SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[SOLEIL ROYAL] SEKCJA RUFOWA / Model próbny - papierowy
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-10-22, 22:22   [SOLEIL ROYAL] SEKCJA RUFOWA / Model próbny - papierowy



SEKCJA RUFOWA / Model próbny - papierowy

Mając już jako takie doświadczenie z budową sekcji rufowej modelu L'Ambitieux - obudowując ozdobę pawęży czyli z d <cenzura> strony ;-) , zdecydowałem się na kupno pierwszego numeru kolekcji Soleil Royal (dla ozdoby) i analogicznie spróbuję zmierzyć się z tematem powtórnie.

Co prawda kusi mnie budowa sekcji z wnętrzem czyli z widocznymi pokładami, ale bez planów prościej będzie budować na pełnych wręgach (jak w zestawach i kolekcjach zeszytowych).

Jeszcze przed ukazaniem się naszej kolekcji SR, z materiałów drugiej edycji kolekcji dostępnych w necie



rozrysowałem podłużnicę dla dwóch długości - jeszcze nie wiem ile zajmą balkony wykuszy.
Ze wstępnych porównań ze starszą kolekcją i te elementy znacznie się różnią.



Po rozrysowaniu wszystkich elementów planowałem (dla ułatwienia) drukować na papierze samoprzylepnym.



Niestety brak odniesienia, więc nie mogę określić właściwych wymiarów.

Jeżeli nie znajdę planu Soleil Royal, to proporcje sekcji określę z rysunku Mantui



lub St. Philippe


http://www.shipman.fora.p...9-785712-wm.jpg

Jednak tu też są duże rozbieżności.

Nowe elementy będę rozrysowywał po zebraniu odpowiednich numerów.

Nr 10 - rufowa część podłużnicy
Nr 12 - wręga 9
Nr 13 - wręga 10, pokład
Nr 14 - pokłady
Nr 15 - wręga 11
(Nr 16 - fragment pokładu 1, pokładzik 2)
(Nr 17 - pokład 1)
Nr 18 - wręga 12
Nr 19 - wręga 13, elementy nawisu.

Na potrzeby mojej sekcji wykorzystam wręgi 11, 12 i 13 (pawęż z modyfikacją ażurów).
Wręgę 10 będę rozrysowywał sam na podst. modelu próbnego.

OZDOBA PAWĘŻY

Tak jak przy Ambitieux zrobiłem odlew ozdoby, nieco go modyfikując - poprawiłem twarz Apolla i zmieniłem "poranną mgłę" (symbolizującą Aurorę) pod rydwanem.


odlew pomalowany podkładem


Mając do wyboru dwie wersje galerii rufowej, trudno jest się na coś zdecydować.


z lewej rufa Tannerona z pięcioma oknami, z prawej Beraina z sześcioma

Model z kolekcji ma pięć okien (przychylam się do tej wersji), co sugeruje, że ornament jest wzorowany na rufie Tannerona.
Zrobiłem porównanie obu wersji i znów jakaś niekonsekwencja <czart> ornament bardziej (wręcz idealnie) pasuje do wersji Beraina:



Do rufy Tannerona jest o ok. 8 mm za wąski, do tego szerokość pawęży jest o 12 mm węższa.

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2019-10-28, 23:33   

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-10-28, 23:33   

Na którymś z zachodnich forów jeszcze znalazłem rysunek rufy, niestety bardzo kiepskiej jakości



oraz rysunek z korektą wręg z kolekcji DeA.



Rozrysowałem cztery wręgi do mojej sekcji uwzględniając te poprawki jak również obrys.



Pawęży niestety nie znalazłem.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-10-30, 15:15   

Pawęż rozrysowałem na podst. zdjęć zestawu Hellera - 13(H) oraz modelu zestawu Sergal Mantua - 13(n).



Na ten moment optuję za hybrydą obu zestawów - 13(hn).

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-10-31, 21:55   

Przerysowując ze zdjęć można natrafić na kilka problemów od zniekształceń wynikających z obiektywów, kąta nachylenia aparatu względem obiektu po braki tego czego nie widzimy na zdjęciu.

Porównanie nie wychodzi najlepiej dla poprzedniego rysunku hybrydy.



Trzeba będzie rozrysować kolejną hybrydę.

Co prawda te elementy, które rozrysowałem nie są docelowymi tylko do modelu pomocniczego, na którym wyjdą mi pokłady, ich kierunki i rozrysuję wręgi pośrednie - sporo roboty jak na tak małą sekcję ;-) , przy Ambitieux było jakoś prościej, mimo dodatkowych prac przy pawęży :lol:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-11-01, 22:33   Pawęż - planowanie

Mam drugą hybrydę ;-) , poprawioną ponownie - spasowałem szczeliny balkonów oraz wycięcia na elementy nawisu.



Poświęcam pawęży czas, aby nie popełniać drugi raz tego samego błędu ;-) , bo właśnie o takiej pawęży pisałem w relacji Ambitieux

Cytat:
...
Robię uproszczenie, więc jest to zbyteczna robota, zamiast tego mogłem wyciąć większą "pawęż" uwzględniając dwa rzędy okien
- no cóż mądry Polak po szkodzie :lol:
...

Tam doklejałem z listewek kolejny rząd okien.



To wszystko na co mnie na razie stać. Zanim wezmę się za wycinanie, pomyślę jeszcze o rozrysowaniu wręg pośrednich pomiędzy 10 a 11 wręgą. No i brak mi elementów nawisu i dystansów między wręgą 12 a pawężą (13).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-11-06, 13:55   

Rozrysowałem (wg planu Mantua) i zmodyfikowałem wręgę 12.
Nałożyłem pawęż na wręgą 12, aby spasować szczeliny na elementy 21 (nawisu) i 22 (dystansu).



W Ambitieux robiłem nawis wg prawideł modelarstwa.



W relacji http://santisimatrinidad....p?p=12896#12896 pisałem, że ten etap można było uprościć.



I w tej sekcji takie uproszczenie zamierzam zastosować (elementy 21).

Mam nadzieję, że weryfikacja z kolekcją wyjdzie pozytywnie i nie będzie tak dużej różnicy jak pomiędzy ryciną Beraina, a pawężą Sergal-Mantua



i nie będę musiał dużo poprawiać :-P
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-11-10, 22:55   

Dzięki poszerzonej wiedzy o zestawy Sergal i plastikowy Hellera moje owrężenie będzie się różniło od tego z kolekcji. Tu ostatnia wręga (13 - pawęż) jest pełna, ja w mojej wrędze 13 - pawęży, podstawie galerii rufowej wytnę otwory na okna i drzwi, ponadto będzie szła po łuku tak jak robiłem w Ambitieux czy Santisima Trinidad. Trochę to komplikuje, bo balkonom też trzeba będzie nadać łuki.
Zanim dojdzie do mnie, że to nie ma sensu rozrysowałem i wyciąłem elementy na próbny szkielet z cienkiego kartonu (grubości brystolu) podklejonym i usztywnionym w miejscach newralgicznych. Celowo nie użyłem grubego kartonu, żeby nie skończyło się jak ostatnio ;-)


rufowy fragment podłużnicy


wręgi 9, 10 i 11


wręga 12 z wklejonymi elementami dystansów i nawisu


wręga 13 - pawęż z wklejonymi balkonami






Na forum był poruszany temat łukowych pokładników, mimo że w moim modelu docelowym ich nie będzie, to jednak "przetestuje" je na próbnym, żeby zweryfikować podpowiedzi na forum.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2019-11-11, 11:11   [SOLEIL ROYAL] Wręgi 12 i 13

Wręgi 12 i 13



mam już sklejone.







cdn.

PS
W rysunku pawęży zmieniłem otwory bocznych balkonów (wykuszy) - konsekwencją będzie wydłużenie dolnego balkonu ;-)

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu