SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Drewno z działki
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-09-02, 14:29   Drewno z działki

2010.09

Życie sprawiło, że mam pod opieką działkę i prawie 30 letni bukszpan (idealne drewno modelarskie - na modele oraz rzeźbienia. Ze względu na bardzo powolny przyrost drewno bukszpanu jest drogie) oraz kilka drzew owocowych w tym grusza, jabłonki (trzy gatunki), śliwki (trzy gatunki) i wiśnię.
Jak już nabiorę doświadczenia w modelarstwie szkutniczym i dorobię się warsztatu, trzeba będzie to dobrodziejstwo wykorzystać :lol: .

Bukszpan (przeszło 2 metrowy krzaczor) w towarzystwie jabłonki (to te pnie).

Jako, że nigdy się nie zajmowałem pozyskiwaniem drewna, a działkę traktowałem jedynie jako źródło witamin ;-) ,
na próbę wziąłem kawałki gałęzi wiśni i śliwy, które sezonowały się już od jakiegoś czasu.

wiśnia

śliwka renkloda

Okorowałem



U kolegi zabawiłem się w "trakowego" i pociąłem najmniejsze polano.
Najpierw na heblarce uzyskałem płaski bok, a potem na pile tarczowej (cyrkularka, krajzega) pociąłem na deseczki gr. 4 mm



Te przebarwienia na końcach odciąłem.

Artur napisał/a:
...
Jeśli nie chcesz tych deseczek stracić, bo w czasie schnięcia się pokręcą, to złóż je razem i owiń taśmą.
Trzymaj je w suchym pomieszczeniu ale nie gorącym (jak poddasze).
...


Ps Przy okazji, w stolarni zdobyłem też ;-) kilka listków forniru orzecha amerykańskiego.


_________________
Pozdrawiam
Karol
 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2012-05-08, 12:33   [drewno] Sezon 2012

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-05-08, 12:33   [drewno] Sezon 2012

W drodze nabierania doświadczenia przed pozyskaniem bukszpanu i gruszy z działki, ćwiczę na śliwie (renkloda), która ze względu na wiek przeznaczona jest do wycinki.
W tym roku (2012), po zimie wziąłem się za "przycinkę" kilku konarów 10 - 15 cm. Udało mi się wygospodarować czas dopiero w połowie marca - niestety soki w tym roku ruszyły wcześniej :-/ , jednym słowem spóźniłem się.
Na próbę, okorowałem dwie kłódki (z tych cieńszych, z wyższych rejonów). Łatwiej ściąga się korę z świeżo ściętego niż z wyschniętego ;-) (mam już porównanie :lol: ). Niestety te okorowane solidnie się rozszczepiły, ale na szczęście prawie idealnie wzdłuż (Mirek radzi po ścięciu przeciąć na pół), więc reszta nadaje się do przetarcia.



Jak radził Artur resztę "kłódek" pomalowałem emulsją.

Zostawienie kory i zamalowanie cięcia ma spowolnić oddawanie wody, ale jest niebezpieczeństwo zarobaczenia drewna (korniki), dlatego zalecają dokładne okorowanie aby pozbyć się insekta i jaj, który potrafi wejść w drewno, nawet głęboko, w trakcie sezonowania.

Ostatnio przejrzałem suszące się kłódki i niestety w dwóch widać działalność insekta :-/ :-x (na razie je odizolowałem od zdrowych). Będę musiał je okorować i zobaczyć jak głęboko wszedł szkodnik.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
myszor
bosman


Posty: 59
Skąd: Prawdziwadzicz
Wysłany: 2013-04-02, 15:34   Bukszpan

Pozyskałem kilka kłódek bukszpanu {twardy jak diabli}.

_________________
Pozdrawiam.
Andrzej :-)
 
 
piotras
Kapitan


Posty: 254
Skąd: Ustka
Wysłany: 2013-04-03, 07:21   

W sobotę wybieram się na działkę do rodziców w sprawie bukszpanu. Mam nadzieje, że uda się trafić jakieś "grubsze" kawałki.
_________________

 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2013-05-27, 22:42   Czereśnia

Na wiosnę skracaliśmy czereśnie, fragmentami była czerwoniuśka, gdzieś leżą kawałki do spalenia

Andrzej :-D
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-27, 22:59   Re. Czereśnia

Czereśnia ma taką samą twardość jak mahoń i jest też używana w modelarstwie. Zależy jeszcze jak bardzo ma widoczne usłojenie, nie pamiętam czy w trakcie sezonowania ta czerwień nie brązowieje.
Warto by było te gałązki wysezonować i pociąć na deszczółki, gdybyś mieszkał w trójmieście to pewnie jutro bym Cię nawiedził ;-) , a drugi raz na owocobranie :lol:
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Hydronik
Admirał


Posty: 733
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2013-05-28, 12:26   

Byłem sprawdzić i faktycznie zbrązowiało tak pada w odcień kasztana.
Ale wpadł mi w ręce kawałek ściętej brzoskwini w zeszłym roku fajny pomarańczowy kolor z lekką nutką brązu.
Andrzej :-D
_________________
Damy Rade!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-05-28, 12:57   

Ja mam kilka fajnych kawałków drewna (w tym 3 zgrabne ze śliwy, trochę czereśni, wiśni), ale wszystko okrągłe i nie mogę znaleźć chętnego na pocięcie. Dla tartaków za małe, zakłady stolarskie nie chcą się w tym pieprzyć albo mają piły tylko do płyt, a domowych pił już dawno się wszyscy pozbyli, teraz drewno do kominka tną sobie łańcuchowymi kupionymi za 100 zł w praktikerze... Nie mam pomysłu co z tym zrobić.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu