SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Monogramy na zdobieniach / 2014-02-11
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-04-18, 09:10   Monogramy na zdobieniach / 2014-02-11

2014-02-11, 13:06

Andi napisał:
    No właśnie mam pytanie do Karrexa.
    Co oznaczają litery CR, CP w zdobieniach, które przewijają się w zdobieniach ( coś z łaciny ale co? ) - tak na marginesie.
    Znalazłem coś takiego CR - Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Zmartwychwstańcy, CP - Zgromadzenie Męki Pańskiej (CP), popularnie zwane pasjonistami. Czyżby było to nawiązanie do religii. Co do jakości moich zdjęć to niestety :oops: więcej z aparatu w telefonie "wycisnąć" nie mogę.

Myślałem, że tych różnych ciekawostek dowiemy od kolegów kupujących zeszyty, ale widzę znów przeceniłem kolekcję ;-)
Trop łaciński jest bardzo właściwy, jednak CR to Carolus Rex (zobacz Monogramy (Royal Cypher) władców...), wszak okręt zbudowano na życzenie Karola I. SotS miał podnieść prestiż (stąd tyle zdobień) monarchii i króla, który przejawiał tendencje absolutystyczne, a stał się przyczynkiem do jego upadku (króla).
Co do CP to nie wiem gdzie występuje (w jakim kontekście, wstaw zdjęcie lub daj linka), ale w kontekście monarchii i króla, wykluczyłbym zgromadzenia religijne.
W ozdobach uzasadniony byłby też RM (Rex Marine - Władca Mórz - łacińska nazwa okrętu), do którego to tytułu ponoć rościł sobie pretensje Karol I.

Andi napisał:
    Dzięki Karol za wyczerpującą odpowiedź. Teraz już wiem jaka jest symbolika.
    Z czystej ciekawości wrzucam zdjęcie z relacji Doris. Jak widać są tam jeszcze monogramy CP, TD ( chyba ), M. Może to tylko inspiracja Doris, ale z tego co czytałem ona przywiązuje dużą wagę do zgodności historycznej.


Wczoraj oglądałem zdjęcia w relacji Doris (stąd link) i przeoczyłem te inicjały na burtach "iglicy" :oops: .
To co czytasz jako M to będzie monogram HM (Henrietta Maria Burbon - żona Karola I - HM jest również na portrecie Petta i u Doris też na galerii rufowej).
Tak jak pisałem nie wiem co oznaczają CP i TD. Na modelu w Royal Museum Greenwich niestety nie widzę co jest na burtach "iglicy".
Natomiast na modelu Artura Molle te "monogramy" są bardzo enigmatyczne:

http://www.touscollection...cubiers_jpg.jpg
http://www.touscollection...0Eperon_jpg.jpg

Na rycinie Johna Payne niestety też nic nie widzę :-( , może ktoś ma lepszy skan.



Na upartego coś widać na rycinie Willema van de Velde, ale też mam słaby skan :-/ .

http://www.youtube.com/watch?v=AnzdvCQV_2s
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu