem winylowym i cążki do paznokci do odcięcia końcówek oplotu. To samo robię z każdym innym mocowaniem olinowania gdzie stosuje się oplot. Skuteczne, w miarę szybkie, wygodne w pracy i estetyczne.

Ważne aby po zakończeniu oplatania wanty zaznaczyć jej kolejność późniejszego montażu, gdyż ich pomylenie daje również efekt uzyskany przez Ciebie. <super>
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
REKLAMA

Posty: 104
Wysłany: 2018-05-09, 12:59   

_________________

 
 
Remik
Porucznik


Posty: 104
Skąd: Mitcham
Wysłany: 2018-05-09, 12:59   

Dziękuje za sugestie i porady Dziadek. Postaram się je mieć na uwadze przy kolejnych wantach. Pierwsze koty za płoty wiec dalsze wanty powinny już być bardziej równe.
_________________
Pozdrawiam
Remik

Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem...


 
 
Remik
Porucznik


Posty: 104
Skąd: Mitcham
Wysłany: 2018-05-09, 14:26   

Mam wielką prośbę do szanownych kolegów którzy budowali SotS. Mianowicie czy byłby ktoś w stanie przesłać mi na maila ( remocarpentry@yahoo.com ) Sekrety Techniki zawarte w zeszytach modelu SotS. Są tam pomoce które mogłyby mi ułatwić końcowe prace przy modelu oraz skorzystałbym z nich w przyszłości. W mojej 12 numerowej kolekcji angiekskej takiego czegoś nie ma. Bardzo dziękuje za wszelką pomoc.
_________________
Pozdrawiam
Remik

Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem...


 
 
Remik
Porucznik


Posty: 104
Skąd: Mitcham
Wysłany: 2018-05-12, 08:59   

Przykro mi że nie ma żadnego oddzewu na moją prośbę z poprzedniego postu. Widocznie nie każdy tu sobie pomaga lub nie każdemu. No cóż pozostaje mi brnąc dalej...
_________________
Pozdrawiam
Remik

Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem...


Ostatnio zmieniony przez Remik 2018-05-21, 01:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-05-12, 09:31   

Nie osądzał bym tak szybko. Zeskanować kilkadziesiąt stron trzeba mieć możliwość i czas.
Może nie każdy ma skaner? Ja spróbuję pożyczyć skaner i ile czas pozwoli zeskanować i przesłać na maila.
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-05-12, 10:56   

Tu kolego każdy pomaga na miarę swoich możliwości.

Ja swoje zeszyty np. sprzedałem, więc Twoja uwaga w naszym kierunku z mojego punktu widzenia jest delikatnie mówiąc dziwna.

Materiał o który prosisz jest bardzo obszerny i jego skanowanie jak pisze Janek jest mocno pracochłonne. Pomoc w takim wypadku jest tylko i wyłącznie dobrą wolą członków forum. Eskalowanie trochę przesadzonej prośby działa często odwrotnie, bo nikt nie ma gwarancji czy następnym etapem nie będzie prośba o przekazanie całego kompletu zeszytów Sovereigna.

Dlatego łatwiej nam radzić i pisać o jednostkowych problemach, które często stają się tematem dużo szerzej omówionym niż w pojedynczym zeszycie DeA. Więc pytaj Kolego, często poruszaj zagadnienia które Cię nurtują a na pewno będziesz usatysfakcjonowany naszą pomocą. Przede wszystkim czytaj jednak Forum, bo to wszystko co znajdziesz w poradniku DeA jest już dawno dużo dokładniej opisane właśnie tutaj. <beer>
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Remik
Porucznik


Posty: 104
Skąd: Mitcham
Wysłany: 2018-05-13, 21:29   

Dziękuje.
_________________
Pozdrawiam
Remik

Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem...


 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-05-14, 10:46   

Nie sądzę, żeby w kolekcji SotS porady czy "sekrety techniki" były lepiej opracowane niż w XII do której dzięki koledze Darkowi mamy szerszy dostęp.
» PORADNIK MODELARZA » [Dwunastu Apostołów] PORADNIK MODELARZA
http://santisimatrinidad....opic.php?t=1852

i co bardziej przydatnego niż jest już na forum mogłoby się tam znaleźć - to mogą zweryfikować koledzy, którzy zapoznali się z obiema kolekcjami ;-)
W każdym bądź razie polecam lekturę » PORADNIKA MODELARZA

PS
Janek, może wystarczą zdjęcia, tak jak to zrobił kol. Darek w wyżej cytowanym poradniku.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu