SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Cięcie forniru - gilotyna
Autor Wiadomość
Janek
Admirał Białej Flagi


Posty: 991
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2011-09-23, 12:04   Cięcie forniru - gilotyna

Noranda napisał/a:
...
Jak ciąć fornir, żeby nie pękał i czy go najpierw moczyć, czy naklejać na niego taśmę samoprzylepną z rysunkiem planki?
...

U mnie też zrodziło się pytanie jak pociąć fornir. Na różnych forach różne sposoby. Mnie zainteresował temat cięcia za pomocą gilotyny do papieru. Mimo, że został trochę obeśmiany ja spróbowałem. Nie jestem doświadczonym modelarzem ale uważam, że na moje potrzeby ten sposób jest idealny.
Na początku wydrukowałem na papierze samoprzylepnym, taki do etykiet, zrobiony w Corelu, rysunek listewek. Dla prób 4 szerokości 5, 4, 2 i 1.5 mm.



Następnie nakleiłem wydruk na fornir. Trzeba to zrobić starannie aby nie powstały burchle.



Teraz najważniejsza część. Do tego potrzebna gilotyna z ostrym, niewyszczerbionym ostrzem. Udane cięcie wymaga staranności przy ustawieniu forniru oraz cięcia zdecydowanym, nieprzerywanym ruchem. Ważne jest też ustawienie docisku blokującego przecinany fornir na maksymalną wielkość




Co kilkanaście cięć trzeba oczyścić ostrza gilotyny. Brudzi je klej z papieru a to powoduje, szczególnie przy bardzo cienkich listewkach zaczepienia forniru.
W efekcie otrzymałem takie listewki. Powtarzalność wymiaru i równe brzegi to dokładności ustawienia forniru pod ostrzem gilotyny, ostrości ostrzy i zdecydowane cięcia.



Próby robiłem na fornirze mahoniowym 0,6 i na sosnowym 0,8.
Po nabraniu wprawy otrzymuje równe, bez zadziorów listewki.
Pocięty fornir przechowuję bez odklejania papieru, jest bardziej sztywny i mniej wrażliwy na uszkodzenia.

Przepraszam za jakość zdjęć ale aparat którym je robiłem jest już bardzo "przefotografowany"
_________________
Pozdrawiam
Janek

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu