SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Szalupa 1 / Relacja z budowy
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-09-10, 09:47   Szalupa 1 / Relacja z budowy

Już jakiś czas temu zdecydowałem, że następny model wykonam metodą "kopytową". Wybór padł na ...szalupę (lancha) ST ;-) .
Nie będę ukrywał, że inspiracją do waloryzacji szalupy były artykuły pana Krzysztofa Gerlacha, które za zgodą autora mamy na naszym forum.

W budowie inspirowałem się angielską łodzią typu launch i z niewiedzy
    ZROBIŁEM BŁĘDNIE Z SZYBAMI DENNYMI, KTÓRYCH W LATACH 1769 - 1805 ICH NAJPEWNIEJ NIE BYŁO. WYMYŚLIŁ JE SZKUTNIK JOHN COW W LATACH 1820., A ZOSTAŁY WPROWADZONE W ROYAL NAVY W POŁOWIE XIX W.
http://santisimatrinidad....php?p=1186#1186

Decydując się na jakąkolwiek waloryzację warto o tym wiedzieć.

Przystąpiłem do wykonania łodzi, metodą inną niż zaproponowana w kolekcji DeA (i OcCre), co opiszę krok po kroku w niniejszej relacji.

SZALUPA - hiszp. lancha, ang. launch, fr. chaloupe


001lan1966

Dane szalupy:
długość.... 160 mm
szerokość.. 45 mm
wysokość... 20 mm

Wpadła mi do ręki brzoza, z której wyciąłem deseczki gr. 4 mm i to jest mój materiał na kopyto, które oparłem na planach szalupki OcCre,



lekko modyfikując (pełne wręgi i podłużnica).






cdn. :-)
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2010-09-11, 19:49   Szalupa - kopyto

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-09-11, 19:49   Szalupa - kopyto

Kontynuacja

Po dopasowaniu szczelin wręg i podłużnicy elementy pokleiłem w całość i wyszedł mi taki "fishbone" ;-) .







Wstępnie doszlifowałem (i zeskosowałem) wręgi.
Zastanawiam się, czy robić wypełnienia między wręgami (monolit), choć myślę, że uda mi się zrobić skorupę na samym szkielecie.
_______________________
cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-09-12, 22:21   Szalupa - kopyto

Kontynuacja

Wierzch wręg „malnąłem” bejcą (żeby mieć widoczną linię zakończenia burty) i dokleiłem wstawki wyrównując płaszczyznę kopyta (to po to, aby łatwiej oklejać taśmą typu „skotch” - separator).




Ściąłem "zbędny materiał" na rufie ;-) .



Ze „sklejki“ z forniru meranti wyciąłem rant szalupy.




______________________
cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-09-16, 00:21   Kopyto / Separator

SEPARATOR

Kopyto okleiłem taśmą klejącą - separator aby skorupa nie przykleiła się do kopyta.




Z forniru orzecha amerykańskiego (skleiłem 6 warstw, 3 mm gr.) wyciąłem stewę. Po wewnętrznej stronie wkleiłem 2 mm pasek forniru.



Uzyskałem szczelinę, w której przykleję wręgi.




Stewę "przyszpiliłem" do kopyta. Do stewy przykleiłem pawęż szalupy. Wręgi z pasków forniru wygięte na gorąco do kształtu kopyta.


_________________
cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-09-16, 23:55   Szalupa

Fornirowe wręgi wkleiłem stykowo CA




Pierwsze poszycie. Listewki z forniru orzecha amerykańskiego, tuż przy stewie 2 mm, dalsze 3 mm - profilowane do kształtu kleiłem do wręg również klejem CA.




i dla symetrii po drugiej stronie.



___________________
cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-09-19, 16:16   Szalupa

Pisałem:
Cytat:
...
Listewki z forniru orzecha amerykańskiego, tuż przy stewie 2 mm, dalsze 3 mm - profilowane do kształtu
...

Już opisywałem jak uzyskuję kształt listew, ale przypomnę:

odrysowuję na kalce kształt od poprzedniej listwy, uwzględniając różnice kątów krawędzi wręg, może być kartka papieru - kartka dolega do płaszczyzn krawędzi wręg i paznokciem rysuję zagniatając na poprzedniej listwie, obrysowuję ołówkiem (można wyciąć i sprawdzić czy szablon poprawnie dolega).
Wręgi (dziób, śródokręcie, rufa) dzielę na takie same części (i mam szerokości na dziobie, w części środkowej i na rufie).
Potem nanoszę na fornir (odrysowuję od szablonu lub przenoszę za pomocą kalki maszynowej) i wycinam. Przed przyklejeniem kształtuję na gorąco.


/kształt listwy piątej od góry/ :-)

Jest to żmudne, ale zgodne ze sztuką szkutniczą i lepsze niż poszywanie listwami prostymi. W zestawach proponują listwy proste, a potem trójkątne szczeliny wypełnić klinami i tu koledzy napotykają na problem, gdyż listwy układają się w schody (tu trzeba szlifować lub szpachlować, żeby nie przeszlifować poszycia).

Skorupa gotowa (pierwsze poszycie), i tu zdarzyła się skucha. Szalupka mi spadła i złamała się dziobowa igła.
Musiałem przerwać dalsze poszywanie i poczynić próbę z oddzieleniem skorupy od kopyta (jakby miało się coś zepsuć, to lepiej teraz niż po drugim poszyciu).





Na szczęście "separacja" ;-) odbyła się bezkonfliktowo.





_____________________________
cdn. :-)
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-09-20, 23:59   Szalupa

Wykorzystując, że mam dostęp do wnętrza skorupy, wkleiłem między wręgi wzmocnienie z kawałków listewki




Na drugie poszywanie wybrałem listewki z forniru meranti. Listwami okleiłem pawęż i zrobiłem wzmocnienie na zewnętrznej stronie burty.





_____________________
cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-09-26, 23:33   Szalupa / Drugie poszycie

Do dalszych prac skorupa wróciła na kopyto.

Drugie poszycie

Listewki z forniru meranti (stosuję, bo lubię ten kolor i jeszcze trochę mam ;-) ) naklejam na pierwsze poszycie klejem kontaktowym Pattex Moment.








_____________________________
cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu