SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Dyskusje
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-01-07, 16:36   Wyblinki

Gdyby zastosować układ z kolekcji, wymiary byłyby następujące:
Fokmaszt - 5,78 mm (52 cm w rzeczywistości)
Grotmaszt - 6,19 mm (55,7 cm)
Bezan - 5,78 mm

Plan jest dostosowany do tych wymiarów powyżej, czyli dla grotmasztu będzie to 5 + 1 (podwantka zaczyna się o jedną wyblinkę więcej jak pisałem w poprzednim poście) razy 6 mm,
czyli będzie miała 36 mm.
1) Jeżeli Twój wymiar będzie miał 5 mm i zechcesz zachować długość z kolekcji to dodasz jedną wyblinkę na podwantkę, czyli 6 + 1 x 5 mm = 35 mm.

2) A jeżeli będziesz chciał zachować ilość wyblinek na podwantce 5 to będziesz miał długość 30 mm.

Ja optuję za rozwiązaniem 1.

Jak coś niejasno napisałem to daj znać.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 216
Wysłany: 2012-01-07, 16:55   

 
 
gruby9999
Szyper


Posty: 216
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-01-07, 16:55   

Czyli na przykładzie fokmasztu ...


pozostając przy kratkach z kartki ( 5mm) na samym fokmaszcie ( do pierwszej paltformy ) mam zrobic 33 wyblinki + 5 na podwantke ?
_________________
Pozdrawiam Michał

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-01-07, 17:51   Podwantka

gruby9999 napisał/a:
...
52 cm to juz w sumie chyba długośc wraz z fokstengą i fokbramstenga ?? bo nie czaję skąd taka duza cyfra
...

52 cm jest to wymiar 5,78 mm w rzeczywistości (razy 90)

Cytat:
czyli pozostając przy kratkach z kartki (5mm) na samym fokmaszcie (do pierwszej platformy) mam zrobic 33 wyblinki + 5 na podwantkę?


Ilość wyblinek wyjdzie Ci z podzielenia długości najkrótszej wanty od pierwszej wyblinki (przy jufersie) do topu (przy platformie).

Podałeś wymiar want na fokmaszcie 22 cm (220 mm),
przykładowo: jest to wymiar od pierwszej wyblinki (nad jufersem) do topu, to musisz podzielić 220 mm na 5 mm i wyjdą Ci 44 wyblinki
Tu tylko przykładowo opisałem jak obliczyć ilość ... ale myślę, że 3, 4 wyblinki przy topie można sobie odpuścić, tam wanty są bardzo zagęszczone.

Podwantka,
ja bym zrobił 6 wyblinek i przy 44 wyblinkach podwantka zaczynałaby się na 38 wyblince od dołu.


Podwantka fokmasztu z planu instrukcji.


Podwantka grotmasztu
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-01-07, 20:28   Podwantki Victory

gruby9999 napisał/a:
...
i teraz jaką długość ma podwantka? Jakoś jest to określone?
...

Być może jest to w jakiejś mądrej książce opisane, tak jak długość tarlepów, ale ja w tej chwili nie dysponuję danymi na ten temat. Tylko tyle co w instrukcji w kolekcji :-|

Dla porównania dodam podwantki z HMS Victory z innej mądrej książki ;-)

bodajże 10 wyblinek


14 wyblinek (z jakiejś instrukcji Victory)

Podwantki na francuskim Rivoli (model Dr Michaela)



Tarlepy fokmasztu Victory Eugena Yepura:

zdjęcie podwantek z tego modelu:
http://prezentt.at.ua/_si/0/49091702.jpg
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
gruby9999
Szyper


Posty: 216
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-03-18, 09:54   Astillero 21

Mam pytanie, na załączonym ostatnim w poprzednim poście zdjęciu widać reling czy na naszej Świętej Trójcy też owy był?

z tego co widzę na zdjęciach zamieszczonych przez Karola w temacie Artykuł w ASTILLERO nr22 w poście Astillero nr21 widzę, że na ST były relingi z siatki tylko nie wiem czy po całych burtach czy też nie i jakiej wysokości one były? <ouch>
_________________
Pozdrawiam Michał

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-04-02, 12:20   Sztagi

Na pytanie, czy na Santisima Trinidad były chwytacze - siatki na hamaki, siatki relingowe nikt Ci nie odpowie. To możesz traktować jako prace nadobowiązkowe.
Zobacz temat:
» [Santisima] Siatki na hamaki / Chwytacze kul
http://santisimatrinidad....php?p=2971#2971


gruby9999 napisał/a:
...
mam mały dylemat wedle instrukcji od DeA liny od grotmasztu wychodzą dwie i obie są mocowane do bukszprytu, tylko tez nie wiem czy mają przechodzić z jednej strony fokmasztu czy też jedna z lewej, druga z prawej strony???
[...]
Kolejne wątpliwości to czy między linami szła jeszcze jedna lina tak jak zaznaczyłem na czerwono (tak jak np. w Victory) i tam jedna lina jest dowiązana do fokmasztu, a nie do bukszprytu.

Co Wy o tym sądzicie???
...


Z tymi sztagami na ST to faktycznie może być problem.
Na Victory z topu każdego masztu (najniższej kolumny, stengi mają swoje sztagi) wychodzą dwa sztagi (stay i preventer stay).
Wczoraj "rozkminiałem" mizzen stay, który notabene też jest inaczej niż w The Rigging of Period Ship Models.

Wg mnie możesz sztagi grotmasztu zrobić jak w instrukcji DeA lub jak jest na Victory - oba sztagi powiązane (czerwone linie) i z jednej strony fokmasztu.

Możesz też zrobić dwa sztagi (bez wiązania) i z jednej strony fokmasztu jak na modelu tzw. pokazowym

http://www.modelships.de/...d/gIMG_2300.jpg

Masz jeszcze jedno rozwiązanie jak w modelu Nuestra Senora de la Concepción y de las Ánimas z Museo Naval de Madrit

http://www.modelships.de/...d/gIMG_2468.jpg

Ze względu na brak właściwej dokumentacji wybór należy do Ciebie.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
gruby9999
Szyper


Posty: 216
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-04-28, 16:45   

ma ktoś może jakiś schemacik dotyczacy wiązania bloczków podwójnych itp itd .... jak przeplatać przez dziurki itp
_________________
Pozdrawiam Michał

 
 
gruby9999
Szyper


Posty: 216
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-09-04, 14:28   

Przeglądając rożne zdjęcia z relacji budów ST natknąłem się na jedną dziwną rzecz, ogólnie w kolekcji brakuje chyba jednego żagla .....

poniżej zdjęcia




Co wy o tym sądzicie??? <ouch>
_________________
Pozdrawiam Michał

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu