SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Czarna Perła] Dyskusje do stoczni u Rufiego
Autor Wiadomość
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-18, 09:33   

Wykałaczki nie mogą być z bambusa. Zanim zaczniesz na modelu spróbuj, jak wychodzi, na kawałku listewki.
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
REKLAMA

Posty: 70
Wysłany: 2012-04-24, 11:48   [Czarna Perła]

 
 
raikonen
Midszypmen


Posty: 70
Skąd: Stargard
Wysłany: 2012-04-24, 11:48   [Czarna Perła]

Hej, czym malowałeś pokład? Deskowanie wyszło bardzo fajnie - fornir to orzech amerykański? Podałbyś szerokość i długość deski? Moja Perełka też ma być na wzór filmowej ;-) Jak tam kołkowanie, podejmujesz się czy odpuszczasz? Sory za te dziwne pytania ale mam jeszcze jedno, jeżeli robisz kołkowanie, to czym wiercisz te małe otworki?
_________________



raikonen
 
 
Rufi
II Oficer


Posty: 167
Skąd: Berlin
Wysłany: 2012-04-24, 19:41   [Czarna Perła]

Dzięki, fajnie że Ci się podoba. A więc fornir moim zdaniem również, jest to orzech amerykański, jednak nie mogę dać 100% pewności i już wyjaśniam dlaczego.
Po pierwsze nie jestem specjalista w tej dziedzinie, sądzę tak tylko i wyłącznie z opisów i porównań na internecie.
Po drugie fornir kupiłem na ebay, który był pod nazwą - fornir srebrno-szary - oczywiście od razu zainteresowałem się co to za rodzaj drzewa i napisałem wiadomość do sprzedawcy. Jednak okazało się, że sprzedawca to tylko pośrednik i niema bladego pojęcia co to za drewno, napisał mi tylko, że fornir jest sprowadzany z Włoch i jest pomalowany i polakierowany. Ze względu że kolor mi odpowiadał i zaoszczędza mi roboty dobierania tysiąca kolorów, to go kupiłem.
Deski na początku chciałem ciąć 5x50 mm, ale jednak po małym przeskalowaniu i próbie uznałem, że są za małe i ostatecznie zrobiłem 5x100 mm. Poukładałem, przykleiłem i przeszlifowałem tak, aby pył zapełnił niedociągnięcia, coś w stylu fugi (również aby ściągnąć klej po moich paluchach :-P ) a następnie polakierowałem lakierem bezbarwnym do drewna. Co do kołkowania na pewno widziałeś, że zastanawiam się nad tym od dłuższego czasu, robiłem próbę wbijając najgrubszą igłę żony :-P jaką znalazłem, a potem wykałaczki w to miejsce - wychodzi, ale na dłuższą metę palce bolą. Głównym problemem było to, że na moim ciemnym pokładzie wykałaczki mocno się odróżniają, co już mi polecił Janek, żeby spróbować je zafarbować w tuszu (jeszcze do tego nie doszedłem). W każdym bądź razie ostatecznie stwierdziłem, że jeżeli znajdę taką miniaturową wiertarkę to kołkowanie wykonam, jeśli nie to następne pokłady zrobię, a ten odpuszczę ponieważ już się pospieszyłem i pokład przykleiłem, a nie chcę przez przepadek użyć za dużo siły i coś spiep... <cenzura> . moje ręce jeszcze nie są przyzwyczajone do tak delikatnych rzeczy. To chyba na tyle co mogę napisać o moim wykonaniu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia, jak co pisać, musimy się dzielić doświadczeniami :-P
_________________
Rufi

"... w życiu liczą się tylko chwile..."

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-04-27, 12:44   Re: [Czarna Perła]

Rufi napisał/a:
...
Co do kołkowania na pewno widziałeś, że zastanawiam się nad tym od dłuższego czasu, robiłem próbę wbijając najgrubszą igłę żony :-P jaką znalazłem, a potem wykałaczki w to miejsce - wychodzi, ale na dłuższą metę palce bolą.
...

"Najgrubsza igła żony" ok, ale w uchwycie i nie do robienia otworów (bo wbijana igła "rozszczepi" drewno, fornir), ale raczej do trasowania. Do otworków to jednak polecam wiertełka i ręczne lub mechaniczne wiercenie :lol: .

uchwyt na miniwiertła lub igłę krawiecką (cerę).

igły (osadzone w drewnianym uchwycie) i szpikulce do trasowania.

Co do kołkowania, to można zrobić z tego samego forniru co deskowanie (to opisywał Emil), ale myślę, że fornir 0,6 mm jest za cienki i ze względu na strukturę być może nie udałoby się przeciągnąć przez "przeciągarkę", może gdyby to był obłóg (powyżej 1 mm), ale też nie ma tej pewności.
Jest jeszcze metoda imitacji kołków za pomocą igły lekarskiej.
Tylko igłę trzeba niestety odpowiednio przygotować (podostrzyć i też w uchwyt ;-) ).

Jest jeszcze ostateczność, można zrobić ołówkiem (miękkim B) lub kredką rysunkową czarną.

Cytat:
...
spróbować je zafarbować w tuszu (jeszcze do tego nie doszedłem)
...

W jakiejś relacji ( http://shipmodeling.ru/ ) spotkałem się z moczeniem wykałaczek w czarnej farbie

ale nie wiem jak długo trzeba moczyć aby farba wniknęła aż do "rdzenia".
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-08, 17:13   

Jak to wszystko podświetlisz będzie pięknie wyglądać. <super>
Ja wyposażenie dolnych pokładów umocuję dopiero na etapie kiedy nie będzie trzeba manipulować całym kadłubem. Boję się, że przy różnych przewrotkach mogą się pourywać beczki, szczególnie te ciężkie, metalowe. Co do ilości masz rację, że więcej elementów będzie sprawiać lepsze wrażenie. Przecież musieli mieć dużo beczek aby nie wyschnąć na wiór w dalekich rejsach. <alejaja>
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
Rufi
II Oficer


Posty: 167
Skąd: Berlin
Wysłany: 2012-11-13, 10:21   

Janku wielkie dzięki, paczka jak mówiłeś w poniedziałek dotarła do mnie. Na spokojnie zbieram teraz sprzęt jeszcze raz 10 razy czytam twoje porady i relacje... i będę powoli próbował nadać Perelce trochę światła w mroku. Ja również jeszcze tych elementów nie przyklejałem narazie bawiłem się w malowanie i ewentualnie koncepcje ustawienia. W obecnej chwili kończę deskowanie drugiego pokładu i zbieram osprzęt do lutowania żeby zabrać się do oświetlenia i w wolnej chwili próbuje parę beczek wydłubać na spokojnie. Tak wiec roboty nie brakuje - strachu jeszcze więcej ze coś "zrypie" no cóż trzeba się w końcu nauczyć nowych rzeczy...
_________________
Rufi

"... w życiu liczą się tylko chwile..."

 
 
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-13, 11:41   

Cieszy mnie, że wszystko dotarło. Przed wysłaniem, teoretycznie sprawdziłem wszystkie diody, ale że licho nie śpi, przed wlutowaniem sprawdź każdą diodę. Śmiało możesz włożyć dłuższa końcówkę diody w środek wtyczki a krótszą dotykając zewnętrznej części wtyczki. Dioda powinna świecić.
Miłej zabawy z budowaniem instalacji oświetleniowej.
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
Rufi
II Oficer


Posty: 167
Skąd: Berlin
Wysłany: 2012-11-22, 22:05   [Czarna Perła] Lutowanie

Boże święty i drogi, od dziś kłaniam się z kilometra tym co robią w swoich statkach oświetlenie.
Jestem pełen podziwu, uznania i oddaje wam hołd... Już chyba dobrych parę miesięcy próbuję moją Perłę "oświecić", pomijam już fakty że w ogóle nie znam się na elektryce, spaliłem ze sto diod przy samej instalacji i mam ręce jak wieloryby z aktywną epilepsją...
Dzięki Jankowi (jeszcze raz dziękuję) otrzymałem paczuszkę z wszelkimi częściami do instalacji - dziś nazwałem tę paczuszkę "puszka pandory", bo w życiu tak mała rzecz nie położyła mnie na kolana, a te diody tak...
Pierwszy raz w życiu miałem lutownicę w ręku i pracę z nią mogę nazwać tak ... <cenzura> <cenzura> <cenzura> <cenzura> <cenzura> jak wyście te mikro druciki polutowali???
A jak już widzę u Janka pięknie poprowadzoną instalację wzdłuż belek, to ryczeć mi się chce...
Nic... pól dnia walki, oczy przekrwione i maleńkie jak pineski, kark mówi mi <cenzura> a moja cierpliwość wyzionęła ostatnie tchnienie... Idę na film jakiś albo spać, nie wiem ... to nie na moje nerwy, jutro będę dalej walczył jak tylko naładuje mocy trochę.
_________________
Rufi

"... w życiu liczą się tylko chwile..."

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu