SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Latarnia
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-03-02, 12:50   Latarnia

LATARNIA

Pierwszą latarnię do modelu Galeonu robiłem wzorując się na latarni z kolekcji czyli starałem się aby przypominała metalowy odlew:



Latarnię autorską do kolejnej kolekcji starałem się wykonać tak aby przypominała prawdziwą latarnię z szybkami i "kratownicą".



Cała konstrukcja kosza oparta jest na 8 szybkach wyciętych z jednego kawałka oczyszczonej kliszy rentgenowskiej. Najpierw rozrysowałem szablon na kartonie, a następnie wg szablonu wyciąłem kształt z kliszy, zrobiłem siedem nacięć i skleiłem krawędziami na styk klejem CA szybkoschnącym (stosuje: Kropelka, SuperGlue - cyjanoakrylany, kiedyś był Cyjanopan) - nanoszę igłą niewielką ilość kleju.

Wymiar 1 szybki:
wys. 14 mm
dół - 4 mm
góra - 6 mm



Następnie zrobiłem elementy podstawy ø=12 mm i pokrywy ø=18 mm.



Elementy kratownicy latarni oparłem na "technice okiennej" (piony - nacięty fornir, poziomy - zaimpregnowana nitka).




Kosz zabejcowany i pomalowany brązem (złoty proszek z szelakiem).



Podstawa i pokrywa latarni.




Pokrywę zabejcowałem, zaszelakowałem i przygotowałem do złocenia.




Wys. latarni - 35 mm
Szer. - 19 mm (pokrywa) max. 20 mm

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2018-06-09, 10:44   Pozłacanie pokrywy latarni

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-06-09, 10:44   Pozłacanie pokrywy latarni

Pozłacanie pokrywy latarni

Opiszę złocenie pokrywy latarni (początkowo do Santisimy, ale być może będzie do Galeonu). Szpachlowanie ze względu na skalę detalu raczej nie wchodzi w rachubę, a podłoże trzeba przygotować. Ja robię to tak: drewniany element namaczam wodą, aby wstało wszystko co wstaje po namoczeniu, następnie po wyschnięciu szlifuje drobnoziarnistym papierkiem.



Następnie zabejcowałem, żeby w przecierkach kolor przebijał przez złoto /można zrobić detal z mahoniu/. Potem szlifnąłem i jeszcze raz bejcowałem. Zwieńczenie pomalowałem akrylem - siena palona.



Naniosłem warstwę szelaku. Po wyschnięciu szlifowanie i następna warstwa.
Jeżeli chcemy mieć bardzo gładką powierzchnię bez faktury drewna, musimy lakierować i szlifować kilkakrotnie, aż powierzchnia będzie nas zadowalać.
Ja chciałem efekt lekko karbowanej powierzchni, więc nie walczyłem o gładkość.
Po wyschnięciu szelaku /można przyśpieszyć używając suszarki/ pędzelkiem o krótkim włosiu nałożyłem mixtion olejny 24-godzinny /cieniuteńka warstwa/ i odłożyłem do następnego dnia.
Zamiast mixtionu olejnego można użyć preperatów KÖLNER INSTAKOL SYSTEM - BASE i ACTIVATOR. Najpierw nakładamy bazę (2 - 3 warstwy), a po wyschnięciu nakładamy aktywator - np. za pomocą szmatki nasyconej aktywatorem lub cienko pędzlem. Po wyschnięciu (dosłownie parę minut) mamy 1 - 2 godzin na złocenie. Jak aktywator przeschnie i nie "klei", wystarczy znów nawilżyć szmatką i złocić po wyschnięciu.



Po 24 godzinach, przystąpiłem do złocenia. Najpierw pociąłem szlagmetal na trójkątne kawałki.


/na zdjęciu szlagmetal i pędzle pozłotnicze, o których pisałem w wątku POZŁOTNICTWO/

I za pomocą pędzla nakładam szlagmetal na detal.



Oczywiście szlagmetal można nakładać palcami, ale ze względu na bardzo małe płatki łatwiej pędzlem.



Dalszy ciąg złocenia.



I wszystkie płatki na detalu.



Dociskamy tamponikiem z waty i zostawiamy do wyschnięcia. Następnie pędzlem oprószamy tzn. ściągamy nadmiar szlagmetalu i końcowe szelakowanie.

Pokrywa na latarni


_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu