SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Grusza / Sezonowanie
Autor Wiadomość
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-05-24, 22:15   

Wiem, zdaję sobie z tego sprawę, ale chce je poprzekładać czymś ciężkim i poddać schnięciu. Tylko nie wiem jak i co i tak dalej, itp.
_________________

 
 
REKLAMA

Posty: 254
Wysłany: 2012-05-27, 15:09   

 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-05-27, 15:09   

Miałem jeden mały kawałek gruszy i udało mi się znaleźć w Ustce stolarnie (wszędzie mieli piły tylko do płyty wiórowej, a grusza jest twardym drewnem więc nie chcieli sobie piły tępić na gruszy) gdzie mi to pocięli na deseczki o grubości 5 mm :


Uploaded with ImageShack.us
Teraz i tak muszę coś zrobić żeby i tak to trochę przeschło.
Myślałem, że "czystsze" będzie drewno, ale po przecięciu szału nie ma.
Chyba i tak będzie dużo odpadu.
_________________

 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-10-03, 20:27   Nowości

Witam,
w sobotę, po godzince ciężkiej pracy ze Stihlem i dwóch godzinach ładowania do samochodu, stałem się szczęśliwym posiadaczem pnia 70-letniej gruszy, od kilku lat bez gałęzi (około 160 cm wzrostu i ponad 50 cm średnicy). Deczko z wierzchu opróchniał, ale dzisiaj w tartaku obcięli wszystkie śmieci i wynikowo mam około 0,25 m sześc. zdrowego i już nieźle podeschniętego drewna pierwszej klasy :-D (piła aż śpiewała jak cięli). Teraz poleży sobie do wiosny w zacisznym miejscu i przeobrazi się w piękne liswy, listewki, etc.
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-01-28, 14:04   [grusza]

Witam, ostatnio byłem u stolarza i miałem "klocek" gruszy do pocięcia na deseczki i powstało to:

http://imageshack.us/phot.../dsc0081bu.jpg/
i druga strona:

http://imageshack.us/phot...dsc0082suc.jpg/

Chodzi mi o te przebarwienia na drewnie ( nawet kot widzi że jest coś nie tak :-D ) kolejne deseczki mam z tymi przebarwieniami i jakoś nie za bardzo chyba nadaje się to do użycia przy modelu i chyba będę musiał użyć tylko tych miejsc gdzie drewno jest jasne. Oprócz tego zabezpieczyłem deseczki taśmą żeby nie popękało, bo po przecięciu okazało się, że jest jeszcze wilgotne w środku, więc będzie musiało się jeszcze posuszyć kilka miesięcy.

http://imageshack.us/phot.../dsc0085cv.jpg/

http://imageshack.us/phot.../dsc0086ub.jpg/

Takie rozwiązanie, przygotowanie podejrzałem na Kodze i sam stolarz który to ciął, mówił mi o takim właśnie rozwiązaniu czy się sprawdzi? Za kilka miesięcy się przekonam i dam znać co z tego wyszło.
_________________

 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-01-28, 14:33   [grusza]

Życzę powodzenia. Moja gruszka leży pocięta na belki o grubości 5 cm i schnie w piwnicy (stała temperatura ok. 15 stopni i wilgotność na poziomie 50%). Jestem cierpliwy i czekam... :-D

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-01-28, 20:36   

Masz też takie przebarwienia na drewnie jak u mnie? Grusze którą zamawiam u pana Mirka jest kolorystycznie jednorodna, a ta moja gruszka coś lipnie wygląda.
_________________

 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-01-28, 20:43   

Tak, to chyba jest naturalna kolorystyka gruszy (biel i twardziel). Moim zdaniem to ciemne jest kilka razy twardsze niż jasne (no i gęstsze, jeżeli można to tak określić). Tyle, że ja mam kloce o przekroju 50x250mm i metrowej długości, więc mam z czego dzielić i wybierać (pan Mirek zapewne też). Oczywiście jak już wyschnie.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-01-28, 20:46   

Dzięki, już myślałem, że moja grusza nie jest gruszą.
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu