SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Rysowanie planów (pseudo) digitalizacja
Autor Wiadomość
Tryton
Kontradmirał
Moderator


Posty: 536
Skąd: 3city
Wysłany: 2012-02-09, 11:13   

jaxa napisał/a:
...
Tryton napisał/a:
Pokażcie swoje postępy, ja z ekranu zdjąłem za pomocą klawisza Prt Scr (Print Screena) i wkopiowałem do Painta.
Nie mam zdolności pedagogicznych jaxy, więc Wam nie opiszę, może jaxa się podejmie ;-)
Co do kopiowania, to można też wklejać Print Screeny do każdego z wymienionych wcześniej programów (ja stosuję formę Ctrl+v)
...

No i właśnie w swojej wypowiedzi użyłem słowa wkopiowałem (skrót klawiszowy Kopiuj Ctrl+C - bez plus) zamiast wkleiłem (skrót klawiszowy Wklej Ctrl+V), co jest określeniem ze wszech miar właściwszym dla czynności, którą wykonałem ;-)
_________________
Tryton




 
 
REKLAMA
Moderator

Posty: 536
Wysłany: 2012-02-13, 21:34   Rysowanie podłużnicy

 
 
Tryton
Kontradmirał
Moderator


Posty: 536
Skąd: 3city
Wysłany: 2012-02-13, 21:34   Rysowanie podłużnicy

W poście pokazałem rozrysowanie pierwszej, dziobowej części podłużnicy HMS Victory do mojego archiwum. Jak wiadomo części w kolekcjach zeszytowych są dostosowane do formatu zeszytu, i w przypadku podłużnicy składającej się z trzech części, trzeba je skleić.
W momencie kiedy sam będę wycinał elementy owrężenia (no i musimy dysponować odpowiednio długim materiałem na podłużnicę - ja będę robił z arkusza sklejki gr. 4 mm), wszystkie trzy części będę łączył w kompie w jedną.

Tak też zrobiłem z podłużnicą Czarnej Perły


Zastanawiam się nad wręgami do Victory, są też z trzech części, ale takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nieco materiału ;-) , hmmm... ale to dylemat nie na ten temat :lol:
_________________
Tryton




 
 
jaxa
Webmaster


Posty: 6
Skąd: Gdańsk (Gedania)
Wysłany: 2012-02-17, 09:05   Re: Rysowanie podłużnicy

Tryton napisał/a:
Jak wiadomo części w kolekcjach zeszytowych są dostosowane do formatu zeszytu, i w przypadku podłużnicy składającej się z trzech części, trzeba je skleić.
W momencie kiedy sam będę wycinał elementy owrężenia (...), wszystkie trzy części będę łączył w kompie w jedną.

Przyznam, że temat ten poruszałem z Karrexem tydzień temu (przed pojawienia się tego posta) i tak też tłumaczył sens rysowania elementów podłużnicy.
Co się tyczy łączenia rysunków jak i innych prac na krzywych Beziera, to oczywiście służą do tego odpowiednie narzędzia.

Może pochwali się ktoś swoją pracą z zastosowaniem omawianych programów i pokaże krok po kroku w jaki sposób łączy np. podłużnicę?
 
 
Ziółek
bosmat

Posty: 44
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-03-04, 19:11   

Czy mógłbyś więcej opisać jak to zrobić w GIMPie ?
pozdrawiam Tomek
_________________
" ... Lepiej umrzeć stojąc niż żyć na kolanach ... "
 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-03-05, 23:08   

Z tego co się orientuję, w GIMPie tego nie zrobisz. GIMP jest odpowiednikiem PhotoShopa, a więc raczej do obróbki grafiki rastrowej a nie wektorowej (w każdym wypadku plik wynikowy jest zawsze rastrowy). Tworzyć, modyfikować, łączyć i dzielić obiekty zbudowane z krzywych Beziera można wyłącznie w programach do obróbki grafiki wektorowej, jak np. Corel, wspomniany InkSpace czy Adobe Illustrator (ten ostatni jest programem do składu więc doskonale obsługuje grafikę tak wektorową jak i rastrową ale w zamian za to jest absurdalnie drogi).

Jeżeli chciałbyś zlecać wycinanie elementów laserem, czy inną cyfrową obrabiarką, zaleca się dostarczanie prac w wektorach.

Zatem - GIMP odpada.

Wczoraj zainstalowałem sobie ten InkSpace - fajny programik i dość łatwy w obsłudze. Jak znasz Corela, to w ogóle luzik.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Ziółek
bosmat

Posty: 44
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-03-05, 23:10   

Dzięki wielkie za podpowiedź
pozdrawiam Tomek
_________________
" ... Lepiej umrzeć stojąc niż żyć na kolanach ... "
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu