SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Japońska replika / San Juan Bautista
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-07-12, 20:38   Japońska replika / San Juan Bautista

Sant Juan Bautista Japońska replika



W 1993 San Juan Bautista został zrekonstruowany na podstawie zachowanych opisów i rysunków.
:arrow: https://www.santjuan.or.jp/restore.html



Obecnie jest częścią parku tematycznego w portowym mieście Ishinomaki.



W 2011 roku, został uszkodzony wraz z obiektami przez katastrofę spowodowaną trzęsieniem ziemi
:arrow: https://www.santjuan.or.jp/revival.html



i został odbudowany w 2013 roku.

Muzeum
https://www.santjuan.or.jp/about.html




Makieta w Muzeum SJB. Etapy budowy galeonu.



Fotki z japońskiego Google


platforma repliki
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2010-11-23, 19:19   Japońska replika

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-11-23, 19:19   Japońska replika

W zeszytach kolekcji DeA niestety nie znalazłem informacji na temat pierwowzoru naszego modelu.

Po obejrzeniu fotek japońskiej repliki San Juan Bautista i jej modeli myślę, że można ją wyeliminować z potencjalnych pierwowzorów.

Kilka różnic: japoński SJB ma po dwie reje na masztach, brak masztu na bukszprycie, inna "galeria rufowa" i inna ornamentyka na burtach




inna ornamentyka na burtach kosza dziobowego, no i galion - łeb smoka.




galion modelu

Jedyne co się zgadza, to trzy maszty i otwarta burta ;-) - dla mnie to nie wystarcza.


Model czteromasztowego galeonu.

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2010-11-29, 15:19   

Osobiście Karolu nie skreślałbym okrętu Japońskiego z listy pierwowzoru z kilku powodów. Okręt którego model budujemy posiada typowe cechy epoki, w której był budowany. Zarówno zaproponowane przez producenta ornamenty kosza dziobowego jak i kadłub są charakterystyczne dla początku XVII wieku. Wymieniany okręt nazwany później "Livorno" jest nieco odmiennej budowy i choć z powodzeniem jego przebudowa mogła nadać mu inny kształt ( takim tropem zapewne szli modelarze włoscy) Osobiście skłaniałbym się wersji historycznej japońskiej. Budowa tego okrętu w Japonii ma swoje domniemywam, angielskie naleciałości w postaci Williama Adamsa, żeglarza i budowniczego okrętów, co więcej, dość ścisłe kontakty w kwestiach militarnych z Hiszpanią. Myślę, że realne jest założenie iż Anglik "maczał palce" w budowie także i tego okrętu pomijając budowane statki dla przyszłego shoguna Ieyasu Tokugawy. Stąd spokojnie można byłoby przyjąć iż elżbietańskie elementy zdobnicze projektanta modelu przypadkowo prawdopodobnie uwiarygodniają ten styl. Różnice pomiędzy wyglądem rekonstrukcji żaglowca w Japonii a modelem są w gruncie kosmetyczne. Widzę nawet przyczynę różnicy wyglądu. Po przejęciu galeonu przez Hiszpanów, jego omasztowanie i takielunek został unowocześniony i dostosowany do podobnych jednostek z Manili w skład której to floty wszedł ten okręt. Odizolowany od wiedzy Anglik mógł nadzorować budowę okrętu według jego stanu wiedzy i znajomości ówczesnych konstrukcji. Wymóg unowocześnienia musiał być podyktowany koniecznością dotrzymania kroku innym okrętom Hiszpańskich eskadr. Wydaje się to dla mnie logicznym, gdyż sam bym tak postąpił. Wzmiankowany przez wydawnictwo okres powstania okrętu też bardziej pasuje mi do "japońskiego wątku" gdyż potwierdza to brak zapisków o budowie takiej jednostki na ziemiach hiszpańskich. Oczywiście kadłub modelu łudząco przypomina po niewielkich zmianach model San Marcos oraz inne hiszpańskie galeony tego producenta co tłumacze posiadaniem opracowania uniwersalnego kadłuba , który po niewielkich zmianach produkcji daje nowy model.
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu