SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Scottish Maid, 1839 / Wiktor / Dyskusje
Autor Wiadomość
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-06-08, 10:54   

za bardzo nie mam z czego tego czerpać, gdybym znalazł drucik cieniutki to bym go wykorzystał, ale jak widać nie znalazłem.... hmmm ( a może dlatego, że mam pie..... znaczy bałagan w modelarni, iii nie tylko tam.
 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2018-06-08, 11:11   

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-06-08, 11:11   

Widzę Wiktor, że masz zamiłowanie do modelarstwa - to fajne, ale jeszcze musisz popracować nad dokładnością detali.
Problem twojej pracy nie jest w grubości drutu, tylko w sposobie jego kształtowania, to samo dotyczy blaszki.
Robiąc zawias musisz w pierwszej kolejności wiedzieć jak taki zawias wygląda. Jeżeli nie masz takich w tzw. "gospodarstwie domowym" możesz wygooglać zdjęcia lub przy jakiejś okazji zobaczyć w sklepie metalowym lub wspomnianej Castoramie zawiasy sztabowe



Zobacz jak powinna wyglądać ta "owijka" (rurka) wokół drugiej części zawiasu (trzpienia). Jest to dosłownie rurka, która obejmuje trzpień. Zobacz jak to wygląda u ciebie. Jest owijka z naddatkiem (ten naddatek trzeba odciąć), pozostałe nawet w przybliżeniu nie zbliżają się do tego jak na zdjęciu. Technikę "zawijania" trzeba sobie wypracować, robiąc to kilka, kilkanaście razy i wybierając te najlepsze, najbardziej podobne do siebie - nie piszę identyczne, bo nie jesteśmy robotami i trudno nam zachować powtarzalność, ale staramy się żeby tak wyglądały. Bawiąc się w modelarstwo, walczymy z własnymi ułomnościami, staramy się żeby to co jest niemożliwe, stało się możliwe. Największą frajdą nie jest ukończony model, ale praca nad jego wykonaniem (nawet reakcja oglądających, którzy dostrzegają jakiś detal i pytają jak to zostało zrobione) - taki jest mój punkt widzenia i nie każdy musi się z nim zgadzać ;-)
Jeżeli masz materiał, to zobacz czy dasz radę zrobić lepiej tę "owijkę", jak nie zostawiasz co masz, ze świadomością, że ktoś kiedyś wytknie ci że to bubel ;-) .

PZL P.11c z MM był moim pierwszym modelem :-D

PS
Ze strun (stalowych) w czasach głębokiej komuny, robiłem szpilki entomologiczne ;-) , a o pinach przeczytasz w tym wątku
» MINIGWOŹDZIE - Piny pozyskane z procesorów
http://santisimatrinidad....php?p=1277#1277
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-06-08, 12:54   

Karrex napisał/a:
PS
… a o pinach przeczytasz w tym wątku …


Najfajniejsza jest puenta :mrgreen:

Pozdrawiam
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-06-08, 13:15   

Komputer mam 1, 7letni, staruszek, zapasowych procków też nie posiadam. Kilka rzeczy tylko wymieniane było, grafika, dysk i zasilacz.... Czytałem o tych gwoździach kiedyś.

Yemar napisał/a:
Karrex napisał/a:
PS
… a o pinach przeczytasz w tym wątku …


Najfajniejsza jest puenta :mrgreen:

Pozdrawiam
Robert

:mrgreen:
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-06-09, 07:02   

Skoro masz czas, warunki i chęci rób model tak jak potrafisz i z tego co jest dla Ciebie dostępne. :lol:
Oczywiście korzystaj z rad bardziej doświadczonych kolegów ale na miarę swoich aktualnych możliwości i buduj dalej. Następny będzie bardziej dopracowany i doskonalszy.

Zawiasy do drzwi zejściówki są bardzo ważne bo pod pokładem jest beczka rumu i jakoś trzeba ją zabezpieczyć lub odbezpieczyć drzwiami.

Jednak ...

moja filozofia jest prosta i na forum znana. Lepiej mieć model własnoręcznie zbudowany choćby ze skrzypiącymi zawiasami, nawet zwichrowanymi od częstego schodzenia do kochanej beczki, niż tylko marzenia o zbudowaniu absolutu oryginału. :lol:
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-06-09, 13:10   

Samozaparcie posiadam, i wiem, że go skończe. Co sie da, będę zrywał (prócz pokładu :-D /domawiał, byle modelik cieszył oko przez całe życie.

Z serii "jak to zrobiłem"
Taki sam węzeł zastosowałem do bloczków koła sterowego.
Jest to zacisk z Lidla.



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-06-12, 14:41   

Wiktor napisał/a:
...
Bejcowałem to bejca rustykalną od dragona. bardzo dobra.
Jestem ciekawy jak wg. intrukcji ta beczułka ma się trzymać :lol: :mrgreen: :-D
...

Z przykrością stwierdzam, że nie widzę poprawy w twojej pisowni, ani rozwoju w twojej pracy, dalej cechuje ją "bylejakość".
Zacznę od pisowni.
Brak "ogonka" w bejcą, Dragon jest nazwą firmy, dlatego powinno być napisane z dużej litery " bejcą ... od Dragona.". Po kropce zdanie również zaczynamy dużą literą. Po skrócie „wg” nie stawia się kropki; pisownia „wg.” jest niepoprawna, pisowni „w/g” zaleca się unikać (wg Wikisłownika).
Teraz deski przykrywające luk, a właściwie oczka.



Czemu nie są w linii, czemu górna linia tych oczek idzie po łuku? Tak trudno jest za pomocą linijki określić miejsce na oczko.



Czy schodnia jest docelowa i czemu jeden policzek jest krótszy od drugiego (jeżeli wstawione tylko do zdjęcia, to trzeba było o tym napisać, a ponadto to po co wstawiać takiego "knota" do relacji - nie wygląda to lepiej, a wręcz przeciwnie podkreśla bylejakość)?

Wiktor napisał/a:
...
Leń mnie ogarnął, porobiłem wczoraj, dziś trochę i jakoś tak :-|
...

Co to wnosi do relacji. To jest forum modelarskie, a nie blog Wiktora. Na blogu możesz nawet pisać co jadłeś na obiad i jakie masz skarpetki, ale tu nikogo to nie obchodzi i szkoda czasu na czytanie.
Takie wpisy i uwagi, które opisałem powyżej, zniechęcają do czytania takich relacji (przynajmniej mnie).
Kiedyś będziesz potrzebował pomocy i nikt nie zareaguje, bo nie będzie miał kto.

Jeszcze słowo o tych "gołych" szpilkach oczkowych. Nie myślałeś aby dodać do nich pierścienie.

Nie znajduję w tej chwili czytelniejszych przykładów o co mi chodzi :-(


przykład pierścieni u Dziadka


przykład pierścienia z oczkiem

PS
Zdjęcia powinny być lepszej jakości, a nie aż tak duże (4600x3500 px o wadze 900kB - wcześniej miałeś połowę tego), na forum preferowane są zdjęcia o wielkości ok. 1024x765px i wadze nie przekraczającej 150kB.

Przykładowe zdjęcie Marka (Dziadek) ma 1022x767px i waży niespełna 91kb (ideał na forum :-D ), nie traci na jakości i lepsze w odbiorze niż twoje.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-06-12, 21:43   

Witam
Pisownia niestety była zawsze moją słabą stroną :oops:
Co do lini i oczek, masz 100%racji, robiłem to na szybko (pośpiech złym doradcą i robiłem na oko :-/ , już poprawiłem. co do oczek na (oczkach? :D) wiedziałem, że mają być i bym je zrobił, tyle, że o tym nie na pisałem.
Co do uwagi dot. tego. zgadzam się, będę unikał takich kwiatków.
Co do zdjęć, postaram się coś zdziałać, chociaż jestem na bakier z komputerami.
"na moje oko" wygląda lepiej.
Chociaż jak tak patrze na te oczka będe musiał chyba dopracować technikę ich wykonywania (owijanie drucika na wykałaczce i rozcinanie kombinerkami)



Pozdrawiam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu