SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Linkownia
Autor Wiadomość
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
  Wysłany: 2008-03-21, 22:06   Linkownia

www.1421.tv
Mało znane nam fakty z dziejów żeglugi i żeglarskie osiągnięcia starożytnych Chińczyków przedstawione w niezwykle pasjonujący sposób.
Polecam stronę, sam spędziłem tam kilka godzin.
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
REKLAMA

Posty: 38
  Wysłany: 2008-04-03, 09:58   Re: Linkownia

 
 
Noranda
mat

Posty: 38
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 2008-04-03, 09:58   Re: Linkownia

Emilius napisał/a:
www.1421.tv
Mało znane nam fakty z dziejów żeglugi i żeglarskie osiągnięcia starożytnych Chińczyków przedstawione w niezwykle pasjonujący sposób.
Polecam stronę, sam spędziłem tam kilka godzin.

Temat bardzo ciekawy.Na forach dżonka jest proponowana na pierwszy model dla początkujących. Tym czasem dżonki w epoce naszych galeonów były od nich o w wiele dzielniejsze zarówno w halsowaniu jak i radzeniu sobie na wodzie.
Dawno dawno temu gdzieś tam czytałem, że żagiel dżonki był sprawniejszy od naszych europejskich zarówno w kwestii refowania i obniżania środka ożaglowania stosownie do pogody. jak i też aerodynamicznie- gdzie częściowa przepuszczalność powietrza zwiększała ich sprawność w odniesieniu do nieprzepuszczalnej tkaniny naszych żagli.
Coś mi tam kołace ze wspomnień, że dżonki konstrukcyjnie pozwalały na zaskakująco prosty sposób halsowania: Zamiast robić zwrot przez sztag, po prostu rufa stawała sie dziobem i płynęło to- to jak gdyby do tyłu... a zmiana halsu trwała znacznie krócej niż w naszych galeonach z wyzłoconymi d..rufami.
Podsumowując: Uważam, że dżonka może być dla modelarza ambitnym celem budowy, a przy okazji zapoznawania się z tematem można poznać spory kawał historii budowy statków budowanych po za Europą. Ja w każdym bądź razie zamierzam- jeśli los pozwoli- zapoznać się z głębiej z tematem dżonki klasy "Santisima", ale po zakończeniu budowy mojej S.T.
 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2008-04-04, 16:37   

nie wspomnę, że jak na ówczesne czasy tak nowatorskie rozwiązania jak grodzie wodoszczelne były dopiero docenione przez europejczyków kilka wieków póżniej, a w zasadzie w zeszłym stuleciu
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Noranda
mat

Posty: 38
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 2008-05-13, 20:42   

Emilius napisał/a:
nie wspomnę, że jak na ówczesne czasy tak nowatorskie rozwiązania jak grodzie wodoszczelne były dopiero docenione przez europejczyków kilka wieków póżniej, a w zasadzie w zeszłym stuleciu

Niniejszym odszekuję bzdurę którą napisałem w wypowiedzi powyżej cytowanej z Emiliusa.
Dotyczy to tego fragmentu mojej wypowiedzi:
"Coś mi tam kołace ze wspomnień, że dżonki konstrukcyjnie pozwalały na zaskakująco prosty sposób halsowania: Zamiast robić zwrot przez sztag, po prostu rufa stawała sie dziobem i płynęło to- to jak gdyby do tyłu... a zmiana halsu trwała znacznie krócej niż w naszych galeonach z wyzłoconymi d..rufami."
:oops: Pokornie przepraszam tych których ta oczywista bzdura poruszyła lub rozśmieszyła.
Gdy ja przeczytałem, sam dostałem zeza rozbieżnego.
Jest to wręcz kliniczny przykład objawów choroby zwanej Filipińską lub bardziej potocznie atakiem garażycy, która mnie tego wieczoru dopadła. :oops:
Zaskakująca metoda zmiany halsu dotyczyła pływadeł z rejonu Pacyfiku - Canoe Polinezyjczyków.
A Emil skomentował to z klasą i spokojem angielskiego lorda zamiast nazwać po imieniu: Dziękuję.
 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2008-05-13, 22:36   

<dzieki> , zawstydzasz mnie komplementami :oops: kolejny raz. A propos, byłem mało aktywny ostatnio ale musiałem złapać nieco oddechu i podgonić prace domowe. Zatem nie długo Zbyszku pozwole sobie nieco więcej popisać.
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Velonka
Porucznik


Posty: 115
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2008-07-15, 18:30   

Szanty
_________________

 
 
Velonka
Porucznik


Posty: 115
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2008-09-10, 21:49   

zbadano wrak
_________________

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-04-27, 15:16   ST do muzeum

Strona budowy Santisimy Trinidad do muzeum w Hawanie - od 2006 do stycznia 2009 + http://www.friendsofsanti...d.org/photo.htm - Galeria zdjęć (nieaktualne)

Po ukończeniu model trafił do muzeum

http://www.cubaplusmagazi...rns-havana.html

https://www.google.pl/img...iact=mrc&uact=8





Przy okazji linki do stron DeAgostini

https://www.deagostini.com/choose-country/
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu