SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
HMS Victory / Ivandrago / Dyskusje
Autor Wiadomość
Ivandrago
marynarz


Posty: 19
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2011-11-10, 20:20   HMS Victory / Ivandrago / Dyskusje



Witam na mojej relacji z budowy HMS Victory 1:84
Za namową Karrex-a zarejestrowałem się i zakładam swoją relację u Was.
 
 
REKLAMA

Posty: 165
Wysłany: 2011-11-11, 18:56   

_________________

 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2011-11-11, 18:56   

Cieszymy się i czekamy na publikacje :-)
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Tryton
Kontradmirał
Moderator


Posty: 536
Skąd: 3city
Wysłany: 2011-11-22, 14:04   

Z tego co się zorientowałem chcesz w swoim modelu zrobić oświetlenie, a co za tym idzie wykonać pełne uzbrojenie - karkołomne wyzwanie.
Rozumiem, że Twój model będzie wersją z 1805 roku, czyli znanego wszystkim wizerunku spod Trafalgaru i chyba najlepiej udokumentowanego (w necie sporo zdjęć Okrętu-muzeum w Portsmouth).
Dzięki kolegom, na naszym forum znajdziesz ilość i rozmieszczenie dział na poszczególnych pokładach >>HMS Victory - Armaty (niestety długości poszczególnych dział i lawet będziesz musiał po przeliczać sam)
np. wymiary 32-funtowego działa (pierwszy pokład działowy) znajdziesz na stronie HMS Victory
Przytoczę ten fragment:
    Długość działa, 9ft 6ins (2,90 m), mierzona od pierścienia bazowego do "pyska" (patrz post Emiliusa >> Armaty - są tam wszystkie wymiary, włącznie z kalibrem).
    Całkowita długość (wraz z gronem) to 10ft 3.3 / 4 in. (3,14 m - w skali 1:84 to będzie 37,4 mm).
    Na przełomie wieków XVIII i XIX działa miały różną długość, np. niektóre 32-funtówki miały 9ft długości (2,75 m).
    Kaliber:
    32 - 162,8 mm,
    24 - 147,9 mm,
    18 - 134,4 mm,
    prześwit 5,029 mm


Co do wymiarów i układu planek sporo światła rzucił ostatnio kolega Piotr >> Wymiary deskowania, z którego wynika, że na dolnych pokładach w modelu w skali 1:84 można przyjąć deskę o szerokości 3 mm i długości 80 mm.
Jeżeli będziesz chciał z większą dokładnością, to również możesz sobie po przeliczać ;-)

Tak jak Emilius, czekam na publikacje Twojej relacji.
_________________
Tryton




 
 
Ivandrago
marynarz


Posty: 19
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2011-11-27, 15:58   

:-) dziękuje za informacje - właśnie takie fora lubię, a nie szajs gdzie każdy się puszy jak paw :-)

Zna ktoś łatwą metodę odlewania???
coś co nie wymaga ołowiu :-)

Jak zmienić kolor czcionki, bo mnie strasznie denerwuje jasne literki na jasnym tle?
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-11-27, 16:29   Odlewanie i lawety

Ja takiej możliwości niestety nie mam (w panelu administracji nie ma takiej opcji), może Admin-założyciel mógłby na to coś poradzić, tego nie wiem.

Ivandrago napisał/a:
...
Zna ktoś łatwą metodę odlewania???
coś co nie wymaga ołowiu :-)
...

Temat o odlewaniu jest w dziale Odlewnictwo - domowym sposobem - wydzieliłem z relacji dla łatwiejszego znalezienia - może Ci się przyda.

Ivandrago napisał/a:
...
Nie wiem czy lawety robić z zapałek??? Tak jak na fotkach \zrobiłem jedną czy lepiej z tektury 1,5-2 mm
...

Jeżeli bierzesz pod uwagę tylko te dwie opcje, to ja przychylam się do zapałek (co drewno to drewno ;-) ), ale...
to jest chyba zbyt pracochłonne, co najmniej 244 sztuki.
    Pamiętaj, że burty z 1 numeru są do 12-funtówek. Łoże 24-funtówki jest większe, a 32-funtówki jest jeszcze większe
    (nie zajmowałem się jeszcze tym tematem szczegółowo, więc nie podam dokładnych wymiarów).

Zobacz relację na MSW - Model Ship World:
https://modelshipworld.com/
http://www.modelshipworld...p=242506#242506


Grubość burt.
W numerze 1 burty mają 2 mm grubości (to jest nieco za dużo), trzeba pamiętać, że grubość burty to średnica kuli danego działa (patrz >> Lawety).
Dla 12-funtówki to będzie ok. 117 mm (w skali 1:84 1,4 mm, dla 24 ft odpowiednio 1,8 mm, a dla 32 ft 1,9 mm)

Do wykonania lawet masz jeszcze kilka opcji.
• Ja będę robił ze sklejonych do odpowiedniej grubości płatków forniru lub odpowiedniej grubości obłogu (grubszy fornir od 1 do 3 mm), łączenia listew można naciąć małym brzeszczotem modelarskim.
• Burty można wykonać z drewnianych patyczków do lodów (mniej więcej odpowiednia szerokość i grubość), są przeważnie z buku. "Schodki" można wypiłować iglakiem lub małym brzeszczotem modelarskim i nożykiem.
• Można wykonać jedną z w/w metod "matrycę", odcisnąć w modelinie lub plastelinie i odlać domowym sposobem z Distalu lub żywicy (to tylko do wersji malowanej na kolor żółtej ochry lub drewnopodobny).
• To już tylko z obowiązku ;-) , kupno w sklepie modelarskim odpowiednich wielkości lawet
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Emilius
II Oficer


Posty: 165
Skąd: k/Opola
Wysłany: 2011-12-01, 02:56   

Ivandrago, przy okazji testowania czcionki zerknąłem na relację u ciebie , zastanowiło mnie dlaczego masz te gwoździe powbijane w pokład. Nie ma tam innej możliwości technicznej?
_________________
Pozdrawiam
Emil
 
 
Ivandrago
marynarz


Posty: 19
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2011-12-01, 10:57   

Na fotkach może jeszcze widać gwoździe ale w chwili obecnej wyciągłem wszystkie oprócz 4 ktore są na poprzecznym łączeniu pokładów. Sa praktycznie niewidoczne bo spiłowałem im łebki by nie wystawały
 
 
Ivandrago
marynarz


Posty: 19
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2011-12-05, 10:06   

Szukam materiału na deskowanie pokładu który doradzicie ?
limba:

olcha:

czeresnia europejska:

CDO klon amerykanski :

Jesion biały amerykanski:

brzoza:

jesion europejski:

dąb europejski:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu