SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Sovereign of the Seas] Relacja z budowy / ppawpp
Autor Wiadomość
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-03, 12:58   

no i po świętach, po powrocie do portu trzeba zabrać się za budowę
ciągle jestem na etapie klejenia pokładu

od kredki bardzo brudzi się powierzchnia ale myślę, że cyklina tutaj pomoże

do wstępnego wyginania bambusa wykonałem takie ustrojstwo


za jakiś czas dam znać jak się to sprawdza w praktyce
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
REKLAMA

Posty: 333
Wysłany: 2013-01-12, 18:19   

 
 
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-12, 18:19   

poszycie na rufie
w trakcie poszywania - pierwsze listewki nawet ładnie się układały, piąta cała listewka zmieściła się idealnie przy wystającej podłużnicy nie tworząc wybrzuszenia



montaż trzech pełnych listewek na górnej części galeryjki wymagało już więcej uwagi.

Po przeszlifowaniu (zgodnie z instrukcją) skrajnych pocienionych listew również mam wrażenie, że na etapie tworzenia instrukcji posługiwano się węższymi listwami, bo w moim przypadku po dopasowaniu ich do podpór galeryjki prawie nic z nich nie zostało.

A tak wygląda rufa po dopasowaniu poszycia do wręgi 27
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-17, 13:50   

trudna sztuka poszywania
Chciałbym przekazać jak się sprawuje wymyślone narzędzie do wyginania bambusowych listewek, więc w skrócie nie najlepiej. Bambus nie ma "pamięci" dla nadawanych kształtów. Jedną listewkę trzymałem ponad dwa tygodnie i co jakiś czas traktowałem całość parą. Po wyjęciu zachowała ona nieznaczną krzywiznę ale daleką od kopyta. Druga listewka, która była wyginana równolegle pękła, w bliżej mi nie określonym terminie w trakcie "leżakowania". Wtedy doszedłem do wniosku, że przyczyną pęknięcia było to, że na łuku znalazły się charakterystyczne usłojenia (w tym miejscu było pęknięcie). Kolejna listewka znów pękła na łuku po kilku dniach ale w tym przypadku tak zamontowałem tą listewkę żeby na łuku nie było pionowych słoi, więc moja teoria się nie sprawdziła. Jedyny plus to taki ze sprawdzam poszczególne listwy przed zamontowaniem na modelu





Po zamontowaniu pierwszych listewek z drugiej strony wiem gdzie mam za bardzo przeszlifowaną wręgę nr5 (zaznaczyłem elipsą)




będę chciał to naprawić podklejając pasek forniru
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-25, 10:07   

Może nie jak lodołamacz ale brnę do przodu.
Tak jak pisałem wkleiłem fornir na przeszlifowanej wrędze i zamocowałem drugą listwę. Teraz osiągnięty kształt listwy poszycia jest prawidłowy. Ołówkiem zaznaczyłem miejsce gdzie będzie trzeba zrobić wklejkę przed szlifowaniem poszycia.




Po wykonaniu drugiej listwy po przeciwnej stronie przyszedł czas na trzecią warstwę. Każdą listewkę trzeba indywidualnie dopasować i wstępnie nawiercić otworki pod gwoździe. Ja używam w tym celu wierteł 0.5mm Proxxona. Naprawdę warto w nie zainwestować.




trzecia listwa gotowa

_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-08, 17:52   

czwarta i piąta listwa poszycia gotowa


na piątej listewce zaznaczyłem w którym miejscu zacząłem ją zwężać - ja to zrobiłem zaraz za piątą wręgą
oczywiście instrukcja tego nie mówi (w ogóle zapisy "zrób jak na zdjęciu" nie podając orientacyjnych wymiarów są przezabawne <alejaja> <alejaja> <alejaja> )


model poszedł na tymczasową podstawkę i będę wpierw chciał zrobić wszystkie listwy do uskoku zakończenia rufy (listwa 9 lub 10)


na razie zakończyłem też montaż pokładu gdyż dojdą kolejne wzdłużniki a pokład ten będziemy mieli jeszcze długo otwarty

teraz zastanawiam się jaką wybrać technologię wykonywania treenails na pokładzie (szpachla czy wklejane kołeczki), na razie wykonałem otworki pod nie w dwóch rzędach. Mam świadomość, że przez gretingi na wyższym pokładzie niewiele będzie widać, ale traktuję ten pokład jako poligon doświadczalny.
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-28, 09:26   

10 to liczba listewek poszycia, które wykonałem na każdej burcie



słuchając się rad Dziadka zacząłem zwężanie listewek w części rufowej począwszy już od 6 i udało mi się zmieścić 10 sztuk





to teraz demontuję podstawkę i obracam się na plecy

_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-24, 14:33   

Dół nie idzie mi tak szybko jak myślałem, ale zakończyłem zeszyt 18 :-) .
Chciałbym pokazać jak dopasowuję listewki na dziobie, żeby w miarę się dobrze wszystkie układały.
Wpierw przyklejam całą listwę

i dopiero później ją obrabiam pilnikami

listewki w kształcie klinów też wklejam od razu


a i przy takiej sile przekonywania żaden bambus nie ma szans :mrgreen:
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-28, 20:51   

Jestem na ukończeniu 23 zeszytu. Niestety cierpię na chroniczny brak czasu <ouch> (pewnie większość z nas). Jak uda mi się przykleić jedną listewkę dziennie to już mogę powiedzieć, że mam plan wykonany.


i zdjęcia z dzisiejszej sesji przy popołudniowym słońcu (pięknie pokazało wszystkie nierówności - będzie szlifowania że ho ho :cry: )





_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu