SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Sovereign of the Seas] Dziadek - relacja z budowy
Autor Wiadomość
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-12-27, 20:02   

Etap 17

Trasowanie konstrukcji kadłuba

Trasowałem przy pomocy dużego bloku na papier ścierny (granulacja 80), szlifierką rotacyjną ten sam papier i miniszlifierką wałeczkiem ściernym.
Warunek częsty pomiar podgiętą listewką, aby nie zebrać zbyt wiele. W sumie to praca na ok. godzinę bez pośpiechu.




Po trasowaniu i solidnym odkurzaniu kadłuba jest dobry czas na malowanie wnęk pod atrapy armat.



Układanie listewek poszycia na rufie

I tu zaczyna się bal. Z pozoru elastyczne listewki bambusowe są bardzo twarde i już samo docinanie ich na długość stanowi problem. Ponieważ pękają podczas wbijania gwoździ nawiercałem wiertłem 0,5 mm , a następnie wkładałem gwoździe kleszczami w otwory i na swoim miejscu dobijałem młotkiem. Moim zdaniem wbijanie gwoździ wbijakiem, który otrzymamy od DeA w "prezencie" można sobie wybić z głowy. Wygięło mi się kilka gwoździ przy wkładaniu i dociskaniu kleszczami pomimo nawiercenia. <ouch> Natomiast bez problemu przecina się je wzdłuż i obrabia papierem ściernym.


_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
REKLAMA
Admirał Wszechflot i Mórz

Posty: 1805
Wysłany: 2012-12-28, 16:45   

 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2012-12-28, 16:45   

Etap 17 cd.

Poszycie rufy

Nawiercanie pod gwoździe plus młotek sprawdziło się. Wydłuża to trochę czas układania poszycia, ale umożliwia zdobycie doświadczenia z nowym gatunkiem drewna jaki tutaj zastosowano. Spróbuję stracony czas odzyskać układając, jeśli się da to zrobić estetycznie, jedną warstwę w części podwodnej. Bardzo fajnie prezentują się połączenia listewek obrobione na półokrągło. Dodatkowo istnieje szansa, że bambus jest mniej czuły na różnicę wilgotności powietrza i lepiej wysuszony od rodzimych gatunków i nie będzie problemu z ewentualnymi szparami w poszyciu.

Podczas układania poszycia na rufie należy zwrócić uwagę na przeniesienie wymiaru wręgi 27 na układaną warstwę.

_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2013-01-01, 14:24   

Etap 17 cd.

Pierwsza listewka poszycia burt

Pierwszą listewkę należy przykleić bardzo starannie uważając na licowanie górnej krawędzi listewki z poziomem pokładu. Ważne to jest dlatego, że najprawdopodobniej później od tej listewki będziemy odmierzać położenie furt działowych. Brak odpowiedniego wymiaru w tym miejscu skutkuje - patrz niżej
Yemar napisał/a:
Cześć,
uderzam do Ciebie, bo widziałem w Twojej relacji ten sam problem, z którym i ja się spotkałem. Górny pokład działowy jest zbyt wysoko - lub też furty działowe są zbyt nisko. Tak czy inaczej - lufy dział ledwo albo wcale nie mieszczą się w otworach.



_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2013-01-02, 17:57   

Etap 18

Cd. poszycia burt

Niestety jest tak jak wcześniej pisałem. Gięcie listewek na gorąco skuteczne na 50 %. Jedne się dają wygiąć inne pomimo gotowania i bardzo długiego moczenia przy dużych łukach się łamią, a żeby listewka "zapamiętała" odkształcenie trzeba giąć bardzo ostry łuk.
Bałem się dużych odległości pomiędzy wręgami - ponad 75 mm, ale tutaj listewka bambusowa sprawuje się nad podziw dobrze. Gwoździki najskuteczniej "wciska" się młotkiem.
Pomimo tych trudności całość poszycia będzie się chyba całkiem przyzwoicie prezentowała.




Jeśli zachowam się zgodnie z instrukcją to jeszcze jeden pas poszycia i kadłub "wyskakuje' na stałe ze stoczni.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2013-01-03, 14:40   

Etap 18 cd.

Cd. poszycia

Pamiątkowe zdjęcia - konstrukcja kadłuba po raz ostatni w stoczni. Dalsze roboty na "pleckach" - spoczynek na podstawce.




Przyklejenie tych pięciu pasów poszycia jest wystarczająco mocnym usztywnieniem aby nie dopuścić do ewentualnych wtórnych odkształceń po wyjęciu całości ze stoczni. W miarę szybkie doklejenie następnych trzech pasów po obu stronach stępki załatwia sprawę ostatecznie. Krzywy kadłub po zakończeniu etapu 18 oznacza posiadanie krzywej stoczni lub niesymetryczne w ilości i czasie klejenie poszycia.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2013-01-05, 16:06   

Etap 18 cd.

Poszycie przy stępce

Na tym etapie listewka bambusowa staje się "przyjacielem" modelarza. Pozwala się skręcić wzdłuż własnej osi jak korkociąg i zapamiętuje ten skręt. Daje komfort układania w strefie rufowej bez moczenia i gięcia na gorąco.



_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2013-01-09, 14:24   

Etap 19

Cd. poszycia



_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1805
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2013-01-11, 17:58   [Sovereign of the Seas]

Etap 20

8, 9 i 10 pas poszycia

W instrukcji jakimś sposobem pas 10 kończy się na styku "zaokrąglenia" rufy. U mnie w tym miejscu wypada pas dziewiąty. Dlatego w tym miejscu najlepiej jest zwęzić trochę listewkę dziesiątą (a jeszcze lepiej do wymiaru grubości listewki) zaokrąglić i ułożyć ją jako wałek, co da estetyczne i wygodne dla klejącego przejście do następnych listewek układanych już poziomo.



_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu