SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Vasa] Wiktor / dyskusje
Autor Wiadomość
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-01-22, 18:45   

Dziadek napisał/a:
W najmniejszym stopniu nie można porównać poszycia Victory z poszyciem Vasy. Zastosowanie poszycia Victory na Vasie jest zupełnie nierealne z racji zupełnie innej budowy skorupy kadłuba. Victory część denną i podwodną ma półokrągłą więc można stosować na całej płaszczyźnie wszystkie metody skosowania listewki. Vasa część denną ma prawie zupełnie płaską i przy odstąpieniu od rad instrukcji można się tak zapętlić, że trzeba będzie w części dziobowej dawać odwrotne skosy jak na rufie.
Pisałem już o tym wcześniej.


Wyszedłem przed szereg. Nie wiedziałem o różnicach w budowie kadłuba bo nie śledziłem dokładnie żadnej relacji. Przepraszam za zamieszanie.

Pozdrawiam
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
REKLAMA

Posty: 480
Wysłany: 2019-01-22, 19:23   

 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2019-01-22, 19:23   

Dziadek napisał/a:
...

Wiktor pytasz o radę.
NIE KOMBINUJ USIŁUJĄC MĘDRKOWAĆ

Nie masz jakiegokolwiek doświadczenia w układaniu poszycia. Jeśli uważasz, że jest inaczej, to jesteś w dużym błędzie!
...

W układaniu "bez ostrych zakończeń, żadnego" Ale według instrukcji zrobiłem już 2 poszycia - Scotish Maid i bryg corsair (Apostoła i Perły z wiadomych względów nie liczę).

A przed położeniem "oklejki" stępki trzeba było to wszystko zaplanować, robiłem według wcześniej określonego przez siebie planu

Jak coś przy obecnie obranej metodzie się nie będzie "układało" zerwę i zrobię ściśle według instrukcji.

Yemar napisał/a:
...
Wyszedłem przed szereg. Nie wiedziałem o różnicach w budowie kadłuba bo nie śledziłem dokładnie żadnej relacji. Przepraszam za zamieszanie.
...

Nic takiego się nie stało.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-01-23, 23:24   

Yemar, widząc "drogę przez mękę" Wiktora, każdy mimo wszystko chce mu pomóc, więc zupełnie nie dziwi mnie twoja chęć pomocy, więc udzielaj się ile zechcesz, może to zmobilizuje naszego młodego kolegę do zdecydowanie lepszej pracy nad modelem (modelami w przyszłości).

Wiktor, wiemy od kol. Marka, że Vasa ma inną budowę denną kadłuba i że trzeba podchodzić do poszywania z głową i wiedzą, a nie na hura.

Dziwi mnie, że improwizujesz bezpośrednio na modelu (drugim już) zamiast np. porobić próby z szablonami z brystolu - zobaczyć "czym to się je" i dopiero robić na modelu.

Druga sprawa dotyczy bardzo krótkich listewek poszycia z niesamowitą ilością łączników



gdzie ty zaczerpnąłeś ten pomysł - na poszycie stosuje się jak najdłuższe deski (odpowiednio formowane na gorąco), aby było jak najmniej łaczników (raz osłabiają konstrukcję, dwa więcej miejsc narażonych na gnicie), wg mnie taka ilość tych łączników nie podnosi walorów wizualnych i uważam, że to strata czasu (lepiej ten czas poświęcić na szablony).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2019-01-24, 06:46   

Karrex napisał/a:


Druga sprawa dotyczy bardzo krótkich listewek poszycia z niesamowitą ilością łączników...

...gdzie ty zaczerpnąłeś ten pomysł - na poszycie stosuje się jak najdłuższe deski (odpowiednio formowane na gorąco), aby było jak najmniej łaczników (raz osłabiają konstrukcję, dwa więcej miejsc narażonych na gnicie), wg mnie taka ilość tych łączników nie podnosi walorów wizualnych i uważam, że to strata czasu (lepiej ten czas poświęcić na szablony).


Myślę, że to akurat nie jest próba waloryzacji tylko ucieczka przed problemem uzyskania na długiej listewce mocnego ugięcia jakie na kadłubie Vasy jest wymagane. Dzięki krótkim listewkom łatwiej można uzyskać wyraźne ugięcie w dół.
Może na początek prób z trudnym poszyciem jest to jakieś wyjście.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2019-01-24, 15:37   

Dziadek napisał/a:
Karrex napisał/a:
...
Druga sprawa dotyczy bardzo krótkich listewek poszycia z niesamowitą ilością łączników...

...gdzie ty zaczerpnąłeś ten pomysł
...

Myślę, że to akurat nie jest próba waloryzacji tylko ucieczka przed problemem uzyskania na długiej listewce mocnego ugięcia jakie na kadłubie Vasy jest wymagane. Dzięki krótkim listewkom łatwiej można uzyskać wyraźne ugięcie w dół.
Może na początek prób z trudnym poszyciem jest to jakieś wyjście.
...

Przejrzałeś mnie :-) <beer>
Ale nie do końca, najpierw (jak już na Kodze pisałem) zasugerowałem się wymiarami z książki o Vasie, w której to jedna z listewek miała właśnie długość 10 cm. Więc wykminiłem, że to tyczy się każdej, ale robiłem tak, i spoglądałem na ilustracje i ... nie każda miała długość 10cm, a że takie króciutkie się fajnie układały, w dodatku zwilżone były wodą.... to tak robiłem, aż do chwili obecnej......
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-01-30, 23:59   

Wiktor napisał/a:
...
I za radą kolegi z MSW zabejcowałem dziób na ciemny kolor, by nie było widać ewentualnych prześwitów.
...

Czasem miałem wrażenie, że miałeś problemy z czytaniem ze zrozumieniem, teraz mam pewność, o bejcowaniu pierwszej warstwy poszycia przed drugą pisałem ci w połowie grudnia zeszłego roku

http://santisimatrinidad....p?p=17091#17091
    "... Jeszcze jedna przypominajka - tam gdzie będziesz dawał ciemne (bejcowane) listwy poszycia, zabejcuj pierwsze poszycie (w razie nierówności nie będą razić jasne szpary). ..."
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wiktor
Komodor


Posty: 480
Skąd: Starogard
Wysłany: 2019-01-31, 05:50   

Wtedy nie poszywałem, wiedziałem, że na całej powierzchni kadłuba jest to zbędne, potem zapomniałem aż do posta z MSW, <ouch> przepraszam. :->
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor.



Na świecie są trzy najpiękniejsze rzeczy ~
Kobieta w tańcu, galopujący koń i żaglowiec pod pełnymi żaglami.
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-05-03, 18:55   

To co radzi ci Tomek nie da się zrobić PROSTYMI listwami (zwłaszcza z forniru).
Mam wrażenie, że poszycie kleisz z PROSTYCH listewek i tylko je doginasz do potrzebnego kształtu - na tym kadłubie tak się nie da (widać to dokładnie na pierwszym poszyciu jak PROSTE listwy układają się naturalnie). Listwy muszą być profilowane - muszą mieć odpowiedni kształt (już ci o tym pisałem proponując szablony z brystolu, dalej rozwinę temat).

Na twoich zdjęciach dostrzegam "pofalowania/wybrzuszenia" tych doginanych krawędzi




(chyba, że to przekłamania na zdjęciach, a w rzeczywistości jest idealnie gładko).

Przed szlifowaniem zniwelowałbym te wybrzuszenia dociskając ciepłym żelazkiem (lutownicą z odpowiednią końcówką), a następnie jakimś płaskim narzędziem aż do przyklejenia listwy, to przy szlfowaniu możesz przetrzeć drewno i mogą powstać dziury. Z żelazkiem trzeba ostrożnie żeby nie zrobić modelowi kuku (przy dwóch warstwach poszycia większa tolerancja).

Teraz co rozumiem przez "profilowanie" i "odpowiedni kształt". Listwa musi być tak ukształtowana, aby była idealnie dopasowana do listwy już naklejonej.
Tak robiłem plankowanie Galeonu i wszystkich szalupek (mam już cztery ;-) ).
Na zdjęciach poniżej zilustrowałem pojedyncze listwy poszycia:


druga listwa


piąta listwa

i link do opisu
http://santisimatrinidad....php?p=1239#1239

To dopiero da efekt o którym ci piszą koledzy.

Robiłeś z krótszych listew - daj na dziobie "wyprofilowaną" listwę, a dalej klej następne proste, aż do rufy (tu naginaj lub daj profilowane). W kolejnym rzędzie pierwszą profilowaną dłuższą lub krótszą, żeby nie były w jednej linii (to już wiesz) itd.

Leon27 wstawił ci zdjęcia



widać na nich dokładnie (patrz słoje), że są to łuki, a nie PROSTE listwy.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu