SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Rysowanie planów (pseudo) digitalizacja
Autor Wiadomość
jaxa
Webmaster


Posty: 6
Skąd: Gdańsk (Gedania)
Wysłany: 2012-01-23, 12:23   Rysowanie planów (pseudo) digitalizacja

Rysowanie planów. Rewitalizacja planów

Po pierwsze nie opracowuję kursu (na razie nie [K] ;-) ), po drugie nie tylko do rewitalizacji programy te służą, a po trzecie chętnie pomogę (na ile będę potrafił) w ich opanowaniu :-)

Szanując prawa autorskie używam 3 bezpłatnych programów graficznych:
1. Inkspece - grafika wektorowa (odpowiednik Corela)
2. Gimp - grafika rastrowa (odpowiednik Photoshopa)
3. Irfanview - przeglądarka plików graficznych.



Irfanview - umożliwia szybkie przeglądanie plików, oraz drobne korekty (zmiana wielkości, retusz, wyostrzenie), ale jakoś nie mam zaufania do jakości zapisu, więc traktuję go przede wszystkim jako przeglądarkę.
Gimp - przede wszystkim stosuję do łączenia obiektów - umożliwia pracę na warstwach, wycinanie tła, zmianę nasycenia, przenikanie, oraz posiada narzędzia ułatwiające retusz, przez co przydatny jest do przygotowywania plików, a także stosuję go do prac końcowych i konwersji.
Inkspace - podstawowy program umożliwiający tworzenie grafiki wektorowej, czyli po prostu rysowanie. Korzystam tu przede wszystkim z narzędzi tworzących i modyfikujących krzywe Beziera, co umożliwia obrysowywanie linii ze skanów, tworzenie (za pomocą siatki, lub linii pomocniczych) dokładnych rysunków poszczególnych elementów, oraz dopasowywanie ich do siebie.

Dysponując skanem musimy liczyć się z niedokładnościami jakie należy poprawić, ale żeby rysunek był na prawdę dokładny należy go przerysować.

1. niedokładności skanu; 2. poprawka poprzez wycięcie elementu i przesunięcie; 3. odrysowanie z zastosowaniem krzywych

Zastosowanie krzywej Beziera. (Inkspace)
W programie Inkspace po otworzeniu skanu linii teoretycznych na wybranej wrędze wyznaczam prostą między dwoma skrajnymi punktami krzywej, a następnie manipulując nimi wyznaczam krzywą, dopasowaną do skanu.

Większość osób dodaje punkty/węzły na takiej linii, ja jednak ograniczam się do dwóch skrajnych i ustawiam je odpowiednio, co może jest bardziej czasochłonne, ale w mojej ocenie daje lepszy efekt (wystarczy porównać duże zbliżenia). W ten sposób wykreślam krzywą teoretyczną wręgi, na podstawie której następnie "instaluję" (rysuję) elementy które ją tworzą.

Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami, to dajcie znać - chętnie rozwinę temat, gdyż jak wspomniałem na początku PODSTAWĄ JEST KORZYSTANIE Z LEGALNEGO OPROGRAMOWANIA i warto je poznawać.
 
 
REKLAMA

Posty: 6
Wysłany: 2012-01-24, 08:20   

 
 
jaxa
Webmaster


Posty: 6
Skąd: Gdańsk (Gedania)
Wysłany: 2012-01-24, 08:20   

Może jednak krótka LEKCJA nr 1 - JAK PRZYGOTOWAĆ SKAN
Nie będę pisał skąd pobierać programy, bo każdy ma własne preferencje, ale warto pamiętać o ściąganiu wersji polskojęzycznych, bądź spolszczeń - to na prawdę ułatwia pracę.

W programie IrfanView otwieramy zdeformowany przez skanowanie fragment planów.
1. za pomocą kursora zaznaczamy zdeformowany fragment.
2. na górnym pasku wybieramy Edycja, a tam Kadruj (przytnij) zaznaczenie
3. zapisujemy wycięty element korzystając z opcji Zapisz jako, lub Zapisz (w katalogu pierwotnym) zmieniając nazwę pliku.


Mamy dwa pliki, jeden oryginalny i drugi będący jego fragmentem.

W programie Gimp
1. otwieramy plik oryginalny
2. korzystając z opcji Plik wybieramy Otwórz jako warstwy... i wklejamy oddzielnie wycięty fragment
3. ustawiamy we właściwym miejscu warstwę z fragmentem (możemy wesprzeć się lupą)
4. zapisujemy plik, korzystając z opcji Zapisz jako... (musimy pamiętać, żeby rozszerzenie było .jpg), klikamy dwukrotnie Zapisz, następnie Eksportuj.
http://tot.pl/boat/kurs_projektowania/no03.jpg
http://tot.pl/boat/kurs_projektowania/no04a.jpg


W ten sposób uzyskujemy poprawiony skan wybranego fragmentu naszych planów.

W następnej lekcji (o ile będzie zainteresowanie) rysowanie krzywych w programie Inkspace
 
 
S.M
III Oficer


Posty: 152
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2012-01-24, 15:46   

Super że dokładnie opisujesz jak to wszystko robić, są to bardzo pomocne informacje zwłaszcza na początku.
Bardzo lubię to forum,, co prawda nie wiele się tu pisze, ale jest tu zdecydowanie najwięcej konkretnych informacji do których zawsze można zajrzeć w razie potrzeby i tak też robię.
_________________
Pozdrawiam
S&M
 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-24, 17:48   

Oczywiście, że jest zainteresowanie.
Ponieważ jestem człowiekiem innej ery to do wyjaśnienia działania niektórych programów potrzebuję "kawy na ławę". Czekam na następne odcinki.
Ja już ściągnąłem programy i w wolnej chwili zacznę ćwiczyć.
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
jaxa
Webmaster


Posty: 6
Skąd: Gdańsk (Gedania)
Wysłany: 2012-02-01, 19:45   

Dawno mnie nie było (u mnie to zwyczajowe), ale przynajmniej mieliście czas na zeskanowanie wszystkich Waszych planów i ich poprawienie, mam nadzieję, że opanowaliście cały dotychczasowy materiał - taki "suchar" na dzień dobry (i proszę nie kłócić się na moich lekcjach) :) .

LEKCJA nr 2 - PODSTAWY TWORZENIA LINII
Oczywiście nie jestem nauczycielem, ani specjalistą od programów graficznych - dzielę się tylko swoją skromną wiedzą

Otwieramy program Inkspace i importujemy nasz skan.
1. możemy zmienić wielkość rysunku używając strzałek, aby zachować proporcje musimy równocześnie wciskać przycisk Ctrl.

2. powiększamy interesujący nas fragment korzystając z Lupy i jej opcji

3. za pomocą Pióra rysujemy linię (żeby zakończyć klikamy podwójnie) między dwoma wybranymi punktami. Możemy skorzystać z opcji wyboru koloru linii i jej grubości i stylu (ja klikam w miejsce zaznaczone czerwoną strzałką).

4. korzystając z edytora węzłów wyginamy prostą umiejscawiając kursor w miejscu wskazanym niebieską strzałką (możemy korygować ten punkt ustawiając krzywą w najbardziej właściwym położeniu)

5. po kliknięciu w węzeł otrzymujemy wektory, którymi manipulując ustawiamy naszą linię dokładnie tak jak wygląda ona na krzywej z naszego skanu. Sugeruję korzystać tylko z dwóch węzłów.

6. możemy teraz zdjąć naszą krzywą ze skanu i dalej z nią pracować lub opierając się na niej

Uwaga: w trakcie prac posługujemy się liniami pomocniczymi (wyciągamy je kursorem z linijek). Możemy je utworzyć przed rysowaniem prostej, lub po i dociągamy do niej węzły. Ja przy tych pracach stosuję największe powiększenie jakie jest możliwe.



Mam nadzieję, że wszystko nadal jest czytelne. Jeśli nie, to czekam na pytania, na które (o ile będę potrafił) chętnie odpowiem.
 
 
Tryton
Kontradmirał
Moderator


Posty: 536
Skąd: 3city
Wysłany: 2012-02-03, 21:12   

<beer> dla jaxy.

Mam do rozrysowania plany do archiwum Czarnej Perły i HMS Victory, więc opanowanie rysowania bardzo się przyda.
http://img267.imageshack.us/img267/8589/01nr20.jpg
Dziobowa część podłużnicy HMS Victory

Mam też rozrysowane pierwsze wręgi (symetria tego zestawu pozostawia wiele do życzenia).

Pokażcie swoje postępy, ja z ekranu zdjąłem za pomocą klawisza Prt Scr (Print Screena) i wkopiowałem do Painta.
Nie mam zdolności pedagogicznych jaxy, więc Wam nie opiszę, może jaxa się podejmie ;-)
_________________
Tryton




 
 
Ziółek
bosmat

Posty: 44
Skąd: Wrocław
  Wysłany: 2012-02-06, 20:32   

Dobre tłumaczenie Doctore :D
czekam na dalsze lekcje
Pozdrawiam
 
 
jaxa
Webmaster


Posty: 6
Skąd: Gdańsk (Gedania)
Wysłany: 2012-02-08, 19:18   

LEKCJA nr 3 - BIERZCIE I DZIELCIE SIĘ
Myślę, że nie ma sensu więcej opcji pokazywać. Chodziło mi o zainteresowanie Was tymi programami, bo sam z nich korzystam, są przydatne i zastępują profesjonalne narzędzia, a przede wszystkim są bezpłatne i LEGALNE. Jeśli ktoś je sobie zainstalował i zaczął testować, to z pewnością zapoznał się też z ich możliwościami, więc opisywanie dalszych kroków wydaje mi się zbędne.
Nie był to żaden kurs, a tylko podział na dwa posty prezentacji podstawowych zastosowań tych trzech programów pod kątem wykorzystania przy rewitalizacji planów ze skanów. Podział ten wynikał z tego, że chciałem jak najbardziej czytelnie pokazać co i jak - w pierwszym poście przygotowanie w programach IrfanView i Gimp, a w drugim obróbka w Inkspace. Formułę kursu zainicjował Karol i potraktowałem to raczej jako dowcip. W sieci można znaleźć różnego typu kursy, można kupić książki, tu chodziło tylko o pokazanie z jakich programów i w jaki sposób można korzystać, aby nie łamać prawa i osiągać pożądane efekty.
Tryton napisał/a:
Pokażcie swoje postępy, ja z ekranu zdjąłem za pomocą klawisza Prt Scr (Print Screena) i wkopiowałem do Painta.
Nie mam zdolności pedagogicznych jaxy, więc Wam nie opiszę, może jaxa się podejmie ;-)
Co do kopiowania, to można też wklejać Print Screeny do każdego z wymienionych wcześniej programów (ja stosuję formę Ctrl+v)
Bardzo podoba mi się inicjatywa kolegi Trytona - wklejajcie efekty swojej pracy, dzielcie się z innymi swoimi osiągnięciami i problemami na jakie napotykacie, wspierajcie się wzajemnie. Jeśli nie wiecie jak coś zrobić, albo coś Wam nie wychodzi - piszcie, na pewno ktoś kto wie jak to pokonać pomoże Wam, może będę to ja, może ktoś inny - nie ma to znaczenia.
Cieszę się, że są osoby zainteresowane tym tematem, z chęcią oddaję go w Wasze ręce i czekam na rozwój wydarzeń.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu