SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Soleil Royal] mario1985 / Dyskusje
Autor Wiadomość
mario1985
Kapitan


Posty: 271
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-03-21, 18:57   

Niestety niektóre pokładniki po pewnym czasie zaczęły się odkształcać.W zamyśle mam pomysł podkleić boki pokładników listewkami i tym samym wzmocnić cały pokładnik.
_________________
 
 
REKLAMA

Posty: 56
Wysłany: 2020-03-21, 19:29   

 
 
jurektc
bosman


Posty: 56
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-03-21, 19:29   

No właśnie. Moje są teraz wycięte ze 6 mm sklejki i są przecudowne :-D
A powiedz mi prosze, jak rozwiążesz problem dwóch płaszczyzn pokładów.
Sklejki raczej nie da sie tak wygiąć. Ja planuję część pokładów założyć z DeA czyli sklejkowych, a część będę poszywał listwami.
I dopiero na tak przygotowany pokład przykleję dechy pokładowe z lipy.
Mam nadzieję, że skorupa nie straci sztywności.
 
 
mario1985
Kapitan


Posty: 271
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-03-21, 20:00   

Nie mam prenumeraty, kupuję wybrane numery w kiosku. Wszystkie pokłady będą zrobione z listewek 2 x 5 mm, a na nie pójdą jeszcze listewki docięte z forniru 0,6 x 4 mm.
Według prenumeraty będę bardzo w tyle. DeA zrobiło teraz wydanie kioskowe co 2 tyg., a wycinam otwory we wręgach pod dłuższe atrapy armat [a nie mam dokładnych wymiarów gdzie wypadną ambrazury kolidujące z wręgami] i trochę sobie poczekam z wklejaniem wręg, aż będę miał wszystkie elementy ze sklejki z ambrazurami.
_________________
 
 
SZKUTNIK
stary zejman


Posty: 22
Skąd: Wyszecino
Wysłany: 2020-04-15, 23:12   

mario1985 napisał/a:
...
Już dawno nosiłem się z zamiarem zakupu luf które zaproponował Szkutnik i mam i ja.
Po obejrzeniu luf potwierdzam, są super. Warte swojej ceny.
Oczywiście czekam, aż pojawią się lawety do luf na górne pokłady działowe.
...


Ahoj!
Cieszymy się że lufy przypadły do gustu. Otrzymamy wymiar jaki jest w modelu DA od pokładu (podłogi) do dolnej krawędzi furty działowej to i lawety powstaną. Na razie projekt niestety stoi :-(
_________________
Pozdrawiam
SZKUTNIK

szkutnik-model@wp.pl

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2020-04-16, 08:02   

SZKUTNIK napisał/a:
Otrzymamy wymiar jaki jest w modelu DA od pokładu (podłogi) do dolnej krawędzi furty działowej to i lawety powstaną. Na razie projekt niestety stoi :-(


U każdego budującego model SR kolekcji DeAgostini wymiar "oczekiwany" będzie inny i może to być nawet tolerancja 1,5 - 2 mm. Złoży się na to kilka czynników związanych z dopasowaniem względem siebie poszczególnych elementów szablonów z furtami dział (ten będzie trzeci od dołu) i wypełnień kilkoma listwami poszycia (różne szerokości) plus również wzajemne dopasowanie.

Dlatego nie wiem czemu za wzór wymiarów lawety nie mogą posłużyć te, które są przedmiotem kolekcji. Wydaje się, że całą resztę biorąc pod uwagę to co napisałem wyżej musi rozwiązać możliwość ustawienia lufy pod kątem uwzględniającym wysokość furt. :->

Osobiście przy takim postawieniu sprawy mam obawy czy ten, który stosowny wymiar upubliczni będzie na tyle odważny żeby wziąć odpowiedzialność za ewentualny brak dopasowania działa do modeli kolegów. :oops:
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
SZKUTNIK
stary zejman


Posty: 22
Skąd: Wyszecino
  Wysłany: 2020-04-16, 14:51   

Ahoj!
Można zrobić ze wzorów jakie są w DA. Tylko ja nie posiadam tej kolekcji. :-(

O ile na takie lawety (wzór z DA) będą chętni to mogę to wyciąć NA FREZARCE CNC nie palić laserem, wtedy krawędzie nie będą tak przypalone, nie trzeba będzie tak mocno szlfować i gubić wymiar. Tylko potrzebuję wzór lawet z DA :-)

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam
SZKUTNIK

szkutnik-model@wp.pl

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-04-17, 23:55   

Dziadek napisał/a:
SZKUTNIK napisał/a:
Otrzymamy wymiar jaki jest w modelu DA od pokładu (podłogi) do dolnej krawędzi furty działowej to i lawety powstaną. Na razie projekt niestety stoi :-(


U każdego budującego model SR kolekcji DeAgostini wymiar "oczekiwany" będzie inny i może to być nawet tolerancja 1,5 - 2 mm. Złoży się na to kilka czynników związanych z dopasowaniem względem siebie poszczególnych elementów szablonów z furtami dział (ten będzie trzeci od dołu) i wypełnień kilkoma listwami poszycia (różne szerokości) plus również wzajemne dopasowanie.
:oops:

Zwrócę też uwagę waloryzującym. Decydując się na "pokłady po łuku" zapewne rezygnować będziecie z pokładów ze sklejki z kolekcji i tu uwzględnić należy różnicę pomiędzy "sklejka (nie pamiętam grubości) + fornir z kolekcji", a grubość naszych listewek na pokład (tu też będą różnice w zależności od indywidualnych wyborów modelarzy - w przypadku mario1985 jak dobrze czytam będzie to 2,06 mm).
Tę różnicę możemy niwelować dwojako, albo obniżyć sklejki burtowe z otworami furt (o tę różnicę), albo podłożyć dystans pomiędzy stałą węzłowkę na wrędze a pokładnik lub zrobić grubszy (o tę różnicę) pokładnik.

Ja budując moją skorupkę sekcji (obecnie robię pierwszy pokład działowy) zrobiłem otwory ambrazur 5,5 ÷ 6 mm od pokładu i do tego wymiaru dostosuję lawety (początkowo brałem pod uwagę 7 ÷ 8 mm). Za punkt wyjściowy - od podstawy do środka otworu lufy (przy równoległym do podstawy ułożeniu lufy) - wziąłem 11,5 ÷ 12 mm (początkowo 13 ÷ 14 mm). Jeżeli ktoś z kolegów poda właściwe dla dział z kolekcji ww. wymiary, to będę mógł skorygować je na wyższych pokładach, a i kol. SZKUTNIK będzie miał jakiś punkt wyjściowy do lawet.

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
mario1985
Kapitan


Posty: 271
Skąd: Polska
Wysłany: 2024-02-19, 14:36   

Dość długi okres czasu nic nie dodawałem w mojej relacji ale powoli praca przy modelu trwa. Model prawie cały jest już poszyty. Jedna strona modelu gotowa-na sucho, nie wklejane. Aktualnie prace trwają nad drugą stroną. Plan jest taki, by zrównać wszystkie pokłady ze sobą-mają mieć jedną wysokość. Galeryjki również przerabiam. Na dniach, może w weekend dodam aktualizację modelu w nowe zdjęcia z postępu prac nad modelem. Muszę tylko sobie przypomnieć jak się zdjęcia wstawiało-gdzieś miałem zapisane.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu