SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[Sovereign of the Seas] Dyskusje / ppawpp
Autor Wiadomość
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-11, 13:09   

O tym żeby zamiast drutu wykorzystać nić doczytałem w relacji Przemka gdzie walczy z Victory. Karrex i Tryton pokazali też wiele zdjęć jak to powinno wyglądać. Użyłem nici beżowej fi0.15 dołączonej do zeszytu bodajże z pierwszym numerem. Jak będę waloryzował drugą lawetę postaram się zrobić zdjęcia z przebiegu prac.
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
REKLAMA

Posty: 5607
Wysłany: 2012-11-11, 14:24   

 
 
Karrex
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 5607
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-11-11, 14:24   

jtrzcinski napisał/a:
...
Mam prośbę odnośnie bloczków przy armatach, jak dobrze widzę zrobiłeś inaczej niż w instrukcji, czyli oplotłeś nicią (liną). [...] i na czym się wzorowałeś.
...

Znajdziesz w necie mnóstwo zdjęć np. z replik XVII w. (Batavia), XVIII w. (Amsterdam) czy chociażby HMS Victory, gdzie widać wyraźnie stropy z lin.
Na naszym forum najwięcej na temat będzie w wątku
» Artyleria
http://santisimatrinidad.jun.pl/viewforum.php?f=42

Zastosowanie drutu jest uproszczeniem, które nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Kilka zdjęć z repliki Amsterdam:



A tu z Batavi
http://www.modelships.de/...a/gPICT0568.jpg
http://www.modelships.de/...a/gPICT0555.jpg
_________________
Pozdrawiam
Karol



 
 
jtrzcinski
junga

Posty: 8
Skąd: Łomianki
Wysłany: 2012-11-11, 16:29   

Dziękuję, za usystematyzowanie tematu. Pozostaje spróbowanie w praktyce i przedstawienie do oceny, bo dalej pozostaje mi "miszmasz", ale prawdopodobnie jest to powodem braku praktyki i "nie widzenia" olinowania armaty w całości.
_________________
Pozdrawiam,
Jakub
 
 
rozen
junga


Posty: 6
Skąd: Trajsiti
Wysłany: 2013-03-26, 09:04   [Sovereign of the Seas] Poszywanie

ppawpp napisał/a:
...
Wpierw przyklejam całą listwę
...

http://santisimatrinidad....php?p=6168#6168
hej, świetny pomysł z przyklejaniem całych listew poszycia przy stępce. Na pewno spróbuję.

Wczoraj się zabrałem za ten etap i po przycięciu (według instrukcji) za nic nie wiedziałem jak się zabrać do przyklejania takich wąskich pasków... :oops:

Swoją drogą, opis w instrukcji w stylu, przytnij jak w ramce woła o pomstę do nieba. Wiem że to nie apteka, ale tak czy inaczej można było chociaż orientacyjnie zaznaczyć na obrazku od której wręgi powinno zaczynać się zwężenie.
_________________
rozen
To beer or not to beer, this is not the question!
 
 
ppawpp
Nadkapitan


Posty: 333
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-26, 15:11   

Dodam tylko, że wyprowadzenie (przy użyciu iglaka, nożyka i bloczka ściernego) takiej listewki do właściwego kształtu nie zajmuje mi więcej niż 5 min.
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
 
Robert36
Porucznik


Posty: 113
Skąd: Skołyszyn
Wysłany: 2013-03-26, 17:28   -Sovereign of the Seas-

rozen napisał:

Cytat:
Swoją drogą, opis w instrukcji w stylu, przytnij jak w ramce woła o pomstę do nieba. Wiem że to nie apteka, ale tak czy inaczej można było chociaż orientacyjnie zaznaczyć na obrazku od której wręgi powinno zaczynać się zwężenie.

rozen to co pokazują w ramce w instrukcji należy brać z przymrużeniem oka. Sam możesz sprawdzić w jakim miejscu listewka zaczyna zachodzić na przyklejoną już listewkę, w tym miejscu zaznaczasz i odcinasz element zachodzący i za pomocą bloczka ściernego nadajesz mu ostateczny kształt, a na końcu wyginasz na mokro i pasujesz do reszty ułożonego już rzędu poszycia, ja listewki zacząłem zwężać już od wręgi nr 6 - u mnie to wygląda tak:




- nic trudnego i nie ma co się denerwować bo zapewne to co nas jeszcze czeka do zrobienia przy tym modelu to "głowa mała" dlatego głowa do góry, szlifuj listewki żeby się dobrze układały i będzie super <super>
_________________


____________________
- Pozdrawiam Roberto -
 
 
Dziadek
Wiceadmirał królewski
Admirał Wszechflot i Mórz


Posty: 1806
Skąd: Kędzierzynka
Wysłany: 2013-03-26, 17:45   

Bo tego bambusa trzeba się po prostu nauczyć. Bardzo dobrze daje się obrabiać "wzdłużnie". Osobiście nie "skosuję" listewki tak jak radzi instrukcja szpicem nożyka po linijce, bo jest twarda i się "schodkuje" a z nożyka leją się soki, takiej trzeba użyć siły. Rysuję linię ołówkiem. Ostrzem zwykłego noża z wymiennymi wkładami ścinam jak Janko muzykant fujarkę, mniej więcej po narysowanej linii listewkę. Później już doskonale poddaje się bloczkowi z papierem 80 i drobniejszemu przy wygładzaniu. Listewkę można zaostrzyć prawie do wymiarów szpilki. Następnie bez gotowania, moczenia i giętarki po wybraniu odpowiednio podatnej listewki (są różne) wyginam ją w palcach, skręcam a ona w nagrodę to pamięta i tak zostaje aż do przyklejenia. Oczywiście nawiercam wiertłem 0,5 otwory pod gwoździe. Ponieważ odpada gięcie na gorąco czas obróbki jednej bambusowej listewki jest w sumie krótszy od zrobionej z drzewa liściastego. Warunek: bambus jest brzydki i wymaga drugiego poszycia, natomiast przy dużej staranności w wypadku innych listewek można pozostać przy pojedynczym poszyciu (np. mój Vitek). Jestem natomiast pewny, że otwory na furty działowe biorąc pod uwagę twardość "poprzeczną" tych listewek będziemy wykonywać używając jakichś sztuczek z piłeczkami maszynowymi.
_________________
Jestem tylko rzemieślnikiem wśród artystów



 
 
Robert36
Porucznik


Posty: 113
Skąd: Skołyszyn
Wysłany: 2013-03-26, 20:21   -Sovereign of the Seas-

I tak właśnie jak Dziadek pisze to jest drewno i trzeba się z nim "przespać" a ono wynagrodzi Nam wszystko :mrgreen:
Ja natomiast też rysuję linię, cały wkład noża segmentowego przykładam na linii cięcia oczywiście ostrą krawędzią i jak nie huknę młoteczkiem z góry, po czym zbędna część listewki odpada a na koniec papier 80 i wszystko jest tak jak trzeba :lol:
_________________


____________________
- Pozdrawiam Roberto -
Ostatnio zmieniony przez Robert36 2013-03-26, 20:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu