SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Flagi i bandery Hiszpani / Dyskusje
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-12-15, 23:32   Flagi i bandery Hiszpani / Dyskusje

Na flagi jeszcze za wcześnie, ale znalazłem TUTAJ coś o flagach, więc zostawiam ślad dla pamięci.
Oprócz współczesnej flagi jest tam 10 dawnych flag.


Bandery: wojenna, proporzec i handlowa Karola III.


Bandera wojenna Ferdynanda VI i Karola III z lat 1748-1785.


Sztandar królewski 1761-1833.


Flaga Hiszpanii 1785-1873 oraz 1875-1931

Santisima Trinidad była eksploatowana od 1769 do 1805 w tym czasie panowało dwóch władców z dynastii Burbonów, Karol III od 1759 do 1788 i Karol IV od 1788 do 1808.


przed 1782
http://www.nmm.ac.uk/coll...cture=1#content
----------------------------------
Pozdrawiam
Karol
 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2009-12-19, 14:26   Flagi

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-12-19, 14:26   Flagi

W artykule, już kilkakrotnie cytowanym z MSiO, znalazłem fragment dotyczący flagi na grotmaszcie.
14 lutego 1797 roku doszło do bitwy na południowy zachód od Przylądka Świętego Wincentego .
Cytat:
„...
Przede wszystkim interesujący nas okręt pełnił rolę flagowca hiszpańskiej floty. Na jego grotmaszcie powiewała znowu flaga admirała Cordoby, co zmyliło komandora Kosiarza, twierdzącego, że Hiszpanami dowodził w tej bitwie Ludwik de Cordoba. Błąd ten powtarzają czasem inne opracowania, np. „Mała Encyklopedia Wojskowa”. W rzeczywistości admirał Luis de Cordoba* zmarł już w 1796 roku, a tym razem na pokładzie słynnego żaglowca znajdował się wiceadmirał Jose de Cordoba y Ramos (1746-1809), nie należący – na nieszczęście dla Hiszpanów – do ich elity dowódczej.
...”

*) Luis de Córdova y Córdova (1706-1796)

Niestety nie znalazłem żadnych materiałów dot. wyglądu tej flagi.
-----------------------------------
Pozdrawiam
Karol
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-12-27, 11:56   Flagi i bandery

Mam kolejną wątpliwość, co do bandery na rufie (wątpliwość zrodziła się po obejrzeniu rysunku Santisimy Trinidad w książce pt."War at Sea in the Age of Sail 1650-1850", Andrew Lambert (wyd. Cassell) – ta sama ilustracja posłużyła w artykule z czasopisma M.S. i O. pana Gerlacha pt."SANTISIMA TRINIDAD NAJWIĘKSZY OKRĘT BITWY POD TRAFALGAR".



Kształt i kolor wskazuje na


sztandar królewski 1761-1833, ale są tam wstążki jak poniżej.

Jeżeli dobrze rozumiem to na rufach okrętów wojennych w okresach wojny były flagi:
w latach 1748-1785


Bandera wojenna Ferdynanda VI i Karola III

1785-1873 oraz 1875-1931

Flaga Hiszpanii

i czy były też na jakimś maszcie (grotmaszcie?) :?: (a która to flaga admirała?)


Bandery: wojenna, proporzec i handlowa Karola III od 1785


(bandera marynarki handlowej (1785-1927) - ta nas na Santisimie, chyba nie interesuje)

a w okresach międzywojennych prezentowany sztandar królewski czy może inna flaga?

Trochę to chaotyczne, ale myślę, że z czasem się rozjaśni :lol: .
Jeszcze znalazłem taką banderę:


Pabellón naval sencillo 1701 - 1785

oraz w uzupełnieniu na Wikipedii herby i flagi (Ignacio Gavira) po hiszpańsku i angielsku.

Weksylologia - (z łac. vexillum - sztandar, chorągiew) - dyscyplina pomocnicza historii. Zajmuje się chorągwiami jako rzeczywistymi i symbolicznymi znakami wojskowymi, państwowymi, terytorialnymi, organizacji i grup społecznych czy wyznaniowych.
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2009-12-29, 00:09   Flagi i bandery

Szukając flag i bander z tego okresu, znalazłem jeszcze taką:

http://pic.srv104.wapedia...mat=jpg,png,gif
Bandera de las plazas marítimas, castillos y defensas de las costas de los territorios españoles (1701 - 1771, 1793)
dot. instytucji morskich, zamków i fortyfikacji obrony wybrzeży terytoriów hiszpańskich.

(Czy na Santisimie w czasie bitwy pod Trafalgarem mogła być Flaga Szwadronu Kadyksu 1732-1760?)


http://www.crwflags.com/fotw/images/e/es~1732z.gif
Flag of the Cádiz Squadron
i czy ktoś wie jak wyglądała flaga admirała Cordoby?
-------------------------------------------
Pozdrawiam
Karol
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-12-30, 01:03   Flaga

Karol napisał/a:
...
Czy na Santisimie w czasie bitwy pod Trafalgarem mogła być Flaga Szwadronu Kadyksu /Flag of the Cádiz Squadron/.
...

Pytanie z poprzedniego postu związane jest z poszukiwaniem flagi, która została namalowana na obrazie pt. "The Battle of Trafalgar" mal. William Clarkson Stanfield (1793–1867)


po prawej stronie rufa Santisima Trinidad


fragment obrazu.

Na obrazie widzę białą flagę z czerwoną krajką i ew. fragment herbu. Nie jest to flaga Hiszpanii. Być może jest to flaga z któregoś z masztów i moje pytanie CO TO ZA FLAGA?
-------------------------------------
Pozdrawiam
Karol
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu