SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Dyskusje
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-06-05, 14:35   Zaślepki

W kwestii dział, zaślepek, atrap to nie znam Twoich planów, czy będziesz stosował zaślepki i atrapy na niższych pokładach, czy klapy zamknięte, więc uwagi (o które prosisz) mogą być nietrafione.
Pisałem:
Cytat:
...Otwory działowe pierwszego, drugiego i trzeciego pokładu są zaślepione, w zaślepkach otwór a do otworka wklejony odlew atrapy działa...

Jak pamiętam (a robiłem to dwa lata temu) zaślepki pogłębiałem o 3 mm (tutorial w relacji i w >> Technikach modelarskich) wklejałem do listew burtowych z otworami przed ich montażem (było łatwiej z klejeniem i dociskaniem - trzeba to dobrze przykleić bo może odpaść przy wierceniu otworu na trzpień lub przy wciskaniu atrap).
Atrapy luf będę robił dłuższe (o to pogłębienie, czyli 3 mm).





Tak wyglądają wstawione na sucho odlewy atrap.


Zdjęcie z lampą niestety spłaszcza, więc słabo widać tę głębię - 6 mm ;-) .

Sposób wklejania zaślepek na późniejszym etapie budowy.


Przedstawię też sposób Kazika, chociaż uważam, że na etapie wklejonych listew z ambrazurami nieco spóźniony, ale warty odnotowania.
Kazek napisał:
"...Moim zdaniem zaślepki to nie najlepszy pomysł, gdyż będzie od razu widać, że ambrazury są zaślepione myślę że lepiej wkleić do wręgi poziomej na wysokości otworów armatnich klocki w których wywiercisz otwory do montażu armat nie będzie tego widać a też łatwiej później montować armaty.

praktycznie tego nie widać ..."
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2011-06-07, 14:46   Beczki

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-06-07, 14:46   Beczki

Beczki

Cytat:
...
hmmm tylko że przekrój pewnie w innej skali do ST jak bym wsadził takie beczki np to w rzeczywistości miały by ze 2 m wysokości jak nie więcej.
Chodziło mi raczej o rzeczywiste wymiary beczek, później bym sobie przełożył na skalę.
A co do beczek to z czym przeważnie były i gdzie na statku prócz ładowni, jakieś mogły się znajdować na pokładach???
...

Przekrój ST jest w tej samej skali, tylko te beczki są z ładowni :lol: (zobacz w relacji Romka, jakieś beczki robił, wymiarami to opierał się na zestawowych).
Kwestią beczek jeszcze się nie zajmowałem, ale natrafiłem na fotkę (co prawda angielskiego okrętu, ale spod Trafalgar) HMS Diana.

Jak widać parę beczek można dać na pokładach.

Beczki na replice Santa Maria.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
PDyner
mat


Posty: 37
Skąd: Crewe/UK
Wysłany: 2011-06-09, 09:35   Beczki

Witam
Przeglądałem właśnie Anatomy of the ship dla Victory i tam jest wzmianka, że beczki były wymiarów 4 i 1/2 stopy długie (wysokie) i 3 stopy w średnicy - myślę, że chodzi o maksymalną średnicę - nie ma o tym żadnej informacji. Ale to chodziło o beczki układane na najniższym poziomie w głównym magazynie.
Mam nadzieje, że ta informacja rozjaśni nieco ten problem.

[EDIT Karol]
To daje wysokość 1371,6 mm, średnicę 914,4 mm.
Po przeliczeniu
dla HMS Victory w skali 1:84
wysokość - 16,33 mm,
średnica - 10,9 mm;
dla Santisima Trinidad w skali 1:90
wysokość - 15,24 mm,
średnica - 10,2 mm.
_________________
Pozdrawiam Przemek


 
 
gruby9999
Szyper


Posty: 216
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-06-09, 23:05   

Oczywiście każda informacja się przyda, na pokładach górnych były jakieś beczki czy raczej nie (tylko ładownie)???


Karrex jeśli mogę zapytać, jeślibym się zdecydował np. na te skrzynkowe kasetony, to atrapy z wydawnictwa już nie będą się nadawały, tak ???? bo nie wiem, nie mam nawet jednej tej atrapy w domu, to trudno mi powiedzieć, ale pewnie będą za krótkie...

Porównując zdjęcie, które dodałeś z tymi atrapami, a z relacją space85 dużej różnicy nie widać z tymi zaślepkami.

Karrex napisał/a:
...
I faktem jest, że nie wiemy jakie wykończenie zastosuje Michał - odlewy zestawowe, czy będzie robił klapy sam,
ale wtedy musi przejrzeć inne relacje kolegów, żeby wiedzieć jak przygotować otwory na burcie,
bo instrukcja DeA tego nie pokazuje - jest uproszczone na zestawowe ramki i klapy.
...

Co do klap jeszcze nie wiem bardzo jakie zastosować, dopiero co z pracy wróciłem, także zanim coś znajdę na forum to mi zejdzie...

Cytat:
...
Jak będziesz robił lawety na czwarty pokład (te wszystkie widoczne) to bardziej się przyłóż do ich wykonania,
żeby lawety (jeżeli są takie same) nie różniły się wymiarami (długość, szerokość i wysokość).

A propos lawet, napisz jaką metodą robiłeś tę dwunastkę.
...

Co do technologi wykonania tych lawet, użyłem do odlewu Distalu, jest gesty, ale dobrze wypełnia formy. Nie robiłem niestety zdjęć podczas tych czynności, ale w skrócie opiszę.

Jako formy posłużyła mi plastelina (najzwyklejsza z kiosku), przed odbiciem działa czy też boku lawety, na kawałek plasteliny dawałem trochę talku (kupiony w aptece), dzięki temu laweta czy też działo nie przyklejały się do plasteliny. Później miękkim pędzlem np. od farbek takich dla dzieci, moczyłem go w zwykłym oleju takim do smażenia i lekko przejeżdżałem po plastelinie, dzięki temu gdy zalałem Distal w formę, po wyschnięciu, klej nie przyklejał się do plasteliny.

Działa pomalowałem czarnym tuszem kreślarskim, natomiast lawety czerwoną farbą do modeli plastikowych firmy Pactra. Podłogi w lawetach wykonałem z forniru (dopiero uczę się obróbki tego materiału) i stąd te różne szerokości mi powychodziły. Oczka wykonałem z kabli od czujnika od alarmu, technologia nawijania na wiertło średnicy 0,5 mm .
_________________
Pozdrawiam Michał

 
 
jakmiz
marynarz


Posty: 19
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-06-10, 10:37   

Witam
Jeśli mogę w kwestii odlewniczej. Osobiście polecam żywice np AXSON F19 . Bardzo łatwa w użyciu czas wiązania kilkanaście minut , czas rozformowania 90 min. a i cenowo wychodzi bardzo przyzwoicie, za 500 ml jakieś 35 zł ( kiedyś liczyłem, że te 500 ml wystarczy na ok. 1000 armat do Victory w skali 1:96 ) Mogę jeszcze polecić tego dostawcę http://allegro.pl/zywica-...1656084800.html
Pozdrawiam Kuba
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-06-10, 23:15   Armaty, atrapy

Kuba napisz coś więcej w Dyskusjach modelarskich lub Technikach modelarskich (jakiś tuturial co i jak odlewać tą żywicą :-> ) lub ja przeniosę Twój post do w/w dyskusji. Też chciałem zakupić te materiały, ale w końcu stanęło na Distalu (dobrze że nie jest drogi to nie przepłacam ;-) ).

gruby9999 napisał/a:
...
atrapy z wydawnictwa już nie będą się nadawały, [...] pewnie będą za krótkie...
Porównując zdjęcie, które dodałeś z tymi atrapami, a z relacją space85 dużej różnicy nie widać z tymi zaślepkami.
...

Atrapy będą dłuższe o to pogłębienie czyli u mnie o 3 mm :-) , jeżeli byś dawał więcej, to oczywiście więcej.
Chociaż sugerowałbym teraz, skoro głębia nie ma dla Ciebie znaczenia, wklejenie samych zaślepek (tak jak Space85 i Leon27), bez kombinowania.

Czy lawety już przykleiłeś do pokładu, czy tylko wstawione na sucho?

Ja z klejeniem bym się jednak wstrzymał,
pisałem:
"...Atrapy lawet montowałbym po listwowaniu denno-burtowym (plankowaniu),
raz - muszą być spasowane z otworami działowymi,
dwa - będą się odklejać przy dalszych pracach,
trzy - wszystko się zapyli przy szlifowaniu. ..."

i dalej podtrzymuję moje zdanie.
Przy szlifowaniu burt, wnętrze wypełniałem folią i zaklejałem otwory na pokładzie, żeby zabezpieczyć przed pyłem, bo czyszczenie z pyłu (kurzu) jest uciążliwe.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
gruby9999
Szyper


Posty: 216
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-06-11, 09:25   Czerwiec, lipiec, sierpień

20 czerwca 2010

Chyba jednak zrobię tak jak Karrex mówił i najpierw zrobię listwowanie dennoburtowe, potem zajmę się kolejnym pokładem.

I tu mam mały problem na temat rufy...... w instrukcji tego nie widać, ani nie jest opisane czy w tym miejscu listwy maja iść prosto, czy też po łuku, napisali tylko, że trzeba oszlifować i właśnie tu proszę o pomoc kolegów którzy ten etap pracy mają już za sobą.... mi się wydaje że chyba na prosto powinno być, ale nie jestem pewien.




Leon27 napisał/a:

Sfazowałeś wręi przed poszywaniem??? Listewka musi przylegać na całej powierzchni styku do wręgi. Przy rufie coś z kanta to wygląda. Przejścia muszą być płynne a nie z kanta.

tak wręgi skosowałem tak jak pokazywali to w instrukcji .... robiłem to po raz pierwszy, starałem się to zrobić jak najlepiej...

______________________________
17 lipca 2010

Tak myślałem sobie, że może wyłamać po jednej deseczce w poszyciu i wstrzyknąć tam pianki montażowej, żeby to wszystko jeszcze sztywniejsze się zrobiło i trwalsze ...
wyłamanie listwy po całej długości tak jak zaznaczone czerwona strzałką



_____________________________
07 sierpnia 2010

Niebawem będę wklejał burty górnego pokładu i tutaj mam pytanie ....

Mianowicie chcę wewnętrzną część burt odeskować i tutaj mam mały problem co do długości deseczek.... czy powinny być takiej samej długości co deskowanie pokładu, czy też nie. Jeśli nie to jaka skalę, proporcje itp. mam przyjąć???



_____________________________
10 sierpnia 2010

Wakacje nie sprzyjają pracy w stoczni :-) po przemyśleniach zrezygnowałem z budowy wnęki na koło sterowe. Przykleiłem gródź i odeskowałem. Chciałem wkleić ostatni pokład i zacząć go deskować, jednak napotkałem na mały problem. Kiedy przymierzałem pokład czy pasuje do wręg okazało się, że po dociśnięciu do wręg pokład dziwnie się układa, nie wiem czy to tak ma być, czy też może należy coś podkleić... proszę o wasze zdanie, które oczywiście jest bezcenne.

problem poniżej na zdjęciu, z góry przepraszam za zdjęcie, ale na nodze najłatwiej mi było zrobić to zdjęcie
jakieś dziwne falowanie mi wyszło na tym pokładzie...

_________________
Pozdrawiam Michał

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-06-11, 13:44   

Zatem po kolei...
Listwy rufy
Emilius napisał/a:
...
Tak, ma iść prosto, i w tym sensie napisane jest żeby zeszlifować.
...

Piankowanie
Rado napisał/a:
...
Moim zdaniem trochę przesada- jak dobrze zaszpachlujesz to i bez tego będzie sztywne a zawsze jest ryzyko że pianka- nie mając miejsca na "rozparcie się" coś zdeformuje.
...

vegelus napisał/a:
...
Pianka rośnie od wilgoci więc nawet jak teraz nie wypchnie to za jakiś czas może dostać wilgoci i ci zniszczyć model (lub to co chciałeś naprawić ;-) )
...


Krzywy pokład
jerry_bee napisał/a:
...
no cóż, po prostu krzywe to jest :evil:
przyszlifuj tu, podklej kawałkiem listewki tam, aż wyrównasz poziom podkładu. chyba nic innego doradzić nie można?
...

Dokładnie tak.
Aby to skorygować możesz wybrać któryś z wariantów:
1. Nakleić listewki (z forniru 0,6mm lub obłogu 1mm) na wręgę 12 (ostatnia) i pokładnik 10 wręgi, 11 tylko lekko zeskosować tak aby pokład był prosty lub lekko po łuku (wklęsłym), sprawdzając jednocześnie czy listwy burtowe (górne, rufowe z ambrazurami) pasują z pokładem.
2. Nakleić listewkę (jak wyżej) na pokładnik 10 wręgi, 11 zeszlifować tak aby pokład był prosty lub lekko po łuku (wklęsłym).
Ja mam po lekkim łuku :-) .
gruby9999 napisał/a:
...
pokład dziwnie się układa nie wiem czy to tak ma być czy też może należy coś pod(k)leić
...

Oczywiście nie powinno tak być, to jest jakiś babol :-/ .
Przeglądając Twoje zdjęcia rufy modelu mam wrażenie, że wręgi 9, 10 i 11 na burcie nie są w linii, odczytuję wklęsłość na 10 wrędze lub za duże wybrzuszenie na 9.
Zobacz jak to wygląda i daj znać.
Dlaczego o tym piszę? O ile sobie przypominam był jakiś błąd z którąś wręgą (dali taką samą wręgę 2 razy – numeru nie pamiętam) i może dlatego tak wyszło.
Rado napisał/a:
...
Jest babol, miałem podobnie (nie pomyliłem wręgi). Zeszlifowałem wręgę od góry tak żeby szło po łuku.

Co do deskowania - zależy do czego dążysz. Deski pokładu z zestawu są nie dość że w złym odcieniu (okręt budowano z mahoniu) to na dobitkę za szerokie (0.5 cm x 90- 45 cm dechy na pokładzie ?). Moim i zupełnie osobistym zdaniem jeśli całość ma trzymać skalę, to tak pokład jak i burty powinny być poszyte 0.3 cm. Właśnie szyję od nowa burty - pokłady niestety będę musiał wymienić bo raz - nie były wyoblone a dwa - użyłem "zestawowych" listewek.
...

gruby9999 napisał/a:
...
co do tego wklęśnięcia Karrex masz racje :-( nie wiem jak ono mi powstało, ale myślę, że uda mi się to trochę zmniejszyć za pomocą szpachli...
...

Na niwelowanie proponowałbym metodę naklejania na wklęsłość drewnianych listewek (też tak robiłem, pokazywał tę metodę Emil w swojej relacji), a potem doszlifowanie do właściwego kształtu.

space85 napisał/a:
...
Przyglądam się jednemu ze zdjęć i się zastanawiam czy to tylko taki efekt po położeniu na burcie czy coś jest z wręgą. Wydaje mi się jakby delikatnie burta na środku okrętu wpada do wewnątrz i nie jest prosta. Może to tylko tak wyszło na zdjęciu ale jak możesz to sprawdź to czy wszystko jest równo. Jeśli nie to przyda się sporo szpachli.

...
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu