SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Vasa] Dyskusje / macmann
Autor Wiadomość
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-08, 23:47   Działo zeszyt nr.2

Mam pytanie do osób co już bawiły się z działem. Odlew ma - nie wiem jak to określić - otwór w lufie na głębokość jakiś 2 mm. Co to za problem - dremel, stojak i wiercimy. Po kilku minutach wiercenia mam 3 mm więcej. Z czego to cholerstwo jest zrobione i jak sobie poradziliście z pogłębieniem otworu? W oryginale wygląda to średnio, chciałbym pogłębić na ok 10 mm, ale za diabła stop się nie poddaje.
 
 
REKLAMA
Admirał Wszechflot i Mórz

Posty: 1805
Wysłany: 2017-03-09, 07:03   

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2017-03-09, 07:03   

O ile pamiętam Janek wiercił chyba na Victorym głównie dlatego, że lufa przenosiła środek ciężkości i działa bez przyklejenia do podłoża przewracały się na lufę. Ja podjąłem próbę w ślad za nim, złamałem dwa wiertła, później był duży problem z ich wyciąganiem. Od tego czasu bardzo polubiłem lufy mało nawiercane. <ouch>
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-09, 14:46   

Zmogłem temat - bez pilota nie podchodź. Dremel na wolnych obrotach (u mnie ustawione na 2-3), pilot wiertło 1.2mm i rozwiercamy wiertłem 1.5mm aby zakończyć 2mm.
Działo się mocno rozgrzewa, więc organoleptycznie (palec :-) ) sprawdzamy temperaturę, coby nie pękło. Czas operacji ok. 2 minuty. Wystarczy pogłębić otwór o ok. 6mm i zaczyna to już fajnie wyglądać.

 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2017-03-09, 21:24   


http://santisimatrinidad....p?p=14515#14515

Z całym szacunkiem, ale nie ten kolor - brąz a nie złoto

Andrzej :roll:
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-09, 22:23   

Hydronik napisał/a:
...
Z całym szacunkiem, ale nie ten kolor - brąz a nie złoto
...


Brąz wbrew pozorom jest podobny do złota:


Obrazek ze strony http://mkolor.pl/pl/produkty/braz

tu porównanie w białym zimnym świetle (4000 LED):



I to samo w ciepłym (5500 LED):



"Brass" (mosiądz) to kolor o ton jaśniejszy od "old bronze" (stary brąz) w palecie AK i dlatego go wybrałem.
 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2017-03-10, 18:31   

Z całym szacunkiem, ale nie przekonałeś mnie, inny jest kolor brązu (to zależy od składu) odlewanego na tuleje - ten się patynuje na czarnozielono, a inny kolor jest brązu odlewanego ręcznie np. na dzwony i po jakimś czasie brąz śniedzieje - jest kolorem pośrednim między miedzią a mosiądzem.
Te działa na Vasie czekały przynajmniej rok.
Według mnie podchodzisz do tematu zbyt idealistycznie, ale część załogi cieszy bo się uczymy ( w tym piszący ten post ).
Mój zawód wyuczony Technik obróbki metali nieżelaznych HMN "Szopienice"

Andrzej :roll:
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-03-10, 22:22   

Andrzeju, zdjęcia przekłamują (wystarczy zmienić rodzaj oświetlenia) i jeszcze monitor przekłamuje
- to co widzimy z całą pewnością nie oddaje 100% rzeczywistego koloru.
Nikt z nas nie buduje dokładnej repliki jakiegoś żaglowca, tylko nasze wyidealizowane wyobrażenie, które jest dopiero weryfikowane z czasem.
Działa będą potrzebne dopiero za kilkanaście miesięcy (najwcześniej przed zamknięciem dolnego pokładu - jeśli oczywiście będą tam działa, a nie atrapy), więc wszystko może się jeszcze zmienić.
Z tego co mi wiadomo na temat dział na Vasie, to nie wszystkie były "nieśmiganymi nówkami" - było nawet kilka zdobycznych z magazynów (nawet polskie) i faktycznie jeżeli chodzi o patynę to mogły być o różnym stopniu "spatynowania" (o ile nie były przed wodowaniem czyszczone na błysk ;-) ).
Zdjęcia replik i wydobytego działa mamy w wątku
» [Vasa] Działa w Vasamuseet
http://santisimatrinidad....p?p=13218#13218


W modelarstwie to nie jest żadna zbrodnia jeśli ktoś zechce mieć błyszczące, patynowane czy czernione działa - rzecz gustu, a o gustach się nie dyskutuje ;-) :lol:

mosiężne polerowane


mosiężne bez patyny


mosiężne patynowane


czernione

działo z modelu Bounty kol. o nicku dali
gdzie na replice Bounty wyglądało to tak:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2017-03-10, 23:35   

Broń cie panie Boże abym coś sugerował znacie moje zdanie każdy z nas robi swój okręt .
Dziadek robi wg instrukcji , ja wydziwiam a chodzi o to aby dokończyć model i każdy z nas był zadowolony .
Nic nie mam do idealnych złoceń wręcz powiększam wiedze .
Jeżeli kogoś uraziłem z góry przepraszam ale mogę mieć prawo do swojego zdania i na tym zakończmy dyskusję
Andrzej :roll:
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu