SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
STER - czym i jak oklejać
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-10-09, 11:13   STER - czym i jak oklejać

MATERIAŁ

Porada dotyczy oklejania płetwy sterowej ze sklejki, więc siłą rzeczy materiałem będzie fornir. Jeżeli chcemy zachować naturalne kolory drewna - to oczywiście się wiąże z poszyciem dennoburtowym całego kadłuba - wybieramy gatunki sprawdzone na modelach zestawowych jak np. mahoń (mój faworyt jak dotychczas ;-) ).


Galeon - San Juan Bautista


Santisima Trinidad

Jeżeli ktoś ma awersję do mahoniu polecam gruszę - ciepła barwa drewna.

Eksperymenując, do modelu Santa Maria płetwę sterową okleiłem fornirem wenge



ale jak widać w mocno widocznym usłojeniu w ogóle nie widać łączeń listew - należy uważnie dobierać materiał-fornir i fazować krawędzie jeżeli chcemy mieć te łączenia dobrze widoczne.

Jeżeli będziemy poszycie kadłuba bejcować to radzę dobierać gatunki forniru dobrze, równomiernie przyjmujące bejce - bez plam. Tu trzeba robić dobór na zasadzie prób, gdyż mogą być różnice jednostkowe i zależy na co się trafi (np. u mnie lipa i brzoza dobrze się barwiły, natomiast olcha miała ciemniejsze "plamy", w necie spotkałem się z odwrotnymi opiniami).

Jeżeli kadłub wraz ze sterem będzie malowany na kolor ecru, to materiał nie ma znaczenia byle jasny (brzoza, lipa, olcha - miekkie, klon, jabłoń - twarde).

JAK OKLEJAĆ

Celem zasłonięcia struktury sklejki oklejamy krawędzie steru paskami forniru (można tylko widoczne krawędzie lub wszystkie dookoła).



Jeżeli dysponujemy dokładnym planem, to się jego trzymamy - wycinamy z forniru dokładne kształtki i naklejamy na płetwę.


przykładowa ilustracja planu
z relacji kol. Romka na Kodze http://www.koga.net.pl/fo...?p=38361#p38361

Powinna być na Kodze relacja Romka, gdzie dokładnie pokazuje jak okleja model (w tym ster) fornirem, ale teraz nie pamiętam - trzeba przejrzeć wszystkie relacje Romka, a to trochę czasu zajmuje.


z relacji kol. Adama na Kodze http://www.koga.net.pl/fo...?p=79417#p79417
im większa i "nowsza" jednostka tym "belek" i tych wpustów jest więcej.

Zamiast oklejać fornirem, możemy ster wykonać z profilowanych belek, jak w powyższych przykładach.

Jeżeli nie dysponujemy dokładnym planem, szukamy podobnych jednostek z tej samej epoki i kraju.

Jeżeli nie chcemy sobie utrudniać życia tymi wpustami to listwy z forniru tniemy o jednakowej szerokości (jak płetwa do Santisimy powyżej) lub lekko zwężające się ku górze.

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2018-10-09, 12:07   

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-10-09, 12:07   

DOBÓR SZEROKOŚCI LISTEW

Jeżeli to jest mała jednostka ster ma również mało elementów (dwa, trzy).
Robimy najprostszy podział na dwa:



lub na trzy równe części dzielimy podstawę steru:



Jeżeli optycznie ta najdłuższa listwa nam nie pasuje, to ją lekko zwężamy u podstawy:



Przy dużych jednostkach można dzielić na więcej listew:



To chyba wszystko co sensownego przychodzi mi do głowy.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu