SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Szalupa 2 / Relacja z budowy
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-02-13, 22:52   Szalupa2 - Ławki wioślarzy

Ławki wioślarzy

Zrobiłem kartonową symulację usytuowania ławek.
Bez kołowrotu można zrobić 10, ale nie chcę pozbawiać mojej szalupy tego elementu, więc zrobię 9 ławek (pan Krzysztof pisał, że było 9 - 10 ławek).
Myślę, że zmniejszenie obsady o dwóch wioślarzy nie spowoduje utraty dzielności morskiej ;-)




W pierwszej szalupie ławki miały ok. 5 mm szerokości, w tej mają ok. 4 mm
(piszę ok. gdyż jasny fornir ścieniałem na "oko" i nie ma idealnej grubości na wszystkich ławkach - no cóż, ręczna robota :-) ).

O ilości i rozmieszczeniu ławek powinienem pomyśleć wcześniej, na etapie kopyta.
Przystępując do robienia drugiej szalupy powinienem wypełnić kopyto (nie wręgi, a monolit)
i odległości między wręgami szalupy powinny być mniejsze (z ok. 5 mm na 4,3 mm).

Przy admiralskiej zapewne to uwzględnię :-)

Zmieniłem kolejność wklejania, najpierw podpórki ławek i pod stopy wioślarzy, a następnie ławki.







cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2011-02-18, 15:06   Szalupa2 - ławki

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-02-18, 15:06   Szalupa2 - ławki

Ławka z obejmą masztu





Okucia pokazywałem przy budowie pierwszej szalupy




cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-02-19, 18:27   Szalupa2

Kontynuacja

Pozostałe ławki.





Ostatnia ławka wklejona i poszelakowana całość





cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-02-24, 01:03   Szalupa2

W tej szalupie wkleiłem poprzeczne wzmocnienia ławek (podpatrzyłem we francuskich modelach), następnie węzłówkę dziobową i ławkę z obejmą masztu (w drugiej szalupie chciałem zrobić jak na planie z "Mondfeld'a" - ławka jest montowana na parapecie szalupy dwoma obejmami, ale zrobiłem jak w pierwszej).








cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-03-21, 22:32   Szalupa2 - Parapet

Kontynuacja

Skleiłem trzy warstwy forniru (sklejka) i wyciąłem parapet na wykończenie burty. Nawierciłem w parapecie i burcie otwory ø = 0,5 mm na szpilki, którymi będę utrzymywał parapet we właściwym miejscu w czasie klejenia.
Klejenie - parapet "przyszpiliłem" i do ściągnięcia użyłem cienkich gumek i patyków do lodów.




Po sklejeniu zakołkowałem drutem miedzianym ø = 0,5 mm (w poprzedniej mosiężnym)




cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-03-26, 00:02   Szalupa2 - dulki

Dulki

Na parapety wkleiłem wzmocnienia dulek i nawierciłem otwory na kołki (jak w dyskusjach).









cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-12-13, 22:22   Szalupa 2 kontynuacja



Wysyłając kolegów waloryzujących łodzie okrętowe Soleil Royal do moich wątków, zdecydowałem, że przy okazji zbliżającej się 10 rocznicy :shock: odświeżę temat.
Zauważyłem też brak zdjęć, więc odświeżyłem posty i uzupełniłem zdjęcia.

W tym wątku zatrzymałem się na dulkach i krążkach (dziobowym i rufowym), niewiele pracy, więc zdecydowałem, że to skończę, zwłaszcza, że wzorowałem się na francuskiej chaloupe.

Zaskoczyło mnie jednak, że nie zachowałem jednakowych odległości między ławkami (jak to widać na planach i modelach)



- pomiędzy 5 a 6 (z jarzmem masztu, patrząc od dziobu) jest większa niż między pozostałymi.



Z relacji wynika, że na tamtym etapie budowy zamierzałem robić kołowrót i taki sam żurawik na rufie jak przy pierwszej szalupie, tylko bez błędnych szybów.



Jak pamiętam takie elementy były na planiku z neta i zrobione w szalupie modelu do muzeum w Hawanie,



ale przy tej szalupie rezygnuję z nich i teraz tej luki nie da się niczym wyjaśnić. Gdyby była między 6 a 7 ławką, dałoby się usprawiedliwić miejscem dla obsługi fałów i optycznie jarzmo zmniejszałoby tę odległość, ale tak jest jakoś dziwnie.
Ponadto ławki w chaloupe były łukami (jak pokładniki ;-) ).
Chcąc nie chcąc zdecydowałem, że przeprowadzę korektę. Denaturatem namoczyłem wszystkie spoiny ławek z burtami i bardzo ostrożnie zdemontowałem ławka po ławce, bez większych szkód.




Dokumentując pokażę poszycie dennoburtowe




i odklejone ławki, które wykorzystam powtórnie - już je wygiąłem.



Zdemontowałem też oparcia nóg wioślarzy.



Na koniec zrobiłem wizualizację nowego usytuowania ławek.



cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2021-01-05, 22:22   

Zdemontowałem dziobową ławkę z jarzmem.



Zdecydowałem się wyeksponować kilson/nadstępkę.



Przymiarka ławek, większość zmienia swoje miejsce, szczególnie ławka dziobowa jest przesunięta ku rufie, więc spróbuję ją wydłużyć (jak to się nie powiedzie, zrobię nową, tak samo pozostałe).



Skoro to nie była kwestia tylko ławek, ale również gretingów, poszedłem za ciosem i ponownie odkleiłem listewki. Dopasowałem i wkleiłem listwę nadstępki.




Na kartonie rozrysowałem szablon nowego poszycia.



cdn.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu