SHIPMAN Strona Główna SHIPMAN
FORUM MODELARSTWA SZKUTNICZEGO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
[HMS Victory] Relacja z budowy / Yemar
Autor Wiadomość
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-04-07, 21:56   Gretingi C.D.

Cześć,
dzisiaj, po ponad 5 tygodniach od poprzedniego wpisu skończyłem wykonanie gretingów na górny pokład.

Gretingi zostały wykonane z listew z gruszy o wymiarach 2x1 mm oraz 1,5x1 mm. Obramowania z drewna śliwy. Szerokość obramowań 2,6 mm, wysokość na bokach - ok. 3,5 mm, wysokość "w kłębie" ok. 4,5 mm. Wewnętrzne przegrody o szerokości 4,5 mm. Wykonując je posiłkowałem się planami p. Hebdy. Niestety wcześniej wykonałem wycięcia w pokładzie trochę na pałę i gretingi są sporo szersze niż powinny. Nie będę jednak tego modyfikował, bo musiałbym przerabiać cały pokład, na który poświęciłem ponad miesiąc i kupę materiału.

Ogólny widok:


jak widać, nie wszystko wyszło idealnie, ale dwa gretingi, które będą widoczne są akurat najbardziej OK. Poza tym na zdjęciach jakoś więcej widać.

parę zbliżeń:






i widok od spodu - widać w jaki sposób gretingi zostały zbudowane.




Gretingi i obramowania zostały sklejone rozcieńczonym wikolem (w zasadzie Pattex express) a następnie gretingi wkleiłem w obramowania gęstym klejem CA.

Zastanawiam się teraz czy to malować lub bejcować i mam kłopot, ponieważ najbardziej podoba mi się drewno w naturalnym kolorze. Zapewne pozostanę tylko przy lakierze, ale zrobię kilka prób na pozostałych resztkach.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
REKLAMA

Posty: 337
Wysłany: 2013-04-10, 21:21   Gretingi c.d.

 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-04-10, 21:21   Gretingi c.d.

Ostatnie dni przyniosły ze sobą postęp w postaci "pojemników" na kule. Żmudna to robota, ale efekt jest tego wart. Poniżej kilka fotek.

Korzystając z okazji mam kilka pytań dotyczących samych kul (nie są jeszcze przyklejone). Czerniłem je uniwersalną oksydą. Poczerniły się fajnie i szybko, ale są matowe i chropowate. Jest jakaś metoda, żeby nabrały takiego ładnego satynowego połysku?









I ważna rzecz - wreszcie udało mi się złapać właściwy balans bieli w aparacie. Kolory są w pełni zgodne z rzeczywistością. <hura>

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-04-20, 22:28   Gretingi cd.

Dokończyłem też gretingi na górny pokład. Ostatecznie obramowania zostały polakierowane lakierobejcą satynową Syntilor wenge, a kratownice pólmatem dąb rustykalny V3. Takie zestawienie kolorów najbardziej pasuje mi do oryginału i przypadło do gustu wszystkim domownikom jednogłośnie.

Lakierobejcą wenge potraktowałem również kule. Teraz wyglądają jak należy.







Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-07-09, 13:25   Galeria rufowa

Cały czas coś dłubię, ale idzie to jak po grudzie. Co przysiądę, to zaraz dwadzieścia innych, ważniejszych rzeczy trzeba zrobić. Niemniej jednak praca powoli, ale się posuwa naprzód. Zrobiłem otaklowanie dział na górnym pokładzie (jak będę miał zdjęcia to wrzucę) i na razie je odłożyłem, bo doszedłem do wniosku, że powinienem najpierw dokończyć to wszystko co wiąże się z odwracaniem kadłuba stępką do góry. Zatem - najpierw galeria rufowa.

Już pobieżna analiza dostępnych materiałów vs. instrukcja DeA pokazała, że autor modelu pozwolił sobie na daleko idącą "interpretację" rzeczywistości. Uznałem, że warto jednak spróbować po swojemu. Przygotowałem listwy ozdobne do kolejnych parapetów i już dwa "piętra" wkleiłem.



Przy okazji wyszło, że okna galerii są chyba jednakowej wysokości na wszystkich pokładach, a w modelu z jakiegoś powodu nie... Zwiększyłem więc wysokość górnych, a dolnych zmniejszyłem przyklejając listwę w taki sposób, że zasłania część światła okien. Ponieważ buduję teraz piętro po piętrze, muszę wykonać okna wg nowego rozmiaru. Postanowiłem zrobić każde oddzielnie wykorzystując listewki 1x2 mm oraz 0,5x2 mm oraz podklejając je matową bezbarwną folią. Ten żółty strasznie mi jakoś nie pasuje.

Na zdjęciu poniżej początek okna. Następne zdjęcia może już dziś.




Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-10-27, 13:11   Galeria rufowa cd

Cześć
Od ostatniego wpisu minęła przerażająca ilość czasu. Niestety, wydarzenia ostatnich miesięcy skutecznie pozbawiały mnie kolejno jakiejkolwiek motywacji do pracy nad modelem. Niemniej jednak, trochę dłubałem w tzw. międzyczasie.

Przybyło kilka detali na galerii rufowej. Nie pamiętam, czy pisałem - zamierzam ją maksymalnie upodobnić do oryginału w Portsmouth. Na podstawie zdjęć dodaję kolejne elementy.

Po wykonaniu drugiego (licząc od dołu) parapetu metodą frezowania stalowym jigiem śliwkowej listewki i przyklejeniu go, przyszedł czas na pionowe zdobienia po bokach galerii. W oryginale wspierają się one właśnie na parapecie i sięgają samego szczytu pawęży.

Wykonałem je z odpowiednio zeszlifowanej listewki śliwkowej oraz przyklejonych trzech pasków bukowego forniru (każdy o szerokości 1 mm).







Kolejnym zadaniem do wykonania są kolejne parapety i zdobienia pomiędzy nimi. Czwarty parapet od dołu został wykonany analogicznie do poprzednich (śliwkowa listewka i stalowy jig), trzeci zaś, ponieważ ma inny profil, wykonałem sklejając prostokątną listewkę z gruszy oraz dwa nieco szersze od niej paski forniru. Generalnie to co powstało jest OK, ale po pierwsze trochę za grube, po drugie - niestety nie da się tego giąć na mokro i gorąco, bo się rozkleja. Dlatego postanowiłem trzeci parapet wykonać również jigiem... No i w tym momencie sfajczył mi się silnik od mojego Proxxona i nie ma chętnego na jego przezwojenie, a nowy kosztuje prawie 4 stówy (sic!). (BTW - może ktoś z kolegów ma na zbyciu taki silnik (do KS 230) albo wie, gdzie go można przezwoić i wymienić komutator?)





Na zdjęciach powyżej widać trzeci i czwarty parapet. Widać też uzupełnienia szpachlówką. Pomiędzy 1 i 2 parapetem już wyrównane, pomiędzy 2 i 3 czekają na wyrównanie, pomiędzy 3 i 4 - brak. Szpachlówka, z uwagi na dość swobodny sposób projektowania przez autora modelu, a także zmieniony, w stosunku do instrukcji, sposób budowy, jest niezbędna.

Na fotkach poniżej widać szczegóły "konstrukcji" trzeciego parapetu oraz pierwsze przymiarki do okien.





Popełniłem także elementy otaklowania dział, które na razie odłożyłem, bo - jak pisałem wcześniej - chcę najpierw skończyć z kadłubem i elementami wymagającymi jego odwracania do góry stępką. Na zdjęciach poniżej bloczki 2 mm z hakami i linami (wszystko wykonane własnoręcznie) na tle lawety w celu pokazania skali. Obok także linka i bloki dostarczone wraz z zestawem (bloki do wykorzystania, lina - na śmietnik).





No i na koniec - powrót do elementów galerii. Ponieważ wskutek zmian konstrukcyjnych pozmieniały się wszystkie wymiary, również zestawowe tralki poszły w kąt. Na ich miejsce zaplanowałem tralki wykonane z distalu. Na zdjęciu poniżej (od lewej): tralki odlane i oczyszczone przed usunięciem nadlewek, po usunięciu nadlewek ale jeszcze do wykończenia, tralki zestawowe.



CDN.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-01-21, 21:40   

Znów upłynęło bardzo dużo czasu. I znów, cały ten czas dłubałem przy modelu, ale nie na tyle efektywnie, żeby pochwalić się jakimiś spektakularnymi efektami. Ciągle pracuję nad galerią rufową a w tzw. międzyczasie podziwiam postępy kolegów i od czasu do czasu włączam się do dyskusji.

Kolumienki "distalowe" poszły do śmieci. No może nie całkiem, ale w tym modelu zastosowania nie znajdą. Wyszły mi za długie :mrgreen:

Poniżej kilka zdjęć z postępów z pracy:





Jak widać okienka nie wyszły idealnie, ale raczej nie będę ich poprawiał. Może jak kiedyś mnie najdzie, tak jak Karrexa...

Kolumienki na razie są z zestawu. Prawdę mówiąc mam w planie wykorzystanie kolumienek wydrukowanych na drukarce 3D (są w trakcie produkcji, a potem kolega Hydronik będzie je oceniał), ale nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji. Na razie na tym jednym rządku poprzestanę i poczekam co powie Hydronik.





Po wykonaniu dolnego piętra tyłu galerii, jej górną część, aż do szczytu okleiłem fornirem (listewkami o szerokości 3 mm) po to, aby uzyskać efekt trójwymiarowości tej konstrukcji (i w sumie chyba też końcowy efekt będzie bardziej realistyczny, bo w końcu nie zrobili tej ściany z litego kawałka drewna). Wydaje mi się, że wyszło OK. Oczywiście same okienka również tutaj nie są idealnie równe.



Z drugiej strony praca jest na wczesnym etapie. Dopiero wkleiłem okna i wykonałem zewnętrzne poszycie pomiędzy nimi oraz wkleiłem węgarki górny i dolny. Widać też jak wyglądają okna w połowie produkcji. Postaram się zarejestrować proces ich powstawania i umieścić go w kolejnym wpisie.



Szyby w oknach wykonane są z grubej i sztywnej folii PVC (akurat takiej bo doskonale klei się klejem CA) zmatowionej następnie od wewnętrznej strony papierem 800.



Tak to wygląda od środka.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-01-23, 11:19   

Biję się trochę z myślami, bo planowałem obłożyć kadłub miedzianymi blaszkami. Przeraża mnie jednak ilość pracy (a właściwie czasu), którą trzeba w to włożyć. Dodatkowo, najcieńsza folia miedziana jaką znalazłem ma 0,1 mm grubości i wg mnie jest zbyt gruba.

Z drugiej strony znajomi namawiają mnie do pozostawienia kadłuba tak jak jest, żeby widać było układ planek poszycia. Prawdę mówiąc coraz bardziej skłaniam się ku tej wersji. Zapewne polakieruję ją, tak samo jak pokłady średnim dębem... w sumie zawsze będę mógł powrócić do pomysłu z miedzią.

Poniżej obiecana sekwencja z wykonania drewnianych okienek





Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Yemar
Nadkapitan


Posty: 337
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-01-03, 18:05   [HMS Victory] Płetwa sterowa

No nieźle - rok przerwy w relacji. Słusznie Dziadek mi to wypomina. Wiele się działo w moim życiu prywatnym i zawodowym. Przerwa ta po części jest spowodowana również tym. Postaram się poprawić.

W każdym razie to, że w relacji była cisza, nie oznacza, że nic nie robiłem. Szału może nie ma, szczególnie porównując się z niektórymi z Was, ale zawsze do przodu. Jak już wielokrotnie wspominałem, ugrzęzłem w waloryzacji modelu (DeA vs. oryginał). Prawie cały rok poświęciłem na dwie rzeczy: płetwa sterowa (jakieś 15% czasu), galeria rufowa, nie skończona jeszcze - reszta.

Teraz biorę się za zdjęcia, które mam i jedziemy z koksem.

No to se pojeździłem - Imageshack woła ode mnie pieniędzy, fotosik ma limit 100 zdjęć a na swoim prywatnym hostingu nie wiem jak to zrobić... dupa jednym słowem Panowie (i Panie).

......

Muszę to przetestować, proszę o chwilę cierpliwości.



Cierpliwość jak widać popłaca - udało się. Zdjęcie jest na moim hostingu i żaden Imageshack mi w twarz pluł nie będzie. :mrgreen:

No to po kolei:

Płetwa sterowa. W sumie za wiele czasu to nie pochłonęło. Wymyśliłem sobie tylko, że zrobię nity z gwoździ z kolekcji, ale po drobnej obróbce. Potraktowałem je, po zamontowaniu w Dremelu, drobnym pilnikiem do metalu. Dzięki temu uzyskałem fajne zaokrąglone główki jakby nitów. Metalowe elementy poczernione oksydą na zimno.





I jedna z furt pod galerią rufową. Zawiasy z jakiejś mega cienkiej blaszki, czopy zawiasów ze spiłowanego kawałka drutu o średnicy 0,4 mm.



Dla jasności - malowanie nie jest jeszcze skończone (właściwie to nawet nie jest na dobre zaczęte), więc proszę uprzejmie nie zwracać uwagi na nierówne krawędzie czarnego.

Pozdrawiam,
Robert
_________________
Fides & Perseverantia


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Chronicles v 0.2 modified by Nasedo

| | Darmowe fora | Reklama
Strona portalu