SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Santisima Trinidad] RELACJA Z BUDOWY
Autor Wiadomość
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2008-10-28, 00:11   [Santisima Trinidad] RELACJA Z BUDOWY



Dane modelu:
skala 1:90
dł. całkowita - 1060 mm;
wysokość - 810 mm;
szerokość - 415 mm;
uzbrojenie - 140 dział.




Przystępując do budowy „Santisimy Trinidad”, zrezygnowałem z elementów z kolekcji. Co prawda zakupiłem dziewięć zeszytów :shock: (mniej niż Galeonu, ale i tak za dużo :-P )

Nr 1, 2 - tradycyjnie;
71, 72, 73 - dla ramek i klap ambrazur, lawety i lufy na wzór (zbyteczne - klapy można wykonać samemu);
78, 79 - ramki i klapy, atrapy luf na wzór (zbyteczne);
92 - figura galionowa (posłużyła za wzór odlewu);
101 - ramki i klapy, jufersy 5 mm, łańcuszek i drut mosiężny (zbyteczne).

Krótki, wprowadzający opis budowy.

Stępkę i wręgi wykonałem oklejając balsę (3mm) po obu stronach fornirem (stępkę bukowym, wręgi meranti, - trochę mi tego zostało z budowy "San Juana Bautisty"). I taka uwaga - słoje forniru pod kątem 90° względem słoi balsy (jak sklejka) i używać tego samego gatunku forniru na oklejenie elementu i tego samego kleju. Zmiana kleju (lub forniru) może spowodować wygięcie elementu wręgi czy stępki.

Elementy stępki i wręgi zacząłem kleić po przygotowaniu wszystkich elementów ożebrowania i pokładów, a nie na raty (jak w kolekcji).
Najpierw skleiłem ze sobą pierwsze dwa elementy stępki, po wyschnięciu dokleiłem trzeci (rufowy). Elementy kleiłem na płasko na kawałku płyty paździerzowej (z półki). Klejone detale "przyłapywałem" ściskami stolarskimi. W następnej kolejności nakleiłem wzmocnienia na łączeniach stępki. Jak już podłużnica była całkowicie wyschnięta przystąpiłem do wklejania wręg, zaczynając od dziobowych i tak kolejno, aż do rufowych, pilnując kąta 90° do stępki (podłużnicy).

Następna różnica to dolny pokład. Wykonałem go z dwóch elementów (zamiast 4 z zestawu), przez całą długość kadłuba. Potem pokładniki i kolejny pokład zgodnie z instrukcją czyli 6 elementów.

Listwy deskowania pokładu wykonałem wg instrukcji tylko zamiast ołówka użyłem kredki akwarelowej – sepia (w ołówku nie podobał mi się siny odcień). Celowo nie zastosowałem pisaka, markera, aby imitacja uszczelnienia nie zdominowała pokładu.

Pierwszą listwę wkleiłem na łączeniu pokładów, na osi kadłuba. Po przyklejeniu, papierem ściernym wyrównałem pokład i ostrym ołówkiem zrobiłem imitacje miejsca wbicia gwoździ.



Nie planowałem robienia dokumentacji fotograficznej, więc nie posiadam fotek z pierwszych etapów budowy.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
REKLAMA

Posty: 5606
Wysłany: 2008-12-24, 22:32   Święta

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2008-12-24, 22:32   Święta

WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2009 ROKU.
Sukcesów w modelach i kasy w portfelach <super>

2008 październik
Układanie pierwszej warstwy poszycia burt (niestety posiadam tylko niezbyt dobrej jakości fotki i zamieszczam je tylko z kronikarskiego obowiązku ;-) )





Otwory po gwoździach zakołkowałem (kołki z wykałaczek). W zaślepieniach furt działowych przeprowadziłem modyfikację.
Tam gdzie nie kolidowało to z wręgami, zrobiłem głębsze wnęki (o 3 mm pogłębione, co dało ok. 6 mm do powierzchni burty - ostatniej warstwy forniru).
Co prawda otwór działowy ma tylko 0,65 x 0,65 mm, ale oddalając ściankę, w której będzie osadzona atrapa działa, uznałem, że będzie jeszcze mniej widoczna.
Atrapy luf będę robił dłuższe (o to pogłębienie). Wnęki pomalowałem czarnym tuszem akrylowym.

"Tutorial" jak robiłem kasetony.






Schemat przekrojów: A zestawowy, B pogłębione kasetony.

W kilku miejscach wręga wychodzi w połowie otworu - tu proponuję, opierając się na relacjach kolegów modelarzy, zrobić wcięcia na kasetony.



"Skrzyneczki-kasetony" wklejałem do listew burtowych z otworami przed ich montażem (było łatwiej z klejeniem i dociskaniem). Trzeba to zrobić (klejenie) dobrze,
bo przy wierceniu otworów na atrapy lub przy wciskaniu atrap może się odkleić, a ponowne wklejenie będzie już mocno utrudnione.
Proponuję jeszcze wzmocnić klejem na zewnątrz elementu.


nie posiadam fotek z tego etapu, więc posiłkuję się relacją z forum DryDock Models

Wypełnienie na dziobie i rufie wykonałem z wawy (samby) - bardzo lekkie, miękkie i łatwe w obróbce drewno.




_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-02-07, 12:31   Mahonie - początek

Połowiczny sukces <hura>
Udało mi się położyć pierwszą warstwę poszycia, jednak ugrzązłem na drugiej
(zacząłem mahoń i niestety musiałem przerwać :cry: ) - a miałem ambitny plan, aby dogonić 61 numer kolekcji :evil: ).


_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-02-24, 17:11   Stan na dzisiaj

Zanim przystąpię do relacji z budowy, zamieszczam fotki z ostatniego etapu:




Mój ostatni etap budowy ST - przyklejanie odbojnic z wenge
(atut: prawie czarny kolor, wada: niestety trudny w wyginaniu).
Mając do dyspozycji obłóg powyżej 1 m długości, starałem się wykonać odbojnice
przez całą długość kadłuba, aby było jak najmniej łączeń.



Wenge bardziej wykorzystałem przy przebudowie Santa Marii.
Jest do obejrzenia w odrębnej relacji.
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-02-26, 15:38   Roundhouse

Roundhouse

Wykonałem latryny (ubikacje) oficerskie, oklejając fornirem sapeli i dodając "gzymsik".



Komputerowa wizualizacja jak zamierzam wykończyć ten detal:

_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-02-27, 20:44   Roundhouse

Zaprojektować łatwo, ale wykonać w drewnie mając obszar 5 groszówki...



Zdjęcia dały chociaż to, że dobrze widać co należy poprawić, bo nieuzbrojonym okiem (w tym wieku) to już się niewiele dojrzy ;-) .
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-03-23, 13:15   Roundhouse

Usunąłem jasne pilastry i wkleiłem ciemne.
W pierwszej wersji zamierzałem złocić szlagmetalem (więc jasne nie miały znaczenia),
ale gdybym zmienił zdanie i chciał zostawić w drewnie, będzie jak znalazł ;-)




skala stanowczo za mała na takie dekoracje ;-)



Płetwa sterowa

Płetwę sterową wycinałem z merbau (czerwono-brązowe bardzo twarde drewno), następnie imitację bali wykonałem z forniru sapeli - również okleiłem tył. Całość zabezpieczona szelakiem.




Do wykonania płetwy użyłem merbau, ale można ją wykonać z każdego gatunku drewna (nawet kartonu) i okleić fornirem (takim jakim wykańczamy nasz model) z widocznych stron (boki i tył), a od strony zawiasów (styku ze stewą) można zabejcować lub również okleić (tylko dla pedantycznych ;-) ).
Oklejanie zaczynamy od tyłu (wąskich boków, jeżeli oklejamy całość), a następnie boki płetwy. Po wyschnięciu krawędzie lekko załamujemy i zabezpieczamy lakierem lub werniksem.
Płetwa z widoku z tyłu powinna być zwężana (węższa na dole, szersza u góry) dotyczy to też stewy rufowej. Nie wiem czy jest to jakoś ściśle określone (trzeba poszukać w literaturze).
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5606
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-03-24, 22:48   [Santisima Trinidad] 12 listopada 2008

12 listopada 2008

Dalszy ciąg kładzenia drugiej warstwy poszycia. Jasny fornir tzw. modyfikowany.




listwa odstająca na rufie - w trakcie dopasowywania wsadzona na sucho.







http://i.imgur.com/kKUceh.jpg

[EDIT 2012]
Deskowanie (pod koniec 2011 r.) odkleiłem i zastąpiłem o połowę węższymi listwami
http://santisimatrinidad....php?p=2299#2299

Za późno doszedłem do planów i tej "wnęki" z kołem sterowym, ale zrekompensowałem sobie takim paskowanym fornirem ;-)




[EDIT 2012]
Za późno to się zdecydowałem na robienie tej "wnęki" (koniec 2011 r.)
http://santisimatrinidad....php?p=2197#2197
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu