SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Vasa] Wiktor / dyskusje
Autor Wiadomość
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-09-06, 22:43   

Witam.
Poczytałem troszkę, znowu :-)
http://www.koga.net.pl/fo...=45029&start=40
I mam pytanie.
Od której wręgi w Vasie będzie najlepiej zacząć zwężać listewki 2 poszycia? jest jakiś schemat (wątpię) czy zrobić na czuja~zobaczyć gdzie listewki zaczynają się "źle układać",wg DEA wtedy trzeba ściąć na ostro.<-- Jeśli dobrze rozumiem to wtedy trzeba by było zacząć zwężać?
Trzeba wtedy zwęzić je o dokładnie połowę? 5mm-->2,5mm?
Z góry dziękuje za odpowiedź. Wiem, że pytanie na wyrost bo pewnie część nie wierzy że dotrwam do zwieńczenia 1 poszycia, sam by w takiego kogoś jak ja nie wierzył :lol: .
Ale skoro robie inne modele to czemu mam vasy nie robić? 2-3 tyg piwnica potem góra :-> Strasznie męczy przenoszenie wszystkich narzędzi :-/ <ouch>
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
REKLAMA

Posty: 480
Wysłany: 2018-09-08, 10:14   

 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-09-08, 10:14   

Dziadek napisał/a:
...
Wygląda na to, że "czytałeś troszkę" ale nie instrukcję z zeszytów Vasa DeA.
Proponuję zacząć od zeszytu nr 49 dla rozgrzewki. Jak przejdziesz do czytania zeszytu nr 50 to uzyskasz odpowiedź na swoje pytanie. Następne zeszyty też nie pozostawiają chyba wątpliwości.

Trudno o inną odpowiedź na pytanie czy listewka ma mieć 5 lub może 2 mm szerokości, gdy praktycznie zupełnie nie wiadomo o co chodzi.
...


Witam.
Bardziej miałem na myśli takie coś:
http://peterjenssenvasa.blogspot.com/
Dzięki za podpowiedź, po oględzinach kadłuba Vasy i instrukcji (i po testach na listewkach) wyszło mi, że najlepiej (prawdopodobnie) będzie zacząć zwężać od wręgi nr 5 by uzyskać zbliżony efekt do: (bez twojej podpowiedzi bym do instrukcji nie zajrzał :P
http://peterjenssenvasa.blogspot.com/
http://www.koga.net.pl/fo...=45029&start=30

dół relacji
1 fotka
https://www.tripadvisor.s...-Stockholm.html
https://www.google.pl/sea...TUT7tAObwsp2oM:


Metoda holenderska (wg mnie) używa się gdyby listewek się "nie odchudzało".<---jak się mylę to sprostujcie, nie chcę żyć w błędzie :lol:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
dali
Kapitan


Posty: 279
Skąd: Sobin
Wysłany: 2018-09-21, 23:55   

No brawo Wiktor, dno ładnie poszyłeś, tak trzymaj, dobra robota.
_________________
Pozdrawiam Piotrek

 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-09-22, 18:36   

dali napisał/a:
No brawo Wiktor, dno ładnie poszyłeś, tak trzymaj, dobra robota.

Dzięki! :-)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-12-14, 22:56   

Wracaj do dżonki - skończ do Świąt i będziesz miał dla kogoś prezent. W drugiej kolejności szkuner, a dopiero po nim Vasa. Widzisz po modeliku sekcji, że z twoim doświadczeniem jeszcze nie jest najlepiej.

Co do poszywania pawęży - to nie zarzut do ciebie tylko do instrukcji



zapamiętaj, że takie rozwiązanie (najpierw poszycie dennoburtowe, a potem pawęż) jest błędne (nawet na pierwsze poszycie) i nie należy sobie takiego kodować. Powinno być dokładnie odwrotnie - najpierw pawęż, później poszycie.



Jeszcze jedna przypominajka - tam gdzie będziesz dawał ciemne (bejcowane) listwy poszycia, zabejcuj pierwsze poszycie (w razie nierówności nie będą razić jasne szpary).

Ja bym jednak poćwiczył na dżonce, skoro nie chciało ci się poćwiczyć na sekcji to wykorzystaj do tego dżonkę.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-12-14, 23:10   

Wiktor, błagam Cię, zapomnij o pokładzie. Doprowadź kadłub do jako takiego stanu. Weź to wyszlifuj, wyszpachluj i znowu wyszlifuj aż będzie idealnie gładkie. Poświęć czas. Dużo czasu. Masz go o jakieś 30 lat więcej niż ja. Dopiero jak kadłub będzie wyglądał (i był w dotyku) taki jak powinien, możesz wziąć się za inne rzeczy. Pliz...


A później odczekaj tydzień albo dwa i spójrz jeszcze raz krytycznym okiem. I jeszcze raz wyszlifuj.
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2018-12-14, 23:23   [Vasa]

Karrex napisał/a:
...
Wracaj do dżonki - skończ do Świąt i będziesz miał dla kogoś prezent. W drugiej kolejności szkuner, a dopiero po nim Vasa. Widzisz po modeliku sekcji, że z twoim doświadczeniem jeszcze nie jest najlepiej.

Ja bym jednak poćwiczył na dżonce, skoro nie chciało ci się poćwiczyć na sekcji to wykorzystaj do tego dżonkę.
...

Dżonce brakuje tylko olinowania, tak samo szkuner - na nich nie poćwiczę poszycia.
Co do pawęży to wiem, trzymam się kolejności wykonania wg instrukcji... Dzięki za radę co do bejcowania 1-go poszycia przed 2-im, mimo iż wiedziałem o tym z relacji Santisimy Michała to i tak trzeba podziękować za fatygę.


Yemar napisał/a:
Wiktor, błagam Cię, zapomnij o pokładzie. Doprowadź kadłub do jako takiego stanu. Weź to wyszlifuj, wyszpachluj i znowu wyszlifuj aż będzie idealnie gładkie. Poświęć czas. Dużo czasu. Masz go o jakieś 30 lat więcej niż ja. Dopiero jak kadłub będzie wyglądał (i był w dotyku) taki jak powinien, możesz wziąć się za inne rzeczy. Pliz...


A później odczekaj tydzień albo dwa i spójrz jeszcze raz krytycznym okiem. I jeszcze raz wyszlifuj.

Przed szlifowaniem wypadałoby wyciąć ambrazury. Oglądałem kadłub i szpachli trochę pójdzie na dziób, i na dół rufy nad stępką. "Masz go o jakieś 30 lat więcej niż ja" kompletnie tego nie rozumiem... . Ale i tak dzięki. Szlifowanie będzie w nr 47... .
Z pokładem jak mówiłeś poczekam.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2018-12-30, 07:36   



(Na rysunku pomylona jest nazwa elementu - tylnica)

Tylnica jak dobrze widać na tym rysunku ma krzywiznę tak samo jak rzut z boku na pawęż. Uznanie jej za krzywą jest błędem, bo taka ma być. Dokładnie do niej ma dopasowany kształt ster. A więc problem się powtórzy przy jego montażu.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu