SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Vasa] Wiktor / dyskusje
Autor Wiadomość
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-07-06, 15:54   [Vasa] Wiktor / dyskusje

Jak napisałem w relacji, wyjaśnie to i owo, ale na razie jakoś nie mogę się zebrać, by wyjaśnić to i owo (jak większośc, po prostu pomyliłem fora).
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
REKLAMA

Posty: 269
Wysłany: 2018-07-07, 20:36   

 
 
mario1985
Kapitan


Posty: 269
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-07-07, 20:36   

Witaj,spójrz na pokład który przedstawiłeś w relacji i co widzisz? Ja tam widzę krzywo docięte deseczki pokładu,wycieki kleju,jeden wielki zaciek od bejcy,szczerze:wygląda to koszmarnie.Zdaję sobie sprawę z tego że przyjdzie greting i wszystko zasłoni ale było potraktować ten mini pokład jako pole doświadczalne i się postarać. Za chwilę będziesz miał do zrobienia górny pokład i jak walniesz takiego babola jak tutaj to za fajnie ten właściwy i najbardziej widoczny pokład nie będzie wyglądał.Może potraktujesz to jako że się czepiam ale piszę co widzę tutaj w relacji.
_________________
 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-07-07, 21:08   

Jak montowałem tą imitacje, to do pokładnika (tego na czym jest to mocowane) był duży luz 3-4mm na oko, więc dałem tam więcej kleju. Zastanawiałem się nad ściśnięciem tego, ale wtedy bym to wykrzywił sztucznie, czego oczywiście chciałem uniknąć. Co do zacieku bejcy, masz 100% rację, za dużo na pędzelek wziąłem). Co do krzywo dociętych listewek, różnica jest niewielka, jak na moje oko ( chwile patrzałem, aż to zauważyłem). Będę musiał dopracować technikę ich cięcia. (pewnie nakleje kantówki i według nich będę ciął) czego wcześniej nie robiłem, a o tym sposobie wiedziałem :-/
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-07-08, 20:08   

Witam.
Malowałem to tymi farbkami, 10zł za takie opakowanie, sprzedają to w "moim" papierniczym.
Spróbowałem wygiąć listewkę "moim" sprawdzonym sposobem, mianowicie tym urządzeniem od amati zamówionym jakiś (nieokreśolny/nie pamiętam) czas temu. Jak widać na załączonym obrazku listewka poddana obróbce tym wynalazkiem prawie się nie ugięła, a listewki w scotish maid wygięte tym samym mogły by tworzyć kąt prosty... Będzie trzeba zrobić to na mokro.
Teraz więcej czasu poświęcę na pokojówkę, w końcu już nie wiele zostało do robienia masztów...

IMG_20180708_193653.jpg
Plik ściągnięto 3853 raz(y) 219,53 KB

IMG_20180708_195815.jpg
Producent: master, farba: czarna, matowa
Plik ściągnięto 3855 raz(y) 82,45 KB

IMG_20180708_193612.jpg
Plik ściągnięto 3854 raz(y) 245,62 KB

IMG_20180708_193618.jpg
Plik ściągnięto 3854 raz(y) 230,79 KB

_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-07-09, 19:50   Jakość listewek / masowa produkcja.

:mrgreen:
Witam.
Ale jaja. Listewka miała mieć długość 30cm, ma 29,6, właśnie te j <cenzura> 3/4mm zabrakło by listewka dotknęła stepki. NIE MA CO CHIŃCZYCY SIĘ STARAJĄ.
<alejaja> <hura> <hura> <ouch>
a akurat chciałem listewkę przykleić, nawet wygiąłem, a tu co? braknie te 3mm.

IMG_20180709_193854.jpg
dałem inną, ale z wygiętą jest tak samo
Plik ściągnięto 3903 raz(y) 177,98 KB

IMG_20180709_193904.jpg
Plik ściągnięto 3903 raz(y) 79,09 KB

IMG_20180709_193907.jpg
Plik ściągnięto 3903 raz(y) 231,56 KB

IMG_20180709_193924.jpg
pewnie tu wstawie ucięty kawałek listewki, by był na połowie 8wręgi.
Plik ściągnięto 3903 raz(y) 90,17 KB

IMG_20180709_193918.jpg
Plik ściągnięto 3903 raz(y) 158,47 KB

_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-07-09, 21:21   

W twoim poście czegoś nie rozumiem.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że te dwie listewki nie mają 300 mm, ale też nie są równe, co próbujesz zasugerować na zdjęciach nr 1 oraz nr 3 i na pewno nie mają 296 mm.

Bez zdjęcia nr 2 uwierzyłbym, że mają 296 mm tak jak piszesz, bo tak to przedstawiasz na zjęciach nr 1 i nr 3. Jednak na zdjęciu nr 2 widać wyraźnie przesunięcie listewek na punkcie zero, co świadczy, że jedna z nich jest dłuższa przynajmniej o 1 mm od drugiej, a ta krótsza ma ok. 297 mm, więc dłuższa będzie miała conajmniej 298 mm.
Są krótsze niż te 300 mm, fakt, ale nie o tyle co nam sugerujesz (296 mm).
Ponadto nie wierzę, że odległości między wręgami są tak duże (297 mm), że listewka nie styka. Z autopsji wiem i relacji kolegów widać, że zawsze był kilku milimetrowy zapas.

A teraz czego nie rozumiem - czy masz tylko te dwie listewki i ta długa jest za krótka? Bo nie chwytam w czym problem. Wiktor, od czego są przymiarki i dobór listewki przed klejeniem?

Z tego co wiem, to listewki na poszycie przychodzą w kilku przesyłkach po -naście lub -dziesiąt listewek, więc jest z czego wybierać.

Nie widzę twoich listewek i nie mogę zweryfikować czy wszystkie listwy są krótsze czy tylko kilka. Wystarczy wiązkę listewek postawić na sztorc na stole i wyłuskać te najkrótsze - następnie sprawdzić czy te najkrótsze dochodzą od wręgi do wręgi (jeżeli nigdzie nie pasują to odkładasz je na połówki i na sztukówki).
Poszywasz tylko tymi dłuższymi.
Jeżeli wszystkie listwy (cała twoja partia) są za krótkie i nie pokrywają się długością od połówki wręgi do połowki, to skracasz do najbliższej wręgi.

Na mój gust, nie zrobiłeś weryfikacji listew i wziąłeś jakąś krótszą, albo przyciąłeś z jednej strony za bardzo, przez co zabrakło z drugiej.
Nie przypominam sobie, żeby ktoś zgłaszał problem za krótkich listew poszycia.

Dla porządku, podaj odległość jaką masz między tymi wręgami, dla których zabrakło listwy.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-07-09, 21:51   

Może zdjęcie przekłamuje - nie wiem, ale wiem, że listewki były równe do 0.
Listewki w ogóle nie skracałem, tylko wygiąłem - fakt wcześniej sprawdzałem czy styka i nie stykało, ale myslałem, że pod wpływem gięcia to się zmieni.
A paczek z innymi nie otwierałem, dopiero po twoim poście zobaczyłem iiii fakt mam numer (może y, dużo nie otwierałem) gdzie mają ok 300mm.

IMG_20180709_215105.jpg
Plik ściągnięto 3879 raz(y) 190,12 KB

_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-07-09, 22:48   

Wiktor napisał/a:
...
Może zdjęcie przekłamuje - nie wiem, ale wiem, że listewki były równe do 0.
...

góra i dół twojego zdjęcia nr 2



Jeżeli to zdjęcie przekłamuje, to ja się nie nazywam Karol ;-)

Cytat:
..
Listewki w ogóle nie skracałem, tylko wygiąłem - fakt wcześniej sprawdzałem czy styka i nie stykało, ale myslałem, że pod wpływem gięcia to się zmieni.
...


:shock: Drewno to nie guma - raczej się nie rozciągnie.

Pamiętaj, dokonywuj selekcji - wybieraj listwy o odpowiedniej grubości i długości (masz z czego).
Na dużych łukach pomagaj sobie papierowymi (karton, brystol) paskami (równe lub dłuższe niż te 300 mm)...

...i przymierz dwa, trzy razy zanim coś przykleisz.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu