SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Czarna Perła] Dyskusje / raikonen
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-02-29, 14:46   Dychtunek

Pierwsza sprawa - uaktualniłem linki do relacji Tomka [wurcelstock] (z poprzedniego postu o czarnym kartonie).

Masz bezpośredni link do relacji (postudiuj ;-) ):
http://www.koga.net.pl/fo...?p=30917#p30917



Druga sprawa - też nie posiadam narzędzi do cięcia DRZEWA, to mają drwale ;-) , nam wystarczą narzędzia do obróbki DREWNA
http://santisimatrinidad....php?p=1638#1638

Metoda z kartonem.
Bierzesz listwy w pakiecik, szlifujesz (wyrównujesz) jak w pokazie Emila i naklejasz czarny karton (arkusiki do kupienia w sklepach papierniczych, dla ucznia, dla plastyków - podaje sklepy jakie są w Gdyni). Jeden dłuższy bok i jeden krótszy. Po wyschnięciu rozcinasz żyletką lub nożykiem.

Metoda z kredką.
Bierzesz listwy w pakiecik, szlifujesz (wyrównujesz) jak u Emila, nie smarujesz klejem (w metodzie z markerem, nakłada się klej aby zabezpieczyć [zaimpregnować] drewno przed niekontrolowanym wsiąkaniem tuszu z markera).
Przy kredce jest to zbyteczne.
Mogą to być kredki szkolne (rysowałem krawędzie właśnie taką czarną szkolną kredką). Używałem sepii - kredki akwarelowej, bo akurat w szkolnych nie miałem tak ciemnego brązowego, teraz już mam i też stosuję szkolną. Dodam jeszcze, że dla wzmocnienia intensywności krycia lekko nawilżam wkłady (grafity) kredek.

Metoda z nitką (jest chyba najbardziej pracochłonna).
Można użyć zwykłej, bawełnianej czarnej nici do szycia. Można bawić się w podbarwianie na kolor jaki chcemy, ale to nie ma sensu, za dużo roboty. Nitka jest cienka, więc nadaje się do pokładów z forniru (przy grubszych listwach, to już trzeba kombinować jak to wypełnić).
Ja nitkę impregnuję w Caponie tzn. zanurzam na kilka minut, żeby dobrze wsiąkł w nitkę (po wyschnięciu można nawet szlifować). Wyjmuję z Caponu w ten sposób, że ciągnę nitkę po krawędzi puszki dociskając pędzlem, po wyjęciu przeciągam przez szmatkę, aby pozbyć się nadmiaru lakieru i zostawiam do wyschnięcia.
Nitkę można wklejać na dwa sposoby.
Najpierw przyklejasz deski z odstępami, przy pomocy kartonu czy listewki dystansującej (grubości nitki), a potem w szpary wklejasz nić (czyli podobnie jak prawdziwy dychtunek).
Drugi sposób to wklejanie nici w trakcie wklejania listew, czyli przyklejasz listwę (deskę pokładu), na krótszy bok kleisz nitkę i następną listwę. Nadmiar nitki odcinasz. Itd. na całej długości. Potem kleisz listwy obok. Smarujesz klejem przy samej krawędzi, kładziesz nitkę i doklejasz listwę i tak idziesz drugi rząd, a potem kolejne.

Najprościej weź dwie listewki, pomiędzy wsadź nitkę i tak to ma wyglądać tylko z użyciem kleju ;-)
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 70
Wysłany: 2012-02-29, 17:58   

 
 
raikonen
Midszypmen


Posty: 70
Skąd: Stargard
Wysłany: 2012-02-29, 17:58   

Hehe dziękij wkońcu poznałem różnicę między drzewem a drewnem :oops: no ale człowiek uczy się całe życie dziekij właśnie o mniej więcej taki opis mi chodziło. Mam trochę tego forniru z którego robię pokład wytne więcej desek i spróbuje różnych technik zobaczę jak to będzie wyglądało i wtedy wybiorę. Dziękij za pomoc
pozdrowienia
_________________



raikonen
 
 
Tryton
Kontradmirał
Moderator


Posty: 536
Skąd: 3city
Wysłany: 2012-03-04, 11:59   Pokład

raikonen napisał/a:
...
Pomalowałem też krawędzie pokładu fałszywego będzie widoczny z jednej strony więc powinno dobrze wyglądać pomalowane
...

Po wpasowaniu części pokładu, sprawdź czy nie trzeba będzie podszlifować krawędzi do kształtu kadłuba (na trasowanych wręgach), żeby nie przeszkadzało przy poszywaniu.
_________________
Tryton




 
 
raikonen
Midszypmen


Posty: 70
Skąd: Stargard
Wysłany: 2012-03-09, 13:07   

Witam,
poprawiłem skosowanie, zrobiłem też wypełnienie na dziobie, no i okazało się że muszę przeszlifować pokłady, przynajmniej między pierwszymi wręgami, hehe człowiek uczy się na błędach, niedługo wrzucę kilka fotek do relacji.

I jeszcze jedno pytanko: czy zrobienie wypełnienia na całości szkieletu, tak jak to zrobił Japończyk, nie będzie kolidowało z dalszą budową?
Zrobiłem wypełnienie na dziobie, niedługo wrzucę fotki, teraz zastanawiam się czy nie zrobić wypełnienia na całości?

Pozdrawiam
_________________



raikonen
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-03-09, 14:05   Wypełnienie między wręgami

Witaj.
Do linii pierwszego pokładu żadnej kolizji nie będzie. W kolekcji na poszycie mogą być listewki 2 lub 3 x 5 mm, więc będzie z czego wyrównywać, więc to wypełnienie nie jest niezbędne, ale ... może być pomocne.
Jeżeli listewki poszycia nie będą krawędziami do siebie sklejone, wtedy w trakcie wyrównywania (szlifowania, cyklinowania) będą się uginać między wręgami i poszycie może nie wyjść tak, jakbyśmy chcieli (wypełnienie to uniemożliwi).

Takie wypełnienie między wręgami "robi" za pierwsze poszycie. Ja w kadłubie galeonu SJB dokładnie takie wypełnienia robiłem (z balsy) i polecam, wtedy drugie poszycie łatwiej się układa i może być nawet z forniru, bo kadłub jest już pięknie wyprofilowany i nie trzeba drugiego poszycia już tak bardzo wyrównywać.

Jest to dodatkowa robota (niekonieczna ale przydatna), ale i dodatkowe doświadczenie. Na wypełnienie polecam jednak tzw. miękkie gatunki drewna (modelarska balsa, wawa vel samba, czy nasze rodzime gatunki lipa, brzoza czy olcha). No ale jak użyjesz tego MDF-u to też wielkiej tragedii nie będzie ;-)
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
raikonen
Midszypmen


Posty: 70
Skąd: Stargard
Wysłany: 2012-03-09, 15:26   

Wypełnienie na dziobie zrobiłem z pozostałych kawałków mdf, na pozostałe będę musiał się zaopatrzyć w balsę albo inny gatunek drewna, bo mdf-u za dużo już nie zostało. Odwiedzę stolarnię u mnie w mieście, bo takowa jeszcze istnieje i zorientuję się czy mogę u nich nabyć potrzebne mi drewno i postaram się zrobić wypełnienie na całości. Bo uważam że jeżeli nawet jest to nie do końca potrzebne, to jednak doświadczenie nabyte przy tym, zaowocuje przy następnych modelach :-P
_________________



raikonen
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-04-24, 18:05   Małe otworki - wiercenie / Deskowanie

raikonen napisał/a:
...
jeżeli robisz kołkowanie, to czym wiercisz te małe otworki?
...

Nie odpowiem Ci na wszystkie pytania, które zadałeś Rufiemu, ale na temat wiercenia znajdziesz w temacie
» Wiercenie otworków
http://santisimatrinidad....php?p=3222#3222

Deskowanie


raikonen napisał/a:
...
Podałbyś szerokość i długość deski?
...

Z obliczeń proporcji Japończyka, sugerowałbym 5 mm szerokości i 140 mm długości.
W poście
http://santisimatrinidad....php?p=2681#2681
był błąd długości :oops: , ale już poprawiłem.
Układ deskowania można wzorować na McGowanie z "HMS Victory, Her Construction, Career and Restoration" (tu dzielisz deskę na 4 części, układ powtarza się co 3 deski) albo na "The anatomy of Nelson's ships" C. Nepean Longridge'a (dzielisz deskę na 5 części i układ powtarzasz co 4 deski - tak zrobił mellpapa).
Rysunki znajdziesz w poście Piotrasa:
http://santisimatrinidad....php?p=3237#3237

Japończyk zrobił lustrzane odbicie na osi pokładu, ja bym robił ciągły układ. Z lustrzanym odbiciem na środku (osi pokładu) robią się dziwne rzeczy.
Ale każdy zrobi jak uważa, jest to model "fantazy", więc może odbiegać od rzeczywistości :lol:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
raikonen
Midszypmen


Posty: 70
Skąd: Stargard
Wysłany: 2012-05-08, 20:33   [Czarna Perła]

Witam,
właśnie takiej długości i szerokości powycinałem deski na pokład. Wyciąłem je z forniru z klonu i teraz zastanawiam się czy nie zmienić ich na jakiś ciemniejszy fornir np. orzech amerykański, bo moja Perełka będzie na styl filmowy czyli czarna ;-) sprawa do przemyślenia :-P
Niestety do pierwszego lipca jestem w Niemczech, musiałem wyjechać zarobić trochę grosza, więc chwilowo budowa Perły u mnie stanęła w miejscu :-(
Pociesza mnie to, że jak wrócę, to będę miał sporo pracy przy modelu, bo trochę numerów się nazbiera przez te dwa miesiące, a i może u kolegów w relacjach jakieś fajne pomysły się podpatrzy.
A co do tej wręgi, to ja przed robieniem wypełnienia przykładałem listewkę po całej długości i przylegała ok. Nie skończyłem jeszcze wypełniać i nie doszlifowałem jeszcze do odpowiedniego kształtu, jak skończę to wszystko powinno być ok.
Pozdrawiam wszystkim i z wielką ciekawością śledzę Wasze relacje, bo w końcu coś w temacie Perły się ruszyło,
pozdrawiam wszystkich
AHOJ
_________________



raikonen
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu