SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Soleil Royal] Dyskusje by jurektc
Autor Wiadomość
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2020-03-17, 20:23   

Problem nie ma być z pokładami - głównym też ale z całą resztą.

Wręgi muszą być wklejone pod idealnymi kątami względem stępki. Idealnie w miejscu wzajemnego styku z nią. Jeśli wszystkie tak zostaną zamontowane to używając siły należy tak naciągnąć kawałki pokładów aby względem siebie też idealnie przylegały. Spełnienie wymienionych warunków (jeszcze jeden - nie wolno rozpiłować gniazd wręg na pokładach) pozwoli zbudować konstrukcję kadłuba bez skręceń i w wielu wypadkach umożliwia pominięcie "usług" stoczni. :-)
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
REKLAMA

Posty: 56
Wysłany: 2020-03-19, 12:13   

 
 
jurektc
bosman


Posty: 56
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-03-19, 12:13   

A ze jeszcze pozwolę sobie o pytanko. Z jakiego materiału jest sklejka w DA.
 
 
jurektc
bosman


Posty: 56
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-04-11, 16:38   

Cześć.
Ścianka grodziowa forkasztelu ma 26 mm więc drzwi zestawowe pasuja, tego samego wymiaru zrobiłem swoje i tak zacząłem zastanawiac się czemu gródz która stoi na pokładzie kasztelu jest taka niska. Wygląda na to że ma tylko 18mm wysokości.(zestawowa) Kurcze jakaś lipa. W momencie kiedy chce się przerobić ta gródz a wydaje się że ma to być najpiekniejsza gródz to trzeba również dołożyć jej na wysokości. I tu rodzi się pytanie,co z burtami? Nie będą np.za niskie czy może inne problemy zaczna wychodzić w trakcie póżniejszych prac.
Macmann dobrze pisał że projek został zrabany przecież na kolanach tam nie wchodzili:D
 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-11, 17:05   

18mm to 125cm w rzeczywistości. Faktycznie - nawet jak na tamte czasy to za mało. Zakładając, że średnia wzrostu w XVIIw była 155-165cm myślę, że można przyjąć wysokość pomiędzy 25 a 27mm (czyli w rzeczywistości 175-189cm). Ja swój projekt podniosłem do 24mm. A jak to wyjdzie z burtami - zobaczymy. Prawdopodobnie trzeba będzie je przerabiać. Przypominam jednak, że drzwi w XVII-XVIIIw były tak wykonane, aby wchodzący do izby musiał "kłaniać się" gospodarzowi (przykład - dwór w Orawskim Parku Etnograficznym) - może też i tu (czytaj w La Soleil Royal) zastosowano tę metodę "wyrażania szacunku" :mrgreen:
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2020-04-12, 11:25   

jurektc napisał/a:
... W momencie kiedy chce się przerobić ta gródz a wydaje się że ma to być najpiekniejsza gródz to trzeba również dołożyć jej na wysokości. :D


Jeśli faktycznie mowa o grodzi kasztelu z zachowaniem długości pokładu kasztelu z kolekcji, to po zamontowaniu burt (dodatkowo bardzo szerokie parapety) praktycznie tej grodzi nie widać. Jak daleko nie widać odpowiedź mamy w instrukcji, gdzie zupełnie zapomniano o montażu drzwi pomimo ich dołączenia do którejś prtzesyłki.

Tak więc gródź kasztelu może jest ładna, ale zupełnie niewidoczna.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
jurektc
bosman


Posty: 56
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-04-13, 08:51   

Dziadku chodziło mi o to że ta gródz będzie najpiekniesza jak wymienimy ja na wneke w której będą okna i drzwi:D sory ze tak mało sprecyzowałem swoje przemyslenia.
 
 
macmann
Chorąży

Posty: 87
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-13, 13:32   

jurektc - rozumiem, że chodzi Ci o gródź pomiędzy kasztelem a górnym pokładem (część 2B z gazetki nr 12), nie zaś o gródź pomiędzy pokładem gun deck a kasztelem, która faktycznie będzie nie widoczna.
 
 
jurektc
bosman


Posty: 56
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2020-04-14, 15:19   

Tak Macmann masz rację, właśnie o tę gródź mi chodziło :-D Dzięki za pomoc :-D
Właśnie walczę z tą grodzią i nie jest łatwo. Podniosłem ją do wymiaru 25 mm.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu