SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[HMS Victory] Dyskusje / marek11610
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-04-10, 23:55   Okna, ster

Bardzo skąpo zaprezentowałeś swój model, więc odniosę się do tego co widzę.
Szprosy okienek na pawęży powinny być delikatniejsze (cieńsze). Piszesz, że mają 1 mm to daje w rzeczywistości 8,4 cm. Te szprosy mają 4 do 5 cm góra.

Jak znajdę fotkę z Victory to wstawię, na razie z Bounty.

VICTORY


Zerknij do naszego poradnika
http://santisimatrinidad....c.php?p=720#720
gdzie przedstawiłem metodę robienia okien z forniru 0,5 mm (może coś Ci to zasugeruje).

Czy ta bukowa płetwa sterowa to jest "produkt" finalny, czy zamierzasz coś jeszcze z nią robić?
Płetwa to nie był monolit, tylko składała się z kilku elementów.
W instrukcji polecają narysować te elementy (bale) ołówkiem (dla bardziej zaawansowanych naciąć nożykiem :lol: ).
Wydawca napisał/a:
...
Ster liniowca Victory składa się z pionowych bali. Imitacje linii spoin między balami wyrysuj ołówkiem, jeśli zdecydujesz się pozostawić ster w naturalnym kolorze i nie pokrywać go miedzianymi płytkami. „Schodkowy” kształt tylnej krawędzi płetwy sterowej ułatwi wyrysowanie linii podziału. Muszą one z sobą licować po obu stronach. Aby nadać płetwie bardziej realistyczny wygląd, możesz ewentualnie przeciągnąć ostrym nożykiem po wyrysowanych długich liniach podziału.
...

Ja na ster do ST naklejałem paski forniru imitujące te bale.


Daj więcej zdjęć do relacji, to jeszcze się do czegoś przyczepię ;-) :lol:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 254
Wysłany: 2012-04-11, 08:05   

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-04-11, 08:05   

Karrex te wcięcia na sterze pod zawiasy też oklejałeś fornirem czy może bejcą malowałeś?
Przepraszam Marek że trochę Ci zaśmiecam wątek.
_________________

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-04-11, 12:12   Ster

piotras napisał/a:
...
te wcięcia na sterze pod zawiasy też oklejałeś fornirem czy może bejcą malowałeś?
...

Płetwę wycinałem z merbau (fajny czerwono-brązowy kolor, wada bardzo twarde drewno), więc nie bejcowałem - nie było takiej potrzeby, ale faktycznie oprócz boków oklejałem też tylną część (tych wycięć nie oklejałem - nie będą w ogóle widoczne).
http://santisimatrinidad....c.php?p=503#503


Płetwę można wykonać z każdego gatunku drewna (nawet kartonu) i okleić fornirem (takim jakim wykańczamy nasz model) z widocznych stron (boki i tył), a od strony zawiasów (styku ze stewą) można zabejcować lub również okleić (tylko dla hardcorów ;-) ).
Oklejanie zaczynamy od tyłu (wąskich boków, jeżeli oklejamy całość), a następnie boki płetwy. Jeżeli zrobimy odwrotnie będziemy mieć widoczną "obwódkę":

fragment płetwy i stewy modelu Santa Maria kol. RomkaS

Po wyschnięciu krawędzie lekko załamujemy i zabezpieczamy lakierem lub werniksem.

Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, mianowicie profilowanie steru.
Płetwa powinna być szersza u góry a węższa na dole, tak samo stewa rufowa.
Stewa dziobowa ma to profilowanie odwrotnie tzn. zwęża się przy galionie (Anatomy of the ship. HMS Victory).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-04-11, 17:13   

Szkoda że wcześniej się o to nie spytałem. Już mam kil i stewe rufową tak oklejoną jak napisałeś żeby nie robić <sorki> <ouch>
_________________

 
 
marek11610
Porucznik


Posty: 101
Skąd: Poręba Wielka
Wysłany: 2012-04-11, 17:18   [HMS Victory]

Karrex, już dużo czasu nad tym spędziłem i dużo zrobiłem, więc pozostawię tak jak jest :-)
W następnym modelu już zrobię lepiej :-P
Ale tak patrzę to jest dobrze, będę robił umeblowanie w swoim Vitku i będzie wszystko widać dobrze :-) Z upływem czasu, biegiem lat coraz to piękniejsze modele będę wykonywał, początki są najgorsze, dopiero człowiek się uczy. Chyba to było w 6 klasie podstawówki co pierwszy model zrobiłem z kartonu, pomalowane farbami plakatowymi heh maszty, wszystko było :-) szkoda, ale już go nie ma :-/ myślę, że moim następnym modelem będzie La Soleil Royal lub San Felipe, chyba dobrze napisałem :-)
Wielkie dzięki za wszelaką pomoc, w przyszłości mi to się w 100% przyda.

A co do płetwy (steru). Płetwę robiłem sam, właśnie wiem, że dzieli się ona i ma mieć te linie. Więc wymyśliłem tak, że okleję płetwę fornirem (parę elementów z forniru) i tam gdzie ma być ta linia (wgłębienie) to wezmę i przesunę troszkę następny wycięty element z forniru i tak dalej :-) no i powinno być to wgłębienie, a wcześniej całą pletwę pomaluje bejcą :-)

Zrobię parę fotek, nie wiem kiedy, nie mam takiego aparatu, żeby wyszły super.
Do niedzieli coś wstawię :-)

POzdro
_________________
HMS Victory& flight dutchman& sovereign of the seas



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-04-11, 19:19   

piotras napisał/a:
...
mam kil i stewę rufową tak oklejoną jak napisałeś żeby nie robić
...

Jeżeli chodzi o kil to nie jest taka tragedia, na Victory był jeszcze falszkil :lol: Na stewie trochę przysłonią zawiasy ;-) (RomekS usprawiedliwia to rozwiązanie, że jest wykonalne dla początkujących, więc nie masz sobie nic do zarzucenia i przestań bić głową w ścianę, bo krzywdę sobie zrobisz ;-) ).

marek11610 napisał/a:
...
będę robił umeblowanie w swoim Vitku i będzie wszystko widać dobrze
[...]
moim następnym modelem będzie La Soleil Royal lub San Felipe
[...]
tam gdzie ma być ta linia (wgłębienie) to wezmę i przesunę troszkę następny wycięty element z forniru i tak dalej :-) no i powinno być to wgłębienie, a wcześniej całą pletwę pomaluje bejcą
...

Marek, jeżeli robisz meblowanie w kabinach admiralskiej i kapitańskiej to pomyśl o możliwości zdejmowania pawęży (jakiś patent, mam ten sam dylemat i też to będę starał się jakoś rozwiązać), bo przez te okienka to się niewiele zobaczy.

Co do następnego modelu, to wybieraj taki, który ma dobre plany, jest dobrze udokumentowany i ma dobre relacje z budowy, na których można się wzorować. San Felipe raczej odradzam, jako "wymysł" modelarski. Takimi modelami są też Galeon - San Juan Bautista i Santisima Trinidad i wiem ile wymaga wysiłku, żeby cokolwiek poprawnie zrobić, a nie ma żadnego wzoru.

Imitacja bali steru. Bejcowanie bukowego monolitu, zdecydowanie tak. Naklejanie forniru również tak, ale przesunięcie to już niekoniecznie, wystarczy krawędzie listew forniru lekko szlifnąć pod kątem. Po złożeniu dadzą odpowiednią faskę. Z przesunięciem, może wyjść Ci nierówny lub za szeroki dystans i nie będzie to dobrze wyglądało.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
marek11610
Porucznik


Posty: 101
Skąd: Poręba Wielka
Wysłany: 2012-04-11, 21:23   [HMS Victory]

Dzięki wielkie za rady. Moim zdaniem powinno widać wszystko, a jak nie będzie mi odpowiadać to zmienię :-P

Takie coś będę robił, wzorował się na tych zdjęciach i Vitku DORIS :-)



_________________
HMS Victory& flight dutchman& sovereign of the seas



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-04-11, 21:37   Kluzy

Nie wiem czy masz wzór tych kluz.
Określenie właściwych odległości nie powinno być problemem :lol:


_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu