SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Rzeźbienia w modelinie
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-20, 22:55   Rzeźbienia w modelinie

Rzeźbienia w modelinie

Przedstawiałem już różne alternatywy dla rzeźbienia w drewnie od ornamentów z drutów miedzianych czy mosiężnych, poprzez ornamenty z Distalu na folii, do rzeźbień w wosku, i odlewów z żywicy (w moim przypadku z Distalu). Opisywałem zastosowanie mas plastycznych jak i modeliny.
Ostatnio, do modelu "Galeonu" stosuję rzeźbienia detali w modelinie.
Wykonywałem płyciny z motywem kaboszonu*, zwieńczenia i ozdobne ornamenty.

Przed rzeźbieniem trzeba znaleźć wzór lub sobie narysować i zwymiarować:



i wg projektu wykonać detale:



Wykonanie takiej płyciny to żadna filozofia, najpierw robię podkład czyli rozgniatam modelinę na bardzo cienki placek 0,8 - 1 mm, z którego wycinam formaty płycin. Na środku możemy wykonać jakąś płaskorzeźbę, ja zrobiłem prosty kaboszon - w dłoniach robimy kulkę i lekko ją "zjajowiamy" (ale bardziej jak piłka do rugby niż jajko ;-) ), potem bardzo ostrym nożem odcinam tyle ile potrzeba do formatu podłoża i dokładam na podłoże (delikatnie dociskam), resztki "placka" jeszcze bardziej dogniatam np. do 0,6 mm (może być nawet 0,8 mm) i wycinam trójkąty, z których zrobię ornamenty narożnikowe (lupa i narządka z igły mogą zdziałać cuda ;-) )




lewek z Distalu nakładanego warstwowo igłą

W podobny sposób zrobiłem płyciny z motywem roślinnym i maszkaronem:



Gotowe (utwardzone) detale przetarłem szmatką, w realu wygląda to fajnie, ale na zdjęciu zupełnie nie oddaje tego efektu. Przyznam się bez bicia, że te detale robiłem bardziej testowo i się za bardzo nie przykładałem, a można było zrobić lepiej :oops:



Poszedłem za ciosem i wykonałem też proste ornamenty - tu można dodać różny "liściostan", też się pokuszę :lol:




Kolejnym detalem są lewki, ale ze względu na ilość, którą będę potrzebował wykonam tylko modele, a ilość uzyskam z Distalu.

Najpierw szkic i model z modeliny


Modelina jest czarna, ale po utwardzeniu (gotowanie) nabiera takiej szarawej "patyny", jak już było widać na poprzednich przykładach.



Po przetarciu szmatką wypukłości nabierają satynowego połysku, jeżeli nie chcemy tej "matowej jasnoszarej patyny", rzeźbki można całe wypolerować wtedy mamy połysk, można również lakierować lub werniksować (mat, połysk to zależy jaki chcemy efekt końcowy).



Takie detale już można użyć do dekoracji albo można pomalować lub pozłocić, ja na razie część złocę, a część pozostawiam w kolorach materiału, podoba mi się konwencja "heban i kość słoniowa" (ebony & ivory ;-) ). A te modele wykorzystałem do wykonania form do odlewów



Więcej w relacji:
http://santisimatrinidad....php?p=5928#5928
http://santisimatrinidad....php?p=6194#6194


    ______________________
    Kaboszon, szlif kaboszonowy, szlif gładki – (fr. cabochon – główka od szpilki) – najwcześniejsza forma szlifowania kamienia. Szlif ten nie posiada fasetek, czyli ścianek, ani ostrych krawędzi. Jest obły, o zaokrąglonych ściankach.


    Kaboszon malachit
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 113
Wysłany: 2013-03-27, 09:47   -Sovereign of the Seas-

 
 
Robert36
Porucznik


Posty: 113
Skąd: Skołyszyn
Wysłany: 2013-03-27, 09:47   -Sovereign of the Seas-

Witam, ciekawy pomysł i na pewno też pobawię się w rzeźbiarstwo :-D
_________________


____________________
- Pozdrawiam Roberto -
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-02-16, 22:22   Modelina cd.

Kolejne detale z modeliny:

fantazyjne pilastry



ornamenty



oraz lewki na zwieńczenie pawęży











więcej w relacji:
http://santisimatrinidad....php?p=8743#8743
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu