SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Soleil Royal / AiDi / Relacja z budowy
Autor Wiadomość
AiDi
mat

Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-11-03, 11:42   Soleil Royal / AiDi / Relacja z budowy

Dziadek napisał/a:
No i dobrze. My też mamy czas. Będziemy czekać z ciekawością na relacje. :mrgreen:


To sobie poczekaliście :-P Weszło życie, praca, pandemia i trochę mi się w głowie poprzestawiało. A stało się tak, że to:

AiDi napisał/a:
W stosunku do Soleila mam całkiem spore plany waloryzacyjne, a to ze względu na to że zakładam iż będzie to mój ostatni model okrętu.


już prawdą nie jest i raczej z modelarstwem zostanę na długo. Z Montanesem poszedłem do przodu, ale zarzuciłem pracę nad nim i pewnie wrócę po Soleilu.

Co się działo w międzyczasie? A no czytałem. Dużo. Fora modelarskie, książki (m.in. Zu Mondfeld, Anderson). Z Soleilem początkowo się poddałem, bo niestety projekt modelu wydawał się na tyle skopany, że nie dało się zrobić tego co chciałem. W te wakacje mnie olśniło i już wiem jak to będzie wyglądać. Od jakichś dwóch tygodni pracuję nad modelem dalej (zdjęcie jakieś niewyraźne, ale jak się kliknie to się otworzy normalne):



Na pokłady dałem listewki lipy szerokości 4mm. Od nowa zrobiłem gretingi, tzn. wykorzystałem te od Amati. Mają mniejsze otwory (wciąż za duże, ale też zależy mi na tym, żeby dobrze światło było widać) i zrobiłem to tak, że będzie wystawać ponad pokład tylko 1mm. Powiększyłem otwór na głównym pokładzie i będą też schodki na dół.
Grodzie na widocznym na zdjęciu pokładzie będą inne, tzn. właściwie połowy nie będzie :-P Na pokładzie forkasztelu zrobiłem dwa gretingi, a pomiędzy nimi będzie kabestan.
LEDy - będą pod gretingami, a także na forkasztelu i galerii rufowej. Zrobiłem otwór w przedniej wrędze tak, że okna na grodzi dziobowej będą "funkcjonalne". Tzn. dam tam zmatowioną pleksę, bo jednak wnętrza forkasztelu do końca robił nie będę, ale światło będzie.
Odnośnie galerii rufowej - miałem problem z tym, że tyle bym się namęczył nad wnętrzami, a niewiele byłoby widać, zatem wpadłem na pomysł, żeby nie zabudowywać jej burtami, tylko zrobić częściowo otwartą. Ponadto ze względu na wadliwy projekt modelu ostatnia gródź rufowa nie będzie miała drzwi tylko same okna - a okna te będą oknami z kajuty kapitana. Po prostu wejście do niej będzie pokład niżej a będzie na tyle wysoka, że zahaczy o tę gródź. Wiem, że niezgodnie ze stanem faktycznym, ale to najsensowniejsza dla mnie opcja. Poza tym, aż tak bardzo mi na zgodności historycznej nie zależy.

Olinowanie - to co mnie najbardziej jara. Studiuję ponownie książkę Andersona robiąc notatki i spisując wszystkie grubości lin i rozmiary bloczków do Excela - w taki sposób, że będzie to można użyć też do innych modeli, wystarczy wpisać średnicę grotmasztu i średnice odpowiednich rei i wszystko inne się obliczy samo. Jak skończę to się podzielę ;-)
 
 
REKLAMA

Posty: 38
Wysłany: 2021-11-09, 07:47   

 
 
AiDi
mat

Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-11-09, 07:47   

Trochę do przodu, głównie walka z LEDami. Przykleiłem ścianki pod forkasztelem i zrobię otwartą gródź (nie wiem czy to się nie wyklucza ale ok). Tej wyraźnej granicy między listewkami nie będzie widać, bo zrobię z sapeli próg. Co ciekawe i jedne i drugie listewki to to samo drewno, z tego samego opakowania i pociągnięte trzy razy tym samym lakierem. Tylko jedne były przyklejone ponad rok wcześniej. Ciekawe że drewno samo tak ściemniało.



Przymiarka gretingów na forkasztelu. Jeszcze nie są skończone.



A te już skończone, ale nieprzyklejone i niepolakierowane. Plus muszę dokleić schodki pod pokład. Używałem tu orzecha, ale strasznie niewdzięczne drewno. Łatwo się łupi. No i wyszła dziwna różnica kolorów, może po polakierowaniu zniknie.



No i na koniec model Zdzisław, który pomaga mi sprawdzać czy rozmiary się w miarę zgadzają :mrgreen:

 
 
AiDi
mat

Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-11-18, 15:38   

LEDy działają jak trzeba :mrgreen:

 
 
AiDi
mat

Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-11-25, 10:11   

Gródź zrobiona. Bazą był karton i NIGDY WIĘCEJ TAK NIE ZROBIĘ. Plus ręczne rysowanie przez co w trakcie mi się wymiary porozjeżdżały. Tragiczne to było, następnym razem rozrysuję sobie w AutoCADzie wymiary, wydrukuję, nakleję na sklejkę i jazda.

 
 
AiDi
mat

Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-12-12, 20:49   

Życie mi z butami wjechało i mam małe opóźnienie. Przez dwa tygodnie ruszyłem z poszywaniem, wyciąłem wręgi i pracuję nad wejściami na grodzi dziobowej.



 
 
AiDi
mat

Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-12-31, 08:57   

Kontynuuję poszycie.




 
 
AiDi
mat

Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-02-28, 16:27   

Dawno mnie tu nie było :mrgreen: Tempo prac zwolniło ze względu na stan mojego zdrowia, ale już powiedzmy że wracam na właściwe tory. W międzyczasie, jako że mam potrzebę małej modelarskiej odskoczni, wpadłem na pomysł by robić modele krajami i to tak po dwa na raz. Teraz jest oczywiście Francja, a drugim modelem za który się zabrałem jest moja ukochana La Couronne od Mantua. I przy okazji złamałem swoją zasadę co do liczby modeli, bo mam też plany jej siostrzanego okrętu Grand Louis, więc zabrałem się za trzeci model, tyle że od zera. Będą w tej samej skali, podoba mi się wizja dwóch modeli siostrzanych jednostek :mrgreen: I tak, mam bardzo dużo czasu :lol: Żebym tylko dobrze się czuł...

Co do samego Soleila - szlifowałem "zerowe" poszycie, a było sporo do wyrównania. Dziś położyłem pierwsze listewki pierwszego poszycia. Zadziwia mnie zawsze jak samo zabranie się do pracy działa motywująco :-D Zakupiłem też z dziesięć rodzajów forniru i będę próbował ponaśladować Karrexa i zrobić ładny parkietaż.

 
 
AiDi
mat

Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-03-22, 09:13   

Trochę poszywam, trochę nad galeriami pracuję, trochę nad ćwierćpokładem. Pochwalę się szachownicą:


Pilnowałem żeby bieg słojów w fornirze mahoniowym był wszędzie taki sam, ale te centki mnie czasem pooszukiwały i niektóre kwadraciki wyglądają jakby biegły w drugą stronę... Oh well. Jestem zadowolony jak na pierwszą zabawę z parkietażem, kolejne na wyższych pokładach będą bardziej skomplikowane (bo i bardziej widoczne). Kupiłem też kilogram modeliny i pobawię się w rzeźbienie :mrgreen:

Nie wiem cóż to za efekt psychologiczny Dziadek na mnie wywarł, ale znów dziś trafiłem na jakiś post w którym (słusznie zresztą) zauważył że nikt jeszcze żadnej waloryzacji do końca nie doprowadził i mam nadzieję że będę pierwszym :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu